درمان آپنه یا وقفه تنفسی (ایست تنفسی) خواب با ارتودنسی

اپنه1

آپنه خواب چیزی فراتر از خروپف شدید است. این حالت، یک نوع اختلال خواب است که به صورت توقف و یا وقفه تنفسی در نفس کشیدن طبیعی در حال استراحت ایجاد می‌شود. این توقف در تنفس به آپنه شناخته می‌شود و آپنه‌ها حداقل بین چند ثانیه تا چند دقیقه ممکن است طول بکشد. تعداد آپنه‌ها در هر ساعت می‌تواند از بیماری به بیمار دیگر متفاوت باشد، اما معمولا از پنج تا ۳۰ ساعت متغیر است. آپنه خواب می‌تواند منجر به خواب نامناسب شود که به معنی خستگی، عصبانیت، عدم هوشیاری ذهنی و حتی افزایش خطر ابتلا به پرفشاری خون و سایر مشکلات جدی سلامتی می‌باشد.

رابطه بین آپنه خواب و ناهنجاری‌های دندانی


برای کسانی که با ارتودنسی ناآشنا هستند، باید گفت که ارتودنسی درمان ناهنجاری‌های دندانی است، به ویژه هنگامی که صحبت از صاف کردن دندان‌ها و ساختار فک باشد. از آنجا که آپنه خواب (اختلال خوابی که با وقفه در تنفس یا یک الگوی نامنظم تنفسی در طول خواب شناخته می‌شود) اغلب به علت انسداد راه‌های هوایی ایجاد می‌شود، یک متخصص ارتودنسی خوب می‌تواند بی‌نظمی‌های دندانی که سبب این موانع گشته را تشخیص دهد و آن‌ها را اصلاح نماید. این انسدادها می‌تواند ناشی از هر چیزی از جمله فک بیش از حد باریک تا بافت‌های نرم آویزان شده در داخل و اطراف گلو باشد.

چرا باید آپنه (وقفه تنفسی) خواب درمان شود؟


تشخیص آپنه خواب و درمان آن در اسرع وقت بسیار مهم است (بیشتر از آنچه که افراد متوجه باشند). وقفه تنفسی در خواب اغلب با علائم خروپف و بی‌خوابی ظاهر می‌شود، بسیاری از افراد، آپنه خواب را به صورت یک الگوی خواب معمولی ولی آزار دهنده از سر می‌گذارند. متأسفانه، درگیری با آپنه خواب باعث افزایش خطر بیماری‌های مختلف، به ویژه بیماری‌های قلبی می‌شود. اگر این دلیلی کافی نیست، آیا واقعا می‌خواهید بقیه زندگی خود را با خستگی در طول روز سپری کنید؟

درمان ارتودنسی آپنه خواب


روش‌های درمانی متعددی برای درمان آپنه وجود دارد که می‌تواند برای بهبود الگوهای خواب و حتی رفع علائم آپنه خواب به طور کامل انجام شود. دستگاه‌های ارتودنسی مختلف می‌توانند به خصوص در طول خواب مورد استفاده قرار گیرند. در حالی‌که عمل جراحی ارتودنسی معمولا آخرین روش است که برای درمان موارد شدید انجام می‌شود، هنوز هم یک روش مطمئن می‌باشد که به بیمار خواب بهتری در طول عمر او هدیه می‌دهد. در این راستا، بریس و مراقبت‌های ارتودنسی، روش‌های پیشگیرانه برای درمان آپنه خواب هستند و جریان هوا را با ایجاد ساختار ایده‌آل‌تر دهان بهبود می‌دهند. گفته می‌شود، استفاده از بریس به تنهایی برای درمان آپنه خواب نسبتا غیر معمول است. بسیاری از دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی اغلب با استفاده از تجهیزات دندانی مخصوصی به بیماران کمک می‌کنند. محافظ‌های دهانی سفارشی ساخته شده در هنگام خواب استفاده می‌شوند و به تنظیم موقعیت فک پایین به گونه‌ای کمک می‌نمایند که یک راه تنفسی بهتر باز شود و آپنه در طول خواب برطرف گردد.
مطالعات در مورد کودکان مبتلا به آپنه خواب نشان داده است که آپنه خواب در کودکان بیشتر به رشد صورت و دهان مربوط است و متخصص ارتودنسی بهترین فرد برای بررسی این مشکلات می‌باشد و به کودک کمک میکند تا بر این وضعیت غلبه کند. در حال حاضر، یکی از دلایلی که بسیاری از افراد ممکن است در درمان آپنه خواب تردید داشته باشند، هزینه‌های متصور شده برای آن می‌باشد. در واقع درمان‌های ارتودنسی آپنه خواب در معرض استقبال بیشتر و در نتیجه رو به ارزان‌تر شدن هستند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post