کشیدن نخ دندان با وجود ریتینر ثابت (پلاک نگهدارنده ثابت)

نخدندان

یکی از چالش برانگیزترین موارد در هنگام استفاده از پلاک نگهدارنده تمیز کردن آن است. ریتینرها یا پلاک‌های نگهدارنده‌ای که در پشت دندان‌ها قرار دارند، مناسب به نظر می‌آیند ولی متأسفانه احتمال تجمع پلاک در ریتینرها زیاد است و در هنگام استفاده از نخ دندان زمان و تلاش بیشتری را می‌طلبند.

استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن ریتینرهای ثابت


نگهدارنده‌های دائمی هنگامی که برای جلوگیری از حرکت دندان پس از برداشتن بریس‌ها استفاده می‌شوند، یکی از قابل اطمینان ترین تجهیزات ارتودنسی هستند، اما مراقبت از آن‌ها نیز دشوار است. سه راه برای تمیز کردن ریتینرهای ثابت با استفاده از نخ دندان حین ارتودنسی وجود دارد که عبارتند از:

 • خلال‌های دندان سوزن‌های پلاستیکی کوچکی هستند که می‌توانند برای تمیز کردن مستقیم بین دندان‌ها و زیر سیم نگهدارنده استفاده شوند. هنگامی که خلال دندان زیر سیم قرار گرفت، می‌توان آن را به طرف بالا و پایین دندان‌های مجاور حرکت داد تا پلاک به صورت طبیعی از بین برود. شما باید خلال دندان را بین هر دو دندانی که به ریتینر متصلند حرکت دهید تا دندان‌ها به طور کامل پاک شوند.
 • نوعی از نخ دندان وجود دارد که یک انتهای آن از پلاستیک ساخته شده است. انتهای سفت باعث می‌شود که نخ دندان راحت‌تر بین دندان‌ها قرار گیرد و آن‌ها را تمیز کند.

1نخدندان

 • گزینه سوم این است که از برس‌های کوچک یا خلال‌هایی استفاده کنید که برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها مناسب باشد.

2نخدندان

استفاده از نخ دندان در ریتینرهایی که در انتها به دو دندان متصل شده‌اند


هنگامی که ریتینر ثابت برای دندان‌های ردیف پایین فقط به دو دندان در انتهای نگهدارنده (معمولاً دندان‌های نیش) متصل می‌شود، از آن جایی که دندان‌های میانی متصل نیستند، شما باید نخ دندان یا خلال دندان را تنها یک بار در زیر سیم استفاده نمایید. در ادامه روش کار را شرح می‌دهیم:

3نخدندان

 • با استفاده از قسمت انتهایی نخ دندان یک حلقه حدود ۵ یا ۶ اینچی ایجاد کنید.
 • حلقه را بالای دو دندان جلویی در ردیف پایین قرار دهید به گونه‌ای که دو انتهای نخ دندان از دهان شما آویزان شود. نخ دندان بین دندان‌های پیشین جانبی و مرکزی و به صورت مسطح در مقابل قسمت پشتی هر دو دندان مرکزی شما قرار می‌گیرد و سپس از بین دندان‌های پیشین مرکزی و جانبی راست شما خارج می‌گردد. در این نقطه، حلقه دور دندان شما است ولی همچنان در بالای پلاک نگهدارندهٔ ثابت قرار دارد.
 • هر دو انتهای نخ دندان را نگه دارید، سپس آن را به پایین بکشید تا حلقهٔ نخ دندان را زیر ریتینر ثابت در پشت دندان‌های خود احساس کنید.
 • انتهای کوتاه نخ دندان را رها کنید و به آرامی انتهای بلند آن را بکشید تا از فاصله بین دندان‌ها خارج شود. در این مرحله نخ تقریباً صاف می‌شود و زیر زبان شما قرار می‌گیرد.
 • با استفاده از انگشتان دست (با کمک زبان خود)، انتهای کوتاه نخ دندان را بگیرید و آن را به سمت عقب دهان خود بکشید تا بتوانید آن را همانند زمانی که از نخ دندان استفاده می‌کنید، دور انگشتان خود بپیچید.
 • با قرار گرفتن نخ دندان در زیر سیم و نگه داشتن آن توسط دو انگشت شما هم اکنون می‌توانید به راحتی با حرکت دادن نخ دندان به بالا و پایین به دو طرف دندان‌های مجاور، آنها را تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن دو دندان بعدی، هر دو انتهای نخ را نگه دارید، نیمهٔ جلو را بلند کنید و خارج از فاصله بین دندان‌هایی که تمیز شده‌اند قرار دهید، سپس آن را به فضا بین دو دندان بعدی برانید و در مرحله بعدی نخ دندان را در فاصله بین دو دندان بکشید.
 • این مراحل را برای تمیز کردن تمام دندان‌هایی که دارای ریتینر یا پلاک نگهدارنده ثابت هستند، تکرار کنید.
 • برای برداشتن نخ دندان، به هر دو انتها را رها کنید و به آرامی آن را بکشید.

 این یک روش هوشمندانه است که به شما اجازه می‌دهد دندان‌هایتان را بدون نیاز به صرف هزینه و زمان اضافی با استفاده از نخ دندان سالم و تمیز نگه دارید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post