پیشگیری از لکه های سفید دندان حین ارتودنسی

moshlatfaki

آیا دوستی داشته‌اید که پس از درمان ارتودنسی و باز کردن سیم‌کشی دندان‌ها لکه‌های سفیدی روی دندان‌هایشان ایجاد شده است و اکنون نگران‌ هستید که مبادا این مشکل برای شما نیز پیش بیاید؟ داستان‌هایی را که شنیده‌اید باور نکنید و نگران نباشید، چون این لکه‌های سفید کاملاً قابل پیشگیری است، در این بین خود شما هستید که باید نهایت تلاش خود را برای پیشگیری از این لکه‌های سفید بکنید.

علل ایجاد شدن لکه‌های سفید حین ارتودنسی


رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان علت اصلی ایجاد شدن لکه‌های سفید روی دندان‌ها حین درمان ارتودنسی است. مسواک نزدن باعث می‌شود که مواد معدنی روی دندان‌ها از بین برود.

نخ کشیدن و مسواک زدن منظم سلامتی دهان و دندان‌ها را تضمین می‌کند. البته انجام این کارهای مهم در دوران ارتودنسی دشوارتر است، چون براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی برآمدگی‌ها و شکاف‌هایی را ایجاد می‌کند که ذرات غذا به آنها گیر می‌کند. با این توصیف در دوران ارتودنسی بیش از هر زمان دیگری باید در رعایت بهداشت دهان و دندان کوشا باشید.

پلاک جمع شده روی دندان‌ها با مسواک زدن و نخ کشیدن پاک می‌شود. اگر پلاک زدوده نشود، اسیدی تولید می‌کند که به دندان‌ها حمله می‌کند و در نهایت لکه‌های سفیدی روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. اگر قبل از سیم‌کشی دندان‌ها به خوبی از دندان‌هایتان مراقبت نکرده باشید، باید حین درمان تلاش خود را در مراقبت از دندان‌ها مضاعف کنید.

moshlatfaki1

پیشگیری


توصیه‌های زیر را جدی بگیرید تا شاهد ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌هایتان نباشید:

  • مسواک زدن را فراموش نکنید: درست است که مسواک زدن دندان‌های سیم‌کشی شده زمان بیشتری می‌برد، اما تک تک این ثانیه‌های اضافی برای داشتن لبخندی زیبا پس از برداشتن بریس مهم است. همچنین می‌توانید از مسواک برقی دارای اتصالات مخصوص ارتودنسی برای بهتر تمیز کردن اطراف براکت‌ها و سیم‌ها استفاده کنید. همواره یک مسواک مسافرتی همراه داشته باشید تا دندان‌ها را پس از صرف ناهار و تنقلات مسواک بزنید. حتماً از خمیردندان فلورایددار استفاده کنید، چون فلوراید مینای دندان را مقاوم و برای مقابله با حملات اسیدی مجهز می‌کند.
  • نخ دندان را فراموش نکنید: حتی اگر در گذشته چندان از نخ دندان استفاده نمی‌کردید، باید بدانید که کشیدن نخ دندان در دوران ارتودنسی بیش از گذشته اهمیت دارد. چون نخ کشیدن دور سیم‌های بریس سخت است، بهتر است فلاس تریدر تهیه کنید تا راحت‌تر بتوانید بین سیم‌ها را نخ بکشید. واترفلاسر، برای مثال واترپیک نیز گزینه‌ای مناسب برای مراقبت از دندان‌ها حین ارتودنسی است.
  • به تغذیه خود توجه کنید: خوراکی‌هایی میل کنید که به دندان‌ها فشار نمی‌آورد و نوشیدنی‌هایی با قند و اسید پایین انتخاب کنید تا دچار پوسیدگی حین ارتودنسی نشوید. نوشیدنی‌های قندی و نوشابه را فراموش کنید و کمتر تنقلات میل کنید.
  • آب فراوان بنوشید: آب ذرات غذای باقیمانده بین دندان‌ها را پاک می‌کند، به این ترتیب این ذرات بااسیدهای موجود در محیط دهان ترکیب نمی‌شود.
  • مرتب برای ویزیت به دندانپزشک مراجعه کنید: ارتودنسی کردن دندان‌ها شما را از رفتن به نزد دندانپزشک بی‌نیاز نمی‌کند. متخصص ارتودنسی می‌خواهد که در پایان درمان لبخندی زیبا با دندان‌هایی سالم و مرتب بر لبانتان نقش بندد، شرط لازم دستیابی به این هدف این است که هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

برآورد می‌شود که حدود ۲۰ ـ ۱۰ % از نوجوانان پس از دوران ارتودنسی با لکه‌های سفید روی دندان‌های خود مواجه شوند. متخصص ارتودنسی در نخستین جلسه شیوه مراقبت از دندان‌ها را در طول درمان توضیح می‌دهد. فراگیری روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن از ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌ها جلوگیری می‌کند و سلامت دهان و دندان را تضمین می‌کند. به علاوه اگر دندان‌ها سالم باشند، پلاک نگهدارنده (ریتینر) به خوبی روی آنها می‌نشیند و لبخند جذاب به سختی به دست آمده سال‌های سال بر لبانتان باقی می‌ماند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post