مواجهه با موارد اورژانسی حین درمان ارتودنسی ثابت و متحرک

orto1

موارد اورژانسی ارتودنسی


گاهی اوقات موقعیت‌هایی در حین استفاده از سیم‌کشی‌ها دارند که بعد از مراجعه به متخصص ارتودنسی‌ رخ می‌دهند. در اینجا به چند مشکل رایج و راه‌حل‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شل شدن یا در رفتن سیم‌های قوسی

اگر سیم ثابت اصلی از لوله‌ای که در پشت دندان قرار دارد بیرون بیاید، ابتدا سعی کنید که سیم را خودتان با یک انبردست دم‌باریک یا قیچی و موچین به‌ جای خود برگردانید. به خاطر داشته باشید که اگر تیزی سیم شما را اذیت می‌کند یا هر قسمتی از سیم‌کشی‌ها باعث ناراحتی‌ شما شود، می‌توانید کمی موم روی آن قسمت قرار دهید. اگر نتوانید سیم را به‌جای خود برگردانید یا هنوز شما را اذیت می‌کند، با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. در وهله‌ی آخر، اگر موفق نشوید که در همان زمان با مطب یا کلینیک تماس بگیرید، سیم را با یک سیم‌چین کوچک یا ناخن‌گیر در نزدیکی قسمت پشت آخرین بریس قطع کنید. مراقب باشید، وقتی‌ که سیم را می‌چینید ممکن است آن قسمت بریده‌ شده به بیرون بپرد. مراقبت باشید که تکه سیم را قورت ندهید.

شل شدن براکت‌ها یا بندها

خوشبختانه اگر یک براکت شل شود، معمولاً با یک حلقه‌ی رنگی لاستیکی یا با یک لیگاچور استیل کوچک، همچنان به سیم اصلی متصل باقی می‌ماند. اگر براکت به دور سیم بچرخد و موجب ناراحتی شود، می‌توانید از موچین یا انبر کوچک برای جابجا کردن آن استفاده کنید. اگر قسمتی از بریس شکسته شود، آن قسمت شکسته شده را نگه دارید و با کلینیک خود جهت رزرو نوبت برای ترمیم آن تماس بگیرید.

قورت دادن قسمت شکسته شده

اگر به طور اتفاقی قطعه‌ای از بریس‌های ارتودنسی‌تان را قورت دادید، ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید. توصیه می‌کنیم که نزد پزشک بروید، خصوصاً اگر قطعه‌ای فلزی باشد. ممکن است عکس رادیولوژی بگیرند تا محلی که قطعه ی قورت داده شده به آنجا رفته مشخص شود. معمولاً این قطعه وارد دستگاه گوارش می‌شود و از آن می‌گذرد و با مدفوع از بدن خارج می‌شود. اگر چه تنفس سخت و علائم دیگری نیز ممکن است داشته باشید، بنابراین بهترین کار این است که یک پزشک شما را معاینه کند.

شکستن ریتینر

اگر یک ریتینر متحرک ترک ببرد یا بشکند، فوراً استفاده از آن را قطع کنید. و در اسرع وقت برای گرفتن نوبت با دندانپزشک خود تماس بگیرید. هنگام مراجعه به دندانپزشک حتما همه‌ی قطعات ریتینر را با خود داشته باشید. ریتینر یا نگه‌دارنده‌ها را می‌توان به طور حرفه‌ای ترمیم کرد و یا دندانپزشک ممکن است ریتینر جدیدی را توصیه کند.

بیرون زدگی لیگاچور

اگر یک لیگاچور شما را آزار می‌دهد، یک روش سریع و دم دستی برای آن استفاده از پاک‌کنی که روی سر مداد است تا آن را از لثه‌ها و دیواره داخلی دهان و زیر سیم دور کنید. همچنین اگر نتوانید ناراحتی را برطرف کنید می‌توانید کمی موم روی لیگاچور قرار دهید.

از دست دادن دندان

اگر دندان شما بیافتد، در این شرایط زمان بسیار مهم خواهد بود، زیرا اگر دندان حدود یک ساعت از دهان خارج شده باشد، ممکن است دیگر قادر به ریشه زدن مجدد نباشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید دندان را در سوکت و جای خودش قرار دهید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید،فورا دندان را در یک فنجان شیر یا آب قرار دهید. هر گاه که یکی از این روش‌ها را انجام دادید، با دندانپزشک خود فوراً تماس بگیرید. هر چه زودتر بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، شانس بیشتری برای چسباندن دندان در جای خود را خواهید داشت.

ضربه به دندان یا ورم کردن آن

اگر دچار ضربه و آسیبی جدی به صورتتان شدید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید یا با دندانپزشک خود تماس بگیرید. اولویت اول این است که مطمئن شوید که هیچ آسیبی به مفصل فک، یا شکستگی استخوانی در صورتتان وارد نشده باشد.

درد دندان یا لثه

اگر دندان‌ها یا لثه‌تان بخاطر گیر کردن غذا بین دندان‌هایتان دچار درد و ناراحتی شدند، از نخ دندان یا مسواک مناسب برای بیرون کشیدن غذا، استفاده کنید. اگر بطور اتفاقی لثه، زبان یا دیواره‌ی داخلی دهانتان را گاز گرفتید یا بریدید، فقط کافیست برای چند دقیقه، با انگشت روی قسمت درحال خونریزی را فشار دهید. اگر خونریزی قطع نشود، با متخصص دندان‌پزشک خود تماس بگیرید. جهت درمان طبیعی برای دندان درد یا درد لثه. شستشوی دهان یا یک لیوان محلول آب گرم و نصف قاشق چای خوری نمک می‌تواند این درد را تا حد بسیاری تسکین دهد. همچنین اگر دندان درد شما ناشی از ناراحتی بعد از جلسه ی سیم‌کشی دندان باشد، می‌توانید از داروهای ایبوپروفن(موترین/ادویل) یا استامینوفن(تایلنول) استفاده کنید. در صورت داشتن ناراحتی اندک یا زخم یا آفت دهان، استفاده از یک پماد یا داروی موضعی برای کاهش درد می‌تواند این مشکلات را سریع‌تر تسکین دهد. پیش از مصرف هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت کنید، خصوصاً اگر سابقه‌ای از واکنش‌های آلرژیک داشته باشید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post