مزایای استفاده از توربو براکت یا بایت توربو در ارتودنسی

torboblack

در بسیاری از موارد، هنگامی که بریس‌های بالا و پایین قرار داده می‌شوند، دندان‌های بالا روی دندان‌های پایین می‌آیند و با بریس‌های پایین تماس پیدا می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که بریس‌های فک پایین از دندان‌ها جدا شوند و در نتیجه تعداد دفعات بیشتری برای مراجعه به مطب به دنبال خواهد داشت. این امر موجب ایجاد دشواری برای بیمار می‌شود و از جهت‌گیری مناسب دندان‌های پایین جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل، و ایجاد امکان قرارگیری همزمان بریس‌های بالا و پایین، متخصصین ارتودنسی معمولا از قطعه‌های کوچکی به نام بایت توربو استفاده می‌کنند.

بایت توربو چیست؟


بایت توربوها کوچکترین سیستم‌های کامپوزیتی هستند که در بخش داخلی دندان‌های فوقانی جلو و یا در سطوح جویدن دندان‌های آسیاب عقب قرار می‌گیرند تا از بسته شدن کامل دندان‌ها جلوگیری کنند. توربو براکت‌ها، دندان‌های شما را از هم جدا کرده، از فشار دندان‌های مقابل رها می‌کند و اجازه می‌دهد دندان‌های‌تان آسان‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر حرکت کنند.

این بایت توربوها موقت هستند و در نهایت توسط متخصص ارتودنسی به راحتی و معمولا بعد از چند ماه برداشته می‌شوند. با استفاده از توربو براکت، زمان درمان اغلب افزایش می‌یابد، زیرا دندان‌های شما دیگر با براکت‌ها و سیم‌ها در تماس نیستند و این امکان فراهم می‌شود که آن‌ها عملکرد خود را با کارآیی بیشتری انجام دهند. اگر چه در ابتدا ممکن است کمی ناخوشایند باشد، در نهایت صرفه جویی در زمان درمان ارزش انجام این کار را دارد!

چرا باید از توربو براکت یا بایت توربو استفاده کنیم؟


بایت توربوها به طور موقت به درمان شما اضافه می‌شوند و به دو دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرند:

  • گاز گرفتن روی بایت توربو، فشار خاصی را روی دندان‌ها برای کمک به حرکت آنها اعمال می‌کند. این کار اغلب می‌تواند برای کمک به بیماران دارای اوربایت استفاده گردد، اما می‌تواند در شرایط دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.
  • گاز گرفتن روی بایت توربوها باعث جلوگیری از ایجاد فشار روی براکت‌ها می‌شود و میزان شکستگی و یا آسیب به دندان‌های مقابل را کاهش می‌دهد.

اگر بایت توربو بشکند چه اتفاقی می‌افتد؟


بعید است که بایت توربو شل شود. اگر بایت توربو شکسته یا شل شود، هیچ اشکالی ندارد. اگر هر دوی آنها را نیز گم کردید، لطفا با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید؛ او احتمالا قرار ملاقات را برای جایگزینی آنها ترتیب می دهد. با این حال، اگر حرکت کافی حاصل شده باشد، ممکن است دیگر نیاز به استفاده از آنها نباشد.

مشکل در جویدن با توربو براکت


در ابتدا زمانی که توربو براکت‌ها روی دندان‌های جلو قرار می‌گیرند، دندان‌های عقب در هنگام جویدن، به طور کامل روی هم قرار نمی‌گیرند. اگر روی دندان‌های عقب قرار بگیرند، دندان‌های جلو تماس نخواهند داشت. این وضعیت موقت است و خوردن غذاهای نرم برای هفته اول به شما این امکان را می‌دهد که این وضعیت جدید را تحمل کنید. ممکن است گفتار شما کمی تحت تأثیر قرار گیرد، اما در عرض یک هفته به حالت عادی باز خواهد گشت.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post