مرتب کردن دو یا چهار دندان با ارتودنسی

101

بسیاری از بیماران تنها چند دندان کج دارند که از آنها احساس ناراحتی می‌کنند و همیشه برای دستیابی به یک لبخند بی‌پروا و جذاب نیاز به استفاده از درمان بریس‌های طولانی یا پیچیده ندارند. گاهی اوقات فقط یک تنظیم ساده (با تمرکز بر روی دو یا چهار دندان جلویی) لبخندی را که در رویای خود می‌دیدید، به شما هدیه می‌دهد. گزینه‌های زیادی برای بریس‌های مربوط به دندان‌های صاف وجود دارد و دندانپزشک شما را در انتخاب بهترین گزینه راهنمایی می‌کند.

بهترین گزینه برای صاف کردن تنها ۲ یا ۴ دندان


شاید دو دندان جلویی فک بالای شما (دندان‌های پیشین)، کمی مشکل داشته باشد یا فاصله زیادی بین این دو دندان شما وجود داشته باشد. یک بریس در یک زمان نسبتا کوتاه این دندان‌ها را به روی یک خط باز می‌گرداند و با کمک یک نگه‌دارنده، آنها در جای خود قرار می‌گیرند و برای شما لبخندی مادام العمر و زیبا به ارمغان می‌آورند.
در برخی موارد، دو دندان جلویی در هردو فک بالا و پایین نامنظم هستند. دو دندان هر دو فک بالا و پایین را می‌توان به جای خود بازگرداند. گاهی اوقات می‌توان دندان‌های بالا و پایین را در یک زمان صاف کرد، و گاهی اوقات بهتر است بر روی صاف کردن یک قوس به طور مجزا تمرکز کنید، زیرا این کار برای شما راحت‌تر است.

گزینه‌های پیشرو برای مرتب کردن ۲ یا ۴ دندان


پلاک اینمان (Inman aligners )

پلاک اینمان (که اغلب تحت عنوان بریس شگفت انگیز شناخته می‌شود) یک بریس متحرک است. پلاک اینمان دارای رشته‌های فنری از جنس نیکل تیتانیوم است که به آرامی به دو قوس ردیف کننده (aligner bows) در جهت مخالف با یکدیگر نیرو وارد می‌کند و دندان‌ها را به موقعیت جدید خود هدایت می‌کند. این نیروهای ملایم بر طیف وسیعی از حرکات فعالیت می‌کنند، به همین دلیل است که Inman Aligner به سرعت عمل می‌کند. در صورتی که استفاده از این پلاک تجویز شود در عرض دوازده تا شانزده هفته عمل خواهد کرد. این بریس می‌تواند دو تا چهار دندان جلو را هدف بگیرد و اصلاح کند. همه دندانپزشکان توصیه می‌کنند این نوع پلاک در یک زمان تنها روی یک فک اعمال شود، زیرا ممکن است بیمار احساس کند جسم بسیار بزرگی در دهان دارد.

بریس‌های شش ماهه

اگر می‌خواهید هر دو فک را در یک زمان اصلاح کنید (با تمرکز بر روی دندان‌های جلو) بنابراین بریس‌های شش ماهه، بریس زیبایی ثابت انتخاب خوبی خواهند بود. با استفاده از سیم‌ها و براکت‌های هم‌رنگ دندان، این بریس کاملا نامرئی خواهد بود. این روش تحت عنوان لبخند شش ماهه، بریس لبخند شفاف یا بریس‌های شش ماهه نیز شناخته شده است. این بریس ثابت سبک و محکم است، بنابراین می‌توان دندان‌های بالا و پایین را در یک زمان نسبتا سریع صاف کرد. همانطور که از نام این روش مشخص است، می‌توان دندان‌ها را در زمان متوسط شش ماه صاف کرد. با این حال، بسته به اینکه تا چه حد دندان‌هایتان نامرتب هستند یا فاصله دارند، برخی از درمان‌ها ممکن است سریع‌تر انجام شود، در حالی که برخی از درمان‌ها اندکی زمان‌بر هستند.

ردیف‌کننده‌های شفاف یا نامرئی (اینویزیلاین)

اگر همچنان می‌خواهید فقط دندان‌هایی که هنگام لبخند زدن مشخص می‌شوند را اصلاح کنید و نمی‌خواهید از یک بریس ثابت استفاده کنید، می‌توانید یک ردیف‌کننده شفاف را انتخاب کنید. هر دو ردیف کننده اسمایلاین و اینویزیلاین متحرک هستند و به صورت سفارشی برای فیت شدن روی دندان‌های شما ساخته می‌شوند. این ردیف کننده‌ها شامل مجموعه‌ای از بریس‌های شفاف پلاستیکی بالا و پایین هستند که تقریبا نامرئی و متحرک هستند. هر دو تا سه هفته به محض اینکه دندان‌هایتان به سمت موقعیت جدید خود حرکت کرد، شما باید ردیف‌ کننده را تعویض ‌کنید. این ردیف کننده‌ها با حرکات ملایم، به تدریج دندان‌های شما را بدون نیاز به سیم و براکت اصلاح می‌کنند.

بریس پشت زبانی (پشت دندان)

یکی دیگر از گزینه‌ها، برس‌های پشت زبانی هستند. بریس‌های پشت زبانی ثابت هستند که به طرف مقابل دندان‌های شما متصل می‌شوند، به طوری که وقتی لبخند می‌زنید یا صحبت می‌کنید، دیده نمی‌شوند و اولین انتخابی هستند که مردمی که در معرض دید عموم هستند به آنها تمایل دارند. مزیت اضافی دیگر، استفاده راحت‌تر آنها نسبت به بریس‌های سنتی مانند سیم‌ها و براکت‌ها است که نمی‌توانند درون لب‌ها یا گونه‌های شما قرار گیرند.

بریس‌های دایمون

گزینه نهایی ما بریس‌های دایمون هستند که معادل مدرن بریس‌های سنتی یا متعارف ثابت هستند. به طور معمول،  استفاده از بریس دایمون را توصیه می‌کنند که همه دندان‌ها ( نه فقط دو یا چهار جلویی) نیاز به اصلاح دارند. موارد پیچیده از یک روش ارتودنسی متداول بیشتر استفاده می‌کنند و این روش ممکن است به طور متوسط از ۱۸ ماه تا دو سال طول بکشد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post