مدت زمان درمان و مراحل ارتودنسی

Metal-Braces-Melton-Mowbary
طول مدت درمان ارتودنسی چقدر است؟

این سئوالی است که همه متخصصین ارتودنسی از تقریباً تمام بیماران می‌شنوند؛ اما این سئوال را نمی‌توان به راحتی پاسخ داد. پاسخ واضحی برای  مدت ارتودنسی نمی‌توان به بیماران اعلام کرد.
عوامل زیادی در جابجایی دندان‌ها دخیل هستند به طوری که حتی متخصص‌ترین و آموزش دیده‌ترین ارتودنتیست‌ها هم نمی‌توانند قبل از درمان در مورد این تغییرات و مدت زمان لازم برای ارتودنسی اظهار نظر کنند.
متوسط طول درمان ارتودنسی درکودکان و جوانان بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است. درمان ممکن است کمتر یا بیشتر از این زمان نیز به طول بینجامد.

ما می‌توانیم به صورت تقریبی زمان مورد نیاز برای ارتودنسی را تخمین بزنیم ولی نمی‌توانیم در مورد زمان دقیق ارتودنسی نظر مشخصی بدهیم.
واقعیت این است که واکنش اشخاص به درمان ارتودنسی متفاوت است و مدت زمان ارتودنسی برای روش‌های درمانی مختلف، متفاوت است.
عوامل زیادی وجود دارد که روی سرعت و مدت ارتودنسی تأثیر دارد که عبارتند از:

جدی و مشکل بودن مورد درمانی شما


یکی از مراحل مهم گردآوری اطلاعاتی است که تشخیص مشکل ارتودنسی و تعیین دوره درمان را ممکن می کند. معمولاً زمان بیشتری برای ارتودنسی دندان‌هایی که مشکلات جدی‌تری دارند مورد نیاز است. اگر در هنگام خوردن غذا مشکل دارید (دندان‌ها آنجور که باید روی هم قرار بگیرند، قرار نمی‌گیرند) یا دندان‌های شما به درستی رشد نکرده است در نیامده است (ازلثه بیرون آمده)، طول دوره ارتودنسی شما بیشتر از فردی است که صرفاً می‌خواهد دندان‌هایش مرتب شوند.

ملاقات‌های و ویزیت‌های منظم
اگر شما به صورت منظم نزد ما نیایید ما هم نمی‌توانیم ارتودنسی را به صورت منظم تنظیم کنیم! یک ارتودنسی بدون نظارت منظم به خوبی کار نخواهد کرد و احتمالاً باعث آسیب هم خواهد شد. طول دوره درمان ارتودنسی برای بیمارانی که قرارهای ویزیت خود را کنسل کرده یا به آنها بی توجه هستند به کندی پیش می‌رود. پر بودن وقت‌های ملاقات بدان معناست که می‌توان یک وقت ملاقات مناسب برای شما قبل از رسیدن موعد ویزیت تعیین کرد.

انواع ارتودنسی و جابجایی دندان‌ها


شما ممکن است تبلیغاتی راجع به ارتودنسی سریع ببینید. آگاه باشید که می‌توان دندان‌ها را به سرعت در محل درست خود قرار داد ولی غالباً بهتر است مطمئن شوید ریشه دندان‌ها هم در محل درست خود قرار گرفته‌اند. در صورتی که ریشه دندان‌ها در محل درست خود قرار بگیرند احتمال بازگشت دندان‌ها به محل‌های قبلی کمتر می‌شود. ارتودنسی ثابت (چسبیدن براکت ها به دندان‌ها) نسبت به براکت هایی که نمی‌توان آنها را از دهان درآورد کنترل بهتر و موثرتری بر دندان‌ها و قرار گرفتن ریشه‌ها در محل درست دارند. آن‌ها باعث کند شدن جابجایی دندان‌ها نمی‌شوند بلکه اثر بهتر و موثری تر روی دندان دارند.از عوارض ارتودنسی متحرک، امکان جابه جایی آن از محل خود است که ممکن است باعث شود دوره درمان به درستی طی نشود. دکتر متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که برای دندان‌های شما چه نوع براکتی مناسب است. هزینه ارتودنسی متحرک شامل ابزارهای مورد استفاده، تمام جلسات ملاقات با پزشک معالج (شامل جلسات ملاقات اورژانسی)، جلسات ملاقات پس از درمان، هزینه استفاده از نگهدارنده‌های ثابت و متحرک، و نیز هزینه تهیه بسته‌های مراقبت از بهداشت دهان است.

اگر براکت ها بشکند چه کنیم؟


شکستن براکت ها می‌تواند از  عوامل موثر بر زمان ارتودنسی باشد و زمان ارتودنسی را بسیار طولانی‌تر کند. بعضی از شکستگی‌ها اگر به موقع و سریع‌ترمیم شوند باعث کند شدن دوره درمان ارتودنسی نمی‌شوند اما اگر آسیب به قسمت‌های اصلی و در مراحل حساس دوره درمان ارتودنسی وارد شده باشد می‌تواند طول درمان ارتودنسی را تا ماه‌ها طولانی‌تر کند. در صورتی که قسمتی از براکت ها شکست بلا فاصله و بدون فوت وقت با ارتودنتیست خود تماس گرفته و تلفنی راهنمایی‌های لازم را از وی گرفته و در صورت نیاز یک وقت ملاقات اورژانسی هم بگیرید. حتی بهتر است در طول درمان ارتودنسی خود که براکت در دهان شماست به آرامی غذا بخورید. چسب‌های مورد استفاده برای چسباندن براکت ها به دندان‌ها خیلی قوی نیستند زیرا باید بتوان در پایان مدت درمان ارتودنسی آنها را به راحتی از دندان‌ها جدا کرد. این بدان معناست که براکت ها ظریف هستند.

رشد


رشد در زمان درمان ارتودنسی بسیار مؤثر است. بیمارانی که در زمان رشد دندان‌ها دوره درمان ارتودنسی را شروع می‌کنند از اینکه سرعت درمان چقدر زیاد است غافلگیر می‌شوند. در هر سنی می‌توان برای ارتودنسی اقدام کرد اما معمولا سن مناسب ارتودنسی ،۷ سالگی است. با افزایش سن زمان ارتودنسی طولانی‌تر می‌شود، میانگین میزان افزایش زمان ارتودنسی در بزرگسالان حدود ۴ ماه است.  بنابراین بهترین سن ارتودنسی ، سنین پایین است. برای اطلاع دقیق از طول درمان و قیمت ارتودنسی بزرگسالان و کودکان می توانید با متخصصین ما تماس حاصل نمایید.روش تعیین هزینه و قیمت ارتودنسی بزرگسالان و کودکان یکسان است. تعرفه ارتودنسی بر مبنای شدت مشکل، پیچیدگی طرح درمان، وسیله مورد استفاده و مدت زمان لازم برای اصلاح مشکل تعیین می‌شود.

استفاده از براکت / براکت های متصل شده به عنوان هادی دندان‌ها


بیشتر براکت ها به دندان چسبانده می‌شوند ولی بدیهی است اگر شما از براکت های برداشتنی (ارتودنسی متحرک) استفاده می‌کنید و آن را در دهان خود قرار نمی‌دهید کار نخواهد کرد. این که خود را در مورد استفاده از براکت ها گول بزنید کار ساده‌ای است اما اگر می‌خواهید طول زمان ارتودنسی خود را کوتاه کنید باید از براکت ها به میزان ساعت و مدت زمانی که متخصص ارتودنسی برای شما مشخص کرده است استفاده کنید. در مورد براکت های ثابت (که به وسیله چسب چسبانده می‌شوند) ممکن است دکتر ارتودنسی از شما بخواهد که از باندهای الاستیکی روی براکت های برای بهتر کنار هم قرارگرفتن دندان‌ها استفاده کنید، دستورات متخصص ارتودنسی خود را تا جایی که امکان دارد موبه مو اجرا کنید.
اوایل کار پس از نصب براکت ها، استفاده از آنها برای شما سخت است ولی تسلیم نشوید. توقف و شروع استفاده مجدد فقط کار شما را در استفاده صحیح از براکت ها و الاستیک‌ها سخت‌تر کرده و زمان ارتودنسی را برای شما افزایش می‌دهد. اگر علت انجام برخی از کارهایی را که مجبور به انجام آنها هستید نمی‌دانید حتماً از ارتودنتیست خود بپرسید. اگر علت و اهمیت کاری را که انجام می‌دهد بدانید، انجام آن به مراتب برای شما آسان‌تر می‌شود.

آیا تمام دندان‌های دائمی رشد کرده است


بعضی مواقع درمان در زمان "دندان‌های مختلط" و در زمانی که هم دندان‌های شیری و هم دندان‌های دائمی در دهان وجود دارد آغاز می‌شود. این ممکن است از آسیب‌های بعدی یا بدتر شدن آسیب‌های موجود جلوگیری کند و همچنین مزایایی برای درمان‌های خاص که بر افزایش تناسب فک و دندان تأثیر دارد خواهد داشت.
نکته منفی که ممکن است در شروع ارتودنسی دندان درسنین پایین وجود داشته باشد این است که باید تا رشد آخرین دندان صبر کرد یا وقفه‌هایی در روند انجام ارتودنسی لازم باشد. مزایای این کار گاهی اقات از معایب آن بیشتر است، اما اغلب بهتر است که تا زمان رشد آخرین دندان در دهان صبر کرد. در این مورد متخصص ارتودنسی می‌تواند مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم  را به شما بدهد.
در نهایت، به یاد داشته باشید که شاید متخصص ارتودنسی زمان ارتودنسی را براساس درمانی که برای شما در نظر می‌گیرد "تخمین" بزند اما آنها را برای ارائه زمان دقیق ارتودنسی تحت فشار قرار ندهید. بهترین درمان ممکن با نتیجه‌ای خوب به زمان نیاز دارد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post