ضرورت عکس برداری از دندان حین درمان ارتودنسی

عکس12

والدینی که برای اولین بار فرزندان خود را برای مراجعه به متخصص ارتودنسی جهت تشخیص درمان ارتودنسی همراهی می‌کنند، ممکن است سوالاتی در مورد نیاز به عکس برداری از دندان داشته باشند. آیا دندانپزشکی که شما را به متخصص ارتودنسی ارجاع داده است، از دندان‌های کودک شما را قبل از این که به اینجا بیایید، عکس گرفته است؟ چرا لازم است مجموعه عکس دیگری از دندان‌ها گرفته شود؟ متخصص ارتودنسی در عکس دندان چه چیزی می‌بیند که دندانپزشک نمی‌تواند مشاهده کند؟ همچنین ممکن است نگرانی‌های قابل انتظاری درباره افزایش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط با پرتوها وجود داشته باشد و نگرانی‌های عملی دیگری در مورد چگونگی نشاندن کودکان کم سن و سال برای مدت زمان کافی جهت گرفتن عکس مناسب از دندان وجود خواهد داشت. در اینجا تمام سوالات فوق پاسخ داده شده است، پیشنهاداتی برای محافظت از کودکان در طول معاینه ارتودنسی مطرح گردیده، و به آرامش دادن به والدین و کودکان در زمان نیاز به عکس برداری در مطب متخصص ارتودنسی کمک می‌نماید.

عکس برداری از دندان چه کاری انجام می‌دهد؟


عکس گرفتن از دندان (معرفی) یک ابزار تشخیصی ضروری در بین مجموعه ابزارهای متخصص ارتودنسی است. این تست عکس برداری از پرتوهای تابشی متمرکز برای مشاهده داخل بافت نرم و ساختار اسکلتی زیرین، از جمله دندان‌ها استفاده می‌کند. بسته به اینکه پرتوها داخل یا خارج از دهان مورد استفاده قرار بگیرند، اطلاعات متفاوتی در مورد وضعیت دندان‌های شما به متخصص ارتودنسی ارائه می‌دهند. اشعه ایکس سفالومتر به متخصص ارتودنسی‌تان اجازه می‌دهد کل سر شما مشاهده کند و وضعیت دندان‌های شما را نسبت به فک‌تان بررسی نماید. اشعه ایکس پانورامیک به متخصص ارتودنسی اجازه می‌دهد تمام داخل دهان شما را در یک تصویر ببیند. اشعه ایکس داخل دهانی یا اشعه ایکس بایتوینگ اجازه می‌دهد تا متخصص ارتونسی شما نگاه نزدیک‌تر و جزیی‌تری به دندان‌های‌تان داشته باشد. متخصص ارتودنسی شما ممکن است نیاز به انواع مختلفی از عکس بردارس از دندان داشته باشد تا اطلاعات لازم برای تشخیص دقیق و ارائه گزینه‌های درمانی را دریافت کند. بسته به شدت نامرتبی دندان‌ها و سایر عوامل، این گزینه‌های درمانی ممکن است شامل بریس‌های فلزی معمول، الاینرهای شفاف مانند اینویزیلاین یا، در موارد پیچیده‌تر، حتی مداخله جراحی باشد

متخصص ارتودنسی با عکس برداری از دندان چه چیزی را مشاهده می‌کند?


در این مرحله ممکن است همچنان از خودتان بپرسید: پس عکس‌هایی که در مطب دندانپزشک گرفته شد به چه منظور بود؟ چرا آن عکس‌ها برای متخصص ارتودنسی مناسب نیستند؟
پاسخ این است که انواع عکس برداری از دندان که در مطب‌های دندانپزشکی و متخصص ارتودنسی انجام می‌شود، اطلاعات مختلفی را ارائه می‌دهند و این دو اغلب قابل جایگزینی نیستند. در حالی که دندانپزشکان از عکس دندان برای تشخیص مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و بیماری های لثه استفاده می‌کنند، متخصصین ارتودنسی از این عکس‌ها برای ارزیابی مشکلات مربوط به هم‌ترازی دندان‌ها و مشکلات فک استفاده می‌نمایند. مسائلی از قبیل شلوغی دندان‌ها، نامرتبی، اوربایت و فاصله بین دندان‌ها همگی با عکس برداری ارتودنسی از دندان قابل مشاهده هستند. دریافت یک تصویر واضح از مشکلات ارتودنسی شما، اولین گام حیاتی در تعیین یک برنامه درمانی دقیق و آغاز مسیر دستیابی به یک لبخند بی‌نقص است.

آیا عکسبرداری از دندان خطر دارد؟


بعضی از والدین احتمالا شنیده اند که در اثر عکس گرفتن از دندان (معرفی) با اشعه ایکس، افزایش خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها وجود دارد. اگر چه درست است که خطر ابتلا به سرطان به نسبت شدت قرار گیری در معرض تابش اشعه افزایش می‌یابد، مهم است بدانیم که میزان اشعه‌ای که توسط یک دستگاه اشعه ایکس منتشر می‌شود، کمتر از میزانی است که در طی یک پرواز هواپیمایی با آن مواجه می‌شوید و متخصصان بر این باورند که مزایای این آزمایش بیشتر از خطرات آن است.

آیا عکس برداری از دندان برای کودکم دردناک است?


کودکی که تا کنون تجربه عکس گرفتن از دندان (معرفی) را نداشته است، ممکن است از این روش بترسد و نگران باشد که آیا درد دارد یا خیر. شما می‌توانید فرزند خود را با اطمینان دادن از این که این فرآیند هیچ دردی نخواهد داشت، حمایت کنید، اما متذکر شوید که بسیار مهم است که تا زمانی که این کار تمام نشده است، از جای خود تکان نخورد. شما می‌توانید این عکس برداری را با یک عکس گرفتن معمولی مقایسه کنید و بگویید: اگر بیش از حد تکان بخوری، تصویر تار و بد خواهد بود و ممکن است لازم باشد دوباره عکس گرفته شود. اما اگر خیلی بی‌حرکت بنشینی، متخصص ارتونسی با یک تصویر واضح کار را تمام خواهد کرد.

پس از عکس برداری از دندان چه اتفاقی می‌افتد?


هنگامی که متخصص ارتودنسی‌تان عکس‌های دندانی شما را بررسی کرد و تشخیص را انجام داد، درمان می‌تواند آغاز شود. دوره درمان بسته به عواملی نظیر سن کودک و وضعیت دندان‌ها متفاوت است. در اینجا برخی از درمان‌هایی که ممکن است در نظر گرفته شود، آمده است:

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post