سیم کشی دندان (ارتودنسی) و بریس‌ها:قیمت و هزینه

b

اگر دندان‌های شما كج و يا به ‌گونه‌ای نامرتبند كه فك و دندان‌های بالايي  جلوتر  و يا عقب‌تر از فك و دندان‌های پاييني هستند، راه‌های درمان مختلفي از جمله بريس و ريتينر (نگهدارنده پلاک‌ها) وجود دارند كه می‌تواند به صاف شدن آن‌ها كمك كند.

بسياري از دندان‌پزشکان عمومي می‌توانند عمل رديف كردن و سیم‌کشی‌های ساده دندان را انجام دهند اما اصلاح ناهنجاري دندان را فقط بايد پزشكان متخصص انجام دهند.

ارتودنتيست سؤالاتی را درباره سلامتی‌تان از شما خواهد پرسيد و آزمایش‌های باليني را انجام خواهد داد.  سپس از دندان‌هایتان قالب‌گیری می‌کند و از چهره و دندان‌هایتان عكس می‌گیرد و بعد از آن با استفاده از اشعه ايكس تصويربرداري سر و دهان را انجام می دهد. طرح و برنامه درماني صحيح با استفاده از تجربه و تحليل اين اطلاعات انجام می‌شود.

در برخي موارد استفاده از پلاک‌های نگهدارنده متحرك تنها كاري است كه بايد بر روي دندان انجام شود در موارد بسيار نادري در صورتي كه دندان‌ها بیش از حد عقب يا جلو باشند انجام عمل جراحي ضرورت پيدا می‌کند. در بيشتر موارد از بريس‌ها براي اصلاح دندان استفاده می‌شود.

متخصص ارتودنسی در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خدیوی با سالها تجربه در زمینه درمان‌های ارتودنسی از بریس‌ها و تجهیزات مختلف ارتودنسی برای سیم‌کشی دندان شما استفاده می کند، تا به شما در رفع مشکلات نامرتبی دندان هایتان یاری رساند.

دستیاران و مشاورین ما همواره اماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه روش‌ها و هزینه‌های سیم‌کشی دندان می‌باشند. همچنین جهت اطلاع از ساعات کار و رزور نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف بريس‌ها كدامند؟


اگر استفاده از بريس بهترين راهكار براي شماست پزشك متخصص استفاده از بريس را براي شما تجويز می‌کند كه مناسب نياز شماست. بريس‌ها از بند، سیم‌ و بخش‌هایی تشکیل شده‌اند که می‌توانند ثابت و يا متحرك باشند.

بريس‌ها چگونه عمل می‌کنند؟


بريس‌ها با ايجاد فشارهای مداوم و پيوسته با ‌مرور زمان و به تدريج دندان‌ها را به مسير مورد نظر حركت می‌دهند. به دليل اينكه بريس‌ها بر دندان‌ها فشار ايجاد می‌کنند و دندان ها راحرکت می دهند کم کم استخوان تغییر شكل می‌دهد.

بريس‌ها از تركيبات زير ساخته می‌شوند.

  • براكت ها اجزاي كوچك مربعي شكلي هستند كه به‌ وسیله مواد باندينگ (چسب) دندانپزشكي و يا بند فلزي در جلو هر دندان چسبيده می‌شوند. اين براكت‌ها همانند دسته عمل می‌کنند و آرچ واير يا همان سيم را كه باعث ايجاد فشار بر روی دندان‌ها و حركت آن‌ها می‌شود را نگه می‌دارند. انواع سیم کشی دندان ، مختلفي است و از جنس استيل سراميك همرنگ دندان و پلاستيك ساخته می‌شوند. از اين نوع از براكت‌ها به دليل اينكه كمتر ديده می‌شوند بيشتر استفاده می‌گردد. گاهي نيز براي اينكه براكت‌ها از ديدها پنهان بمانند به پشت دندان متصل می‌شوند.

smartclip_brackets_02

  • بندهاي سیم‌کشی (ارتودنسي) از جنس استيل، مواد شفاف و يا همرنگ دندان هستند كه به‌وسیله مواد باندينگ (چسب دندانپزشكي به دندان متصل می‌شوند. بندهاي سیم‌کشی جهت ثابت نگه‌داشتن براكت ها به دور هر دندان پیچانده می‌شوند. بندهاي شفاف و يا همرنگ دندان بيشتر موردپسند واقع شوند اما بسيار گران‌تر از بندهاي استيلي هستند. همه افراد از بندهاي سيمي استفاده نمی‌کنند و برخی فقط براكت می‌گذارند.

orthodontic-bands-we-are-manufacturer-with-ce-jpg_220x220

  • جداکننده‌ها (سپريتور) براي ايجاد فاصله كم در بين دندان‌ها به كار می‌روند. فاصله ایجاد شده امكان نصب بندهاي سیم‌کشی را فراهم می‌آورد.

b3

  • آرچ واير يا سيم به تمام براكت ها متصل می‌شود و حركت دندان‌ها را در مسير مناسب هدايت می‌کند. آرچ واير يا سيم به تمام براكت ها متصل می‌شود و حركت دندان‌ها را در مسير مناسب هدايت می‌کند. آرچ واير يا سيم می‌توانند از جنس فلز يا از نوع شفاف و یا همرنگ دندان باشند.

b4

  • گره حلقه‌های پلاستيكي كوچك و يا سیم‌هایی نازكي هستند كه آرچ واير(سيم) را به براكت‌ها متصل و محكم می‌کنند و ممكن است از نوع شفاف، فلزي و يا رنگي باشند.
  • لوله باكال بر روي بند آخرين دندان (دندان آسياب) قرار می‌گیرد و ته آرچ واير (سيم) را در آن محل محكم نگه می‌دارد.
  • كش‌هاي لاستيكي كه ليگاچور نيز ناميده می‌شود براكت را به آرچ سيم نگه می‌دارد.
  • فنر بر روي آرچ واير و در بين براكت ها نصب مي شود و كاربرد آن جهت فشار وارد کردن به دندان و بستن يا بازنمودن فضا در ميان دندان‌ها است.
  • الاستيك يا كش به قلاب براكت ها متصل می‌شوند و در بين دندان‌های بالا و پايين به شیوه‌های مختلف انداخته می‌شوند. و معمولاً براي ايجاد فشار متقابل از دنداني از فك بالا به دندان ديگري در فك پايين متصل می‌شوند. از الاستيك يا كش براي ايجاد تناسب در دندان‌ها فردي استفاده می‌گردد.
  • هدگير نوع فيس‌بو گجت داراي سيم است كه از آن براي حركت دندان‌های آسياب بالا استفاده می‌شود.

هدف از اين كار اين است كه با ايجاد فضا، بهم‌ريختگي دندان‌ها را  اصلاح كرد. فيس‌بو داراي يك قسمت داخلي است كه شبيه نعل اسب است و در درون دهان قرار می‌گیرد و به لوله باكال متصل می‌شود قسمت بيروني آن در بيرون از صورت و در پشت سر متصل می‌گردد.

b5

در کلینیک تخصصي ارتودنسي دکتر خدیوی جهت اطمينان از اينكه بريس‌ها بدون وقفه بر دندان‌ها فشار ايجاد می‌کنند، ماهيانه پزشك شما را معاينه می‌کند. ارتودنتیست‌های ما براي ايجاد فشار بر روی دندان‌ها سيم، فنر وکش روي بريس را تنظيم می‌کنند. در برخي موارد، بريس‌ها به‌ تنهایی براي صاف كردن دندان‌ها و ایجاد تغيير در فک كافي نيست. در چنین شرايطي ممكن است به استفاده از ابزارهاي بيروني مانند هدگير نياز پیدا کنید. هدگير را بايد در عصر و شب كه در منزل هستيد استفاده نمایید.

آيا سیم‌کشی بريس دردناك است؟

در بعضی مواقع كه ارتودنتيست بريس‌ها را تنظيم می‌کند ممكن است در دهان خود كمي احساس درد و يا ناراحتي كنيد و در صورت نياز می‌توانید از مسکن‌هایی كه بدون تجويز پزشك هم فروخته می‌شوند استفاده كنيد

اگر هميشه پس از تنظيم بريس‌ها احساس درد شديد می‌کنید درباره اين موضوع با پزشك صحبت كنيد احتمالاً او می‌تواند تنظيم بريس‌ها را به‌گونه‌ای انجام دهد كه درد كمتري احساس كنيد.

تا چه مدت‌زمان بايد بريس‌ها را استفاده کرد؟


زمان مورد نیاز براي استفاده بريس‌ها از يك فرد به‌ فرد ديگر متفاوت است و به ‌عواملی مانند شدت مشكل و ميزان فضای موجود در میان دندان‌ها، سلامت دندان‌ها، لثه، استخوان محافظ و اينكه بيمار تا چه اندازه به دستورالعمل‌های پزشك عمل می‌کند بستگي دارد. اما به‌طور متوسط بريس‌ها بر روی دندان به مدت  ۱ تا ۳ سال  باقي می‌مانند. پس از اينكه بريس‌ها از روي دندان  برداشته شدند در بيشتر بيماران نياز است كه در ۶ ماه اول به‌طور مداوم پلاک‌های نگهدارنده استفاده شود و پس ‌از این مدت بايد تا چندين سال فقط در هنگام خواب از آن‌ها استفاده نمود.

آيا سن در ميزان موفقيت بريس مؤثر است؟


روند انجام جابجا كردن دندان‌ها براي همه سنين يكسان است بنابراين هم كودكان و هم بزرگسالان يك اندازه از مزایای سیم کشی دندان بهره می‌برند و در هر دو گروه ظاهر دندان‌ها بهتر می‌شود. تفاوت اصلي كه ميان سیم‌کشی در كودكان و بزرگسالان وجود دارد اين است كه دندان بزرگسالان به اصلاحات بيشتري نياز دارد و ممکن است که تنها انجام سيم‌كشي براي بزرگسالان كافي نباشد. به دليل اينكه در بزرگسالان رشد استخوان‌ها متوقف می‌شود روند درمانی آنها نیاز به زمان بيشتري دارد.

هزينه و قيمت بريس چقدر است؟


هزينه بريس در افراد مختلف متفاوت است. بعضي از شرکت‌های بیمه هزینه سیم کشی دندان را تقبل می‌کنند بنابراین بررسي نماييد كه آيا شركت بيمه شما هزينه سیم‌کشی را می‌پذیرد یا خیر. دستیاران و مشاورین ما همواره اماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه روش‌ها و هزینه‌های سیم‌کشی دندان می‌باشند. همچنین جهت اطلاع از ساعات کار و رزور نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post