سریع (کوتاه) کردن طول مدت درمان ارتودنسی

speed

می‌دانید که ارتودنسی به شما لبخندی زیباتر با دندان‌های ردیف‌تر که همیشه آرزویش را داشتید می‌بخشد، اما هنگامی که ارتودنسی دارید صبر کردن می‌تواند پایان ناپذیر به نظر برسد. در حالی که همه می‌گویند صبر کردن به نتیجه‌ی پایانی می‌ارزد اما شما بی‌صبر و حوصله می‌شوید. اگر در طول فرآیند کم تحمل می‌شوید و فقط می‌خواهید بریس‌ها برداشته شوند راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید فرآیند را سرعت بخشیده و هر چه زودتر از شر بریس‌ها خلاص شوید. مهم‌ترین بخش در سریع کردن طول مدت درمان ارتودنسی دنبال کردن همیشگی دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی است.

محدودیت‌های غذایی را دنبال کنید


در حالی که ممکن است به نظر برسد خوردن آبنبات یا پاستیل بصورت موردی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند تاثیر زیادی بر درمان داشته باشد. به شما گفته می‌شود این غذاها را نخورید زیرا می‌توانند باعث خم شدن سیم ارتودنسی‌تان شوند و یا حتی دندان‌های شما را به جهت اشتباهی بکشند. یک اشتباه ساده مثل این می‌تواند درمان شما را طولانی کند که دقیقا همان چیزی است که نمی‌خواهید. همچنین اگر علاقه به جویدن یخ دارید بسیار مهم است که قبل از اینکه باعث آسیب‌های بیشتر به دندان‌هایتان شوید این عادت بد را ترک کنید. نه تنها جویدن یخ برای دندان‌هایتان بد است و می‌تواند نشانه‌ای از کمبود تغذیه‌ای باشد بلکه می‌تواند به سیم‌ها و براکت‌های شما آسیب برساند. شما همچنین باید از عادت‌های بدتر دیگر مثل جویدن مداد و ناخن‌ها اجتناب کنید. سعی کنید فقط برای خوردن غذا از دندان‌هایتان استفاده کنید.

هنگام قرارگیری بریس‌ها باید غذاهایتان را نیز به قسمت‌های کوچکتر ببرید تا به بریس‌های روی دندان‌هایتان آسیب نرسانید. با اینکه ممکن است از گاز زدن به سیب یا خوردن سبزیجات ترد لذت ببرید، از حالا به بعد برای خوردن هر چیزی آن را قطعه قطعه کنید. متخصصین ارتودنسی همچنین به شما توصیه می‌کنند که از نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار و سودا نیز اجتناب کنید. باید تا آنجا که ممکن است از هر چیزی که باعث تاخیر در درمان می‌شود دوری کنید.

استفاده از کش‌های الاستیکی


اگر ارتودنتیست برای سریع کردن روند ردیف کردن دندان‌ها به شما کش‌های الاستیکی داد مطمئن شوید همان زمانی که دستور داده شده از آن‌ها استفاده می‌کنید! متخصص ارتودنسی برای هدف خوبی این کش‌ها را به شما می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که همه وقت‌ها به جز هنگام خوردن از کش‌ها استفاده می‌کنید. از بازی کردن و درآوردن و دوباره گذاشتن کش‌ها پرهیز کنید. این به یقین یک راه برای از دست دادن آنها است. همچنین قرار دادن دوباره کش‌ها روی دندان بعد از شام هنگام آماده شدن برای رفتن به رختخواب به راحتی فراموش می‌شود، بنابراین این کار را جزوی از روال همیشگی خود قرار دهید. اگر هر روز از آنها استفاده نکنید، نمی‌توانند وظیفه خود یعنی تغییر شکل دندان‌ها در اسرع وقت را انجام دهند.

جلسات ملاقات را فراموش نکنید


یافتن زمانی برای جلسات منظم با متخصص خود می‌تواند دشوار باشد و در این شرایط اضافه کردن جلسات ارتودنسی ممکن است غیر ممکن به نظر برسد. مهم است که این نوبت‌ها را در برنامه خود اولویت قرار دهید و هیچ یک از آنها را از دست ندهید. هنگامی که نوبت‌های خود را از دست می‌دهید روند درمان هفته‌ها تا ماه‌ها عقب می‌افتد. البته گاهی اوقات یک حالت اضطراری رخ می‌دهد و راه دیگری جز برنامه‌ریزی مجدد ندارید. در چنین مواردی نوبت جدید خود را در اسرع وقت قرار دهید تا تاخیر حداقل باشد.

بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید


مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند با دهان پر از براکت و سیم کمی دشوار باشد بنابراین شما نیاز به تلاش اضافی برای تمیز کردن دندان‌های خود دارید. ذرات غذایی و باکتری‌ها می‌توانند بین بریس‌ها و دندان‌های شما گیر کرده و باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه شوند. از متخصص ارتودنسی خود در مورد ابزارهایی که می‌توانید برای بهتر تمیز کردن بریس‌ها استفاده کنید، سوال بپرسید. مسواک برقی ممکن است در این زمان سرمایه گذاری عاقلانه‌ای باشد. هر چه دهان از نظر بهداشتی سالم‌تر باشد، دندان‌هایتان سریع‌تر ردیف می‌شوند. اگر می‌خواهید سریع‌تر از شر بریس‌ها خلاص شوید اینکه هر روز به بهداشت دهان و دندان توجه بیشتری کنید امری حیاتی است.

با دندان‌های خود مهربان باشید


دندان‌های شما در طول روند صاف کردن تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند، بنابراین مهم است که شما از عادت‌های بد که باعث فشار ناخوشایندی روی دندان‌ها می‌شوند مانند سفت گاز گرفتن و ساییدن  دندان‌ها، اجتناب کنید. برخی افراد عادت عصبی انجام این کار را دارند که باعث فرسایش بیشتر دندان‌ها می‌گردد. اگر متوجه شدید که در حال انجام این کار هستید سعی کنید فک خود را شل کنید. اگر هنگام این اتفاق خوابیدن خیلی زیاد رخ می‌دهد، با ارتودنتیست خود در مورد راه‌های پیشگیری از آن صحبت کنید.

در مورد درمان‌های تسریع کننده صحبت کنید


علاوه بر دنبال کردن تمام دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی، برخی از روش‌های تسریع کننده در دسترس وجود دارند که می‌توانید آنها را انجام دهید که نه تنها به دندان‌های شما کمک می‌کنند سریعتر حرکت کنند، بلکه کمک می‌کنند تا دهانتان زودتر با بریس‌ها سازگار شود. از متخصص ارتودنسی در مورد Propel و AcceleDent (اکسلدنت) بپرسید.

Propel یک روش ساده است که در مطب متخصص انجام می‌شود. این کار باعث تسریع متابولیسم استخوان می‌شود بطوری که دندان‌ها می‌توانند راحت‌تر به موقعیت جدید خود حرکت کنند و از مدت زمان درمان کاسته شود.

AcceleDent یک دستگاه است که می‌تواند در خانه استفاده شود. چگونگی کار با آن به این صورت است که از آن برای اعمال فشار ملایم بر روی دندان‌های خود در زوایای مختلف جهت تسریع فرایند تغییر شکل استخوان استفاده می‌کنید. اکسلدنت فقط به صورت تجویزی در دسترس است بنابراین از متخصص خود بپرسید که آیا متقاضی خوبی برای این درمان تسریع کننده هستید یا خیر.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post