روکش دندان و ارتودنسی

rookeshdandanortho

مهم است که به‌منظور انجام درمان ارتودنسی به یک متخصص مجرب مراجعه کنید. امروزه تعداد بزرگسالانی که به‌منظور اصلاح مشکلات زیبایی و یا عملکردی از سیم‌ کشی استفاده می‌کنند در حال افزایش است. اکثر بزرگسالان برخی از دندان‌های خود را پر و یا ترمیم کرده‌اند و برای متخصصین ارتودنسی  قرار دادن بریس بر روی انواع روکش دندان و یا بریج دندانی کار غیرطبیعی نیست.

متخصص ارتودنسی ممکن است به شما توصیه کند تا از بریس‌های ثابت و یا متحرک استفاده کنید تا دندان‌های شما صاف شوند. اطلاع داشتن از مزایای ارتودنسی و اثرات آن ازجمله لبخند زیبا حتی در صورت داشتن روکش و بریج در دندان‌ها می‌تواند انگیزه‌ی شما را برای انجام این کار بیشتر کند. استفاده از ارتودنسی بر روی دندان‌های ترمیم شده سخت‌تر از دندان‌های طبیعی است. به همین علت مهم است که برای انجام ارتودنسی به یک متخصص متبحر و مجرب مراجعه کنید.

قطعاً وضعیت هر بیمار منحصر به خود اوست. اگرچه می‌توان دندان‌های عصب کشی یا روکش شده را تحت درمان ارتودنسی قرار داد و نتایج مناسبی هم گرفت ولی همیشه باید قبل از انجام این کار با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. شما می‌توانید با متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خدیوی مشورت کنید و تصمیم بگیرید که آیا استفاده از بریس بهترین گزینه برای وضعیت حال حاضر شما است یا خیر. برای اطلاعات بیشتر و یا به‌ منظور رزرو نوبت مشاوره می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ -۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ با ما تماس بگیرید.

آیا می‌توانم دندان‌های روکش شده را ارتودنسی کنم؟


اگر قبلاً دندان‌های خود را ترمیم و روکش کرده‌اید و حال تصمیم گرفته‌اید که برای ردیف کردن دندان‌های خود نیاز به انجام ارتودنسی دارید، می‌توانید این کار را انجام دهید. در مورد ارتودنسی فلزی، براکت‌ها با استفاده از یک چسب متفاوت همان‌گونه که به دندان‌های طبیعی چسبانده می‌شدند این بار به روکش دندان شما متصل می‌شوند. یک گزینه‌ی عالی برای افرادی که روکش دندان دارند، استفاده از ارتودنسی نامرئی است که نوعی ارتودنسی متحرک بوده و دارای یکسری نگهدارنده‌های شفاف متحرک پلاستیکی است که نیازی به چسباندن ندارند.

همچنین می‌توان در پایان درمان ارتودنسی دندان‌های فرد را روکش کرد تا یک ترمیم کلی در دندان‌های او صورت گرفته باشد. برای مثال پس از ردیف شدن دندان‌ها با استفاده از بریس، می‌توان آن‌ها را روکش کرد تا رنگ و شکل نامناسب آن‌ها پوشیده شود. با روکش کردن دندان‌های ارتودنسی شده، قادر خواهید بود غذاها را به‌خوبی جویده و هضم کنید و همچنین ظاهر دندان‌های شما براق و زیبا خواهد بود.

چه مشکلاتی در ارتودنسی دندان روکش شده ممکن است پدید آید؟


در زیر به برخی از مشکلات احتمالی می‌پردازیم.

  • زمانی که بریس ثابت بر روی دندان‌های کاشته شده و یا روکش شده قرار داده می‌شود، حرکت دندان‌ها محدود خواهد بود. موقعیت ایمپلنت‌های دندانی را نمی‌توان تغییر داد چراکه آن‌ها محکم بر روی استخوان فک جوش خورده‌اند. برای افرادی که از بریج دندان استفاده می‌کنند، حرکات دندان باید کم باشند تا به بریج آسیبی وارد نشود. اگر دندان‌های فرد قبلاً آسیب دیده و ترمیم شده‌اند (مانند موارد عصب کشی و روکش دندان) متخصص ارتودنسی با سرعت کمتری دندان‌ها را حرکت داده و در طول روند درمان نیز دندان‌های شما را تحت نظر خواهد گرفت.
  • احتمال آسیب رسیدن به روکش و بریج دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی وجود خواهد داشت. این آسیب‌ها تنها جنبه‌ی ظاهری داشته و نیازی به انجام اقدامات خاص ندارند به‌خصوص در صورتی‌که دندان‌های ترمیم شده‌ی شما در انتهای دهان بوده و محسوس نیستند. اگر روکش دندان‌های جلویی شما در اثر استفاده از بریس آسیب دیدند، می‌توانید پس از برداشتن بریس از دندانپزشک خود بخواهید تا آن‌ها را ترمیم کند.
  • ممکن است لازم باشد تا ترمیم دندان‌ها از نظر زیبایی، تا بعد از درمان ارتودنسی به تعویق بیفتد. اگر می‌خواهید برای زیبایی روکش دندان خود را عوض کنید، توصیه می‌شود تا این کار را پس از اتمام درمان ارتودنسی انجام دهید. با این‌حال درصورتی‌که روکش دندان شما شل شده باشد ممکن است متخصص ارتودنسی درخواست دهد تا یک روکش موقتی قبل از ارتودنسی کردن دندان‌ها برای شما ساخته شود. شما همیشه می‌توانید پس از ارتودنسی کردن دندان‌ها، روکش آن‌ها را عوض کنید.
  • ممکن است لازم باشد تا روند درمان آرام‌تر انجام شود. اگر دندان‌های شما روکش شده و یا عصب کشی شده‌اند، ممکن است لازم باشد تا حرکت آن‌ها کندتر انجام شود به‌خصوص در مواردی که دندان قبلاً آسیب دیده است. همچنین لازم است تا این دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی تحت نظر گرفته شوند.

برای افرادی که جدیداً دندان‌های خود را عصب‌ کشی و یا روکش کرده‌اند، بهتر است که قبل از شروع درمان ارتودنسی چند ماه صبر کنند. متخصص ارتودنسی می‌خواهد از سالم بودن دندان قبل از قرار دادن بریس بر روی آن مطمئن شود.

وضعیت هر فرد منحصر به خود او بوده و استفاده از بریس بر روی دندان‌های ترمیم شده نیز مقداری سخت‌تر از حالت عادی است ولی یک متخصص ارتودنسی باتجربه می‌تواند بهترین روش درمانی برای شما را پیدا کرده و لبخندی زیبا را برای صورت شما ایجاد کند.

بریس و دیگر روش‌های ترمیم دندان‌ها


آیا می‌توان دندان را پر کرده و هم‌زمان آن را ارتودنسی کرد؟

استفاده از ارتودنسی برای افرادی که دندان‌های خود را پر کرده‌اند کار غیرعادی نیست. در واقع، کج بودن دندان‌ها یکی از علل اصلی ایجاد پوسیدگی در آن‌هاست چرا که غذاهای باقی‌مانده در فاصله بین دندان‌ها جمع شده و تمیز کردن دندان‌های نامرتب نیز کاری دشوار است. متخصص ارتودنسی در ابتدا کل دهان شما را بررسی کرده و تصمیم می‌گیرد چگونه دندان‌های پرکرده را ارتودنسی کند. نوع مواد استفاده شده برای پر کردن دندان ربطی به روش ارتودنسی نداشته ولی دندان‌هایی که پرکردگی‌های بزرگ دارند ممکن است به فاصله دهنده احتیاج داشته باشند. فاصله دهنده به نوارهای لاستیکی گفته می‌شود که در دور دندان بسته شده و فاصله‌ی مورد نیاز برای براکت‌ها را تأمین می‌کند. با این‌همه، لازم است تا قبل از شروع درمان ارتودنسی، تمامی دندان‌های پوسیده‌ی شما ترمیم شده و پر شوند.

احتمالاً شما به هنگام استفاده از بریس دچار پوسیدگی دندان نخواهید شد ولی در صورت بروز این مشکل شما می‌توانید در طول درمان ارتودنسی هم دندان خود را ترمیم کنید. با این حال، حرکت دادن بریس به اطراف کار دشواری بوده و ممکن است لازم باشد تا برای پر کردن یک دندان، بریس شما برداشته شود. بنابراین باید به هر نحوی از بروز پوسیدگی دندان در طول درمان ارتودنسی جلوگیری کنید.

اگر در مورد تمیز کردن دندان‌های ارتودنسی شده‌ی خود نیاز به توصیه دارید می‌توانید در مورد مراقبت‌های ارتودنسی با متخصصین ما صحبت کرده و تمامی سؤالات خود را بپرسید.

آیا می‌توانم دندان‌های کاشته شده‌ی خود را ارتودنسی کنم؟

دندان‌هایی که قبلاً کاشته شده‌اند را نمی‌توان ارتودنسی کرد ولی می‌توان پس از تکمیل ارتودنسی، در جاهای خالی دندان‌ها، دندان‌های جدیدی را کاشت. بدین‌صورت، دندان‌های قبلی شما در محل درست قرار گرفته و می‌توان ایمپلنت را در محل مناسب در بین دندان‌های صاف شده قرار داد. کاشت دندان در ارتودنسی یکی از گزینه‌های موجود است که می‌توانید با توجه به نیازهای خود، در مورد آن با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

rookeshdandanortho1

متخصص ارتودنسی برای بزرگسالان


ما از این‌که بزرگسالان قصد دارند بر روی سلامت دهان و دندان خود با استفاده از ارتودنسی سرمایه‌گذاری کنند خوشحالیم و آماده‌ایم تا خود را با هرگونه روش درمانی که قبلاً بر روی دندان‌های فرد انجام شده است هماهنگ کنیم. در صورت داشتن هر گونه سؤال در مورد ارتودنسی دندان‌های روکش شده، دندان‌های پر کرده و ایمپلنت‌های دندانی دارید ما می‌توانیم شما را راهنمایی کنیم. شما می‌توانید با کلینیک ما تماس گرفته و یا از طریق وب‌سایت با ما در تماس باشید و یک جلسه‌ی مشاوره‌ رزرو کنید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post