روش‌ های پیشگیری از لک دندان حین درمان ارتودنسی

lak-dandan-dar1

اگر شما از بریس در درمان ارتودنسی استفاده می‌کنید یا قصد استفاده از آنها را دارید، احتمالاً در مورد اینکه پس از برداشتن براکت‌ها لکه‌هایی بر روی دندان‌ها ظاهر می‌شود، چیزهایی شنیده یا دیده‌اید. این موضوع لزوماً در مورد شما اتفاق نمی‌افتد. تنها چند تغییر کوچک باعث می‌شود هنگامی که لبخند سفید و درخشان شما آشکار می‌شود، تفاوت‌ها مشخص شوند. شما در کنترل لبخند خود هستید، اجازه ندهید دندان‌های لکه دار شده مانع از آن شوند که شما لبخند خود را به نمایش بگذارید.

پیشگیری از لکه دار شدن دندان‌ها حین استفاده از بریس


پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید

با وجود اینکه مسواک زدن دندان‌ها پس از هر وعده غذایی باید توسط افرادی که از بریس استفاده نمی‌کنند هم انجام شود اما این کار برای افرادی که از بریس استفاده می‌کنند ضروری و حیاتی است. اینکه به ذرات مواد غذایی و نوشیدنی‌ها اجازه دهید که به مدت طولانی بر روی دندان‌های شما باقی بمانند، تنها احتمال لکه دار شدن دندان‌ها و مشکلات دیگر از قبیل پوسیدگی را افزایش می‌دهد. استفاده نرمال از مسواک برقی برای تمیز کردن دندان‌ها پس از هر وعده غذایی بهترین انتخاب است.

از خمیر دندان‌های سفید کننده استفاده نکنید

بله، خمیر دندان‌های سفید کننده هیچ اثر مفیدی بر روی دندان‌های پوشیده شده با براکت شما ندارد. در واقع این خمیر دندان‌ها اغلب باعث به وجود آمدن نقاط قابل مشاهده بر روی دندان‌های شما خواهند شد، زیرا نواحی از دندان که در اطراف براکت‌ها قرار دارند سفید می‌شوند اما نقاط پوشیده شده با براکت تغییری نمی‌کنند. به صورت منظم و پس از هر وعده غذایی از خمیر دندان‌های معمولی استفاده کنید تا بهترین نتایج را به دست آورید. اگر مطمئن نیستید که باید از کدام خمیر دندان استفاده کنید یا از مصرف کدام یک باید خودداری کنید، در این مورد از دندانپزشک خود سوال کنید.

استفاده از نخ دندان و دهانشویه

اگرچه اهمیت مسواک زدن در پیشگیری از لک دندان در ارتودنسی را نباید نادیده گرفته شود، استفاده منظم و روتین از نخ دندان و دهانشویه نیز به همان اندازه حیاتی است. این دو می‌توانند به تمامی نقاطی که مسواک به سختی می‌تواند به آن مناطق دسترسی پیدا کند، نفوذ کنند و از این طریق احتمال لکه دار شدن این نواحی دور از دسترس را کاهش دهند. دهانشویه جرم‌هایی که می‌توانند به مدت طولانی بر روی دندان‌ها باقی بمانند و باعث ایجاد لکه بشوند را از بین می‌برد. با استفاده از نخ دندان‌هایی که مخصوص استفاده با بریس هستند دیگر هیچ بهانه ای وجود ندارد که شما این کار را به عنوان بخشی از کارهای روزانه خود قرار ندهید.

از مصرف غذاهایی که می‌دانید باعث ایجاد لکه می‌شوند خودداری کنید

علی رغم اینکه کنار گذاشتن برخی غذاهای مورد علاقه شما می‌تواند کار دشواری باشد، اما شما باید از این مسئله آگاه باشید و بیشترین تلاش خود را انجام دهید تا از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد لکه می‌شوند، خودداری کنید. این غذاها عبارتند از، قهوه، سودا و هر غذای رنگی دیگری. دیگر غذاهایی که مشکلات کمتری را ایجاد می‌کنند غذاهای حاوی گوجه فرنگی یا رب گوجه فرنگی و خردل می‌باشند. رنگ قرمز و رنگ زرد این غذاها به خوبی با براکت‌های سرامیکی انطباق پیدا نمی‌کنند و می‌تواند به سادگی باعث لکه دار شدن دندان‌ها و براکت‌ها شوند.

مطابق برنامه قبلی به دندانپزشک مراجعه کنید

با توجه به اینکه زندگی‌های ما امروزه اساساً شلوغ و پرمشغله می‌باشد، تقریباً غیر ممکن است که بتوان از تغییر دادن یا کنسل کردن زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک اجتناب کرد. با این حال این ملاقات‌ها برای پیشگیری از لک دندان در ارتودنسی، ضروری است. تعویض مرتب لیگاچورها یا بندهای پلاستیکی احاطه کننده براکت‌ها، کاملاً ضروری است و در هر ملاقات باید خارج و تعویض شوند زیرا آنها به سادگی دچار لکه دار شدن می‌گردند. دندانپزشک شما یک پاکسازی سنگین و تخصصی را برای دندان‌های شما در نظر می‌گیرد که فراتر از بهداشت روزانه شما و مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می‌باشد و به شما توصیه می‌کند در هر ناحیه ای به دنبال لکه بگردید. این فرصت‌ها را از دست ندهید تا پاکسازی صحیح و مناسب و مراقبت‌هایی که بریس‌ها نیاز دارند را دریافت کنید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post