روشهای درمان لبخند لثه ای (روش های جراحی و غیرجراحی)

untitled

لبخند لثه‌ای، همانطور که از نامش پیدا است، عبارت است از نمایان شدن بخش زیادی از لثه در هنگام لبخند زدن لبخند لثه‌ای، عارضه بسیار شایعی است که توسط یک متخصص لثه قابل درمان می‌باشد. برخی از افراد این مشکل را ناشی از کوتاهی دندان‌ها می‌دانند، حال آنکه معمولاً اندازه دندان‌ها استاندارد بوده و این بافت اضافی لثه است که دندان‌ها را می‌پوشاند. عوامل دیگری نیز در بروز خنده لثه ای نقش دارند، که به همین دلیل اولین کاری که متخصص لثه انجام می‌دهد تعیین علت این مشکل است.

برای درمان و برطرف ساختن مشکل لبخند لثه‌ای درمان‌های مختلفی وجود دارد. ما در کلینیک دکترخدیوی از روش‌های بدون جراحی مانند انواع مختلف بریس‌های ارتودنسی برای درمان و رفع لبخند لثه‌ای در بیماران خود استفاده می‌کنیم. متخصصین ارتودنسی ما بهترین روش را براساس میزان نمایان بودن لثه و معیارهای زیبایی لبخند انتخاب می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید به لبخند لثه‌ای دچار هستید، برای دریافت نوبت مراجعه به مطب دکتر خدیوی با ما تماس بگیرید. در اینجا در مورد گزینه‌هایی که دارید با شما صحبت می‌کنیم و به شما کمک می‌کنیم صاحب لبخند بی‌عیب و نقصی شوید که همیشه آرزویش را داشتید.

لبخند لثه‌ای چیست؟


g1

درمان یا اصلاح لبخند لثه ای یکی از اعمال جراحی زیبایی پرطرفدار است. لبخند لثه‌ای عبارت است از نمایان شدن بخش زیادی از لثه در هنگام لبخند زدن یا خندیدن. در برخی موارد، مقدار نمایان شده‌ی لثه بیشتر از مقدار دندان‌ها است.

علل بروز لبخند لثه‌ای


 • پوشیده شدن بیش از حد دندان‌ها توسط بافت لثه
 • ساییده و کوتاه شدن دندان‌ها
 • بالا بودن خط لب
 • فعالیت بیش از حد عضله بالا برنده لب
 • برخی عارضه‌های ژنتیکی که بر فک تأثیر می‌گذارند.

مزایای درمان لبخند لثه‌ای

بسیاری از افرادی که مقداری زیادی از بافت لثه بخشی از دندان‌هایشان را پوشانده، هنگام لبخند زدن احساس خجالت کرده و حتی برای جلوگیری از این وضعیت لبخندشان را پنهان می‌کنند. اگر شما هم چنین مشکلی دارد می‌توانید با یک عمل فرم‌دهی لثه، لبخندتان را اصلاح کنید.

برخی از مزایای درمان لبخند لثه‌ای عبارتند از:

 • ناصافی خط لثه را اصلاح می‌کند.
 • بافت لثه اضافه که باعث لبخند لثه‌ای می‌شود را برمی‌دارد.
 • یک عمل نسبتاً بدون درد است که در مطب انجام می‌شود.
 • لبخند و ظاهر کلی چهره را بهبود می‌دهد.
 • اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.
 • زمان بهبودی از عمل کوتاه است.

چه کسانی افراد مناسب درمان لبخند لثه‌ای هستند؟


بیمارانی که لثه‌های ناصافی داشته یا بافت لثه بخش زیادی از دندان‌هایشان را پوشانده است، کاندیداهای بسیار خوبی برای درمان خط خنده با لیزر هستند. در اینجا، یک دندانپزشک زیبایی مجرب با اصلاح خط لثه باعث می‌شود مقدار بیشتری از طول دندان‌ها دیده شود، مقدار نمایان لثه در هنگام لبخند زدن کاهش یابد، و خط لثه نیز متقارن‌تر گردد. اگر عمل توسط یک دندانپزشک زیبایی مجرب انجام شود احتمال بروز عوارض درمان در طول درمان و بعد از آن پایین خواهد بود. با این حال عوارض احتمالی این عمل عبارتند از خونریزی و تورم لثه‌ها و واکنش آلرژیک به داروهای بی‌حسی.

درمان لبخند لثه‌ای


چند نوع درمان‌های اصلاحی وجود دارد که می‌توان با آن‌ها لبخند را جذاب‌تر و ظاهر چهره را متعادل‌تر ساخت. نوع درمان انجام شده به علت عارضه بستگی دارد.

بیماران می‌توانند کاندیدای یکی از تکنیک‌های زیر باشند:

درمان ارتودنسی

دستگاه‌های ارتودنسی دندان‌هایی که بیش از حد رشد کرده‌اند را مهار کرده و با همتراز کردن آن‌ها، وضعیت قرارگیری‌شان را صلاح می‌کنند (این کار مشکل نمایان شدن بیش از حد لثه‌ها را رفع می‌کند).

روش پیچ‌های ارتودنسی لثه، درمان ارتودنسی دیگری است که در آن دندانپزشک علاوه بر تجویز بریس، با استفاده از یک سری پیچ فک بالا را تغییر جهت داده و به طرف بالا هل می‌دهد که در نتیجه مقدار کمتری از لثه نمایان می‌شود. البته، این عمل معمولاً گران بوده و هزینه آن بسته پزشک معالج متفاوت است.

برای برخی عارضه‌های ژنتیکی که تأثیر منفی بر فک می‌گذارند نیز می‌توان از بعضی درمان‌های ارتودنسی مانند بریسهای نامرئی استفاده کرد.

جراحی لثه (افزایش طول تاج دندان)

افزایش طول تاج یکی از درمان‌های متداول برای ساییدگی دندان و بافت اضافی لثه است. در این عمل بافت اضافه لثه و استخوان برداشته و اصلاح می‌شود تا بخش بیشتری از دندان‌های طبیعی نمایان شود. این عمل روی یک یا چند دندان قابل انجام بوده و گاهی اوقات نیز پیش از درمان‌های ترمیمی مانند نصب تاج از آن استفاده می‌شود.

جراحی لیزری لثه

در برخی موارد بافت اضافه لثه با لیزر برداشته می‌شود.

ونیرهای دندان

در مواردی که دندان به شدت ساییده شد‌ه یا به طور مادرزادی کوتاه هستند، دندانپزشک استفاده از ونیر را توصیه می‌کند. این ونیرها که از پرسلین یا یک کامپوزیتِ همرنگ دندان ساخته می‌شوند، دندان‌ها را به طول طبیعی‌شان بازمی‌گردانند.

بوتاکس

اگر چه فعالیت بیش از حد عضلات بالا برنده لب با جراحی قابل اصلاح است، اما در برخی موارد می‌توان از بوتاکس نیز برای کنترل این عضلات استفاده کرد، البته این درمان می‌بایست هر چند ماه یک بار تکرار شود.

چه درمان‌های دیگری برای بهبود لبخند لثه‌ای وجود دارد؟


در برخی موارد، برای خلق یک لبخند جذاب نیاز است که درمان لبخند لثه‌ای با افزایش طول تاج یا برداشت بافت اضافی لثه ترکیب شود. همچنین سفید کردن دندان  نیز ظاهر لثه‌های تیره و رنگ پریده را بهبود داده و آن‌ها خوشایندتر و سالم‌تر نشان می‌دهد.

چه درمانی برای من بهتر است؟

در جلسه مشاوره، پزشک علت مشکلتان را تعیین می‌کند. معاینه دقیق بافت لثه توسط یک جراح یا دندانپزشک مجرب و ماهر اولین گام برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن است.

شما می‌توانید برای دریافت نوبت مشاوره رایگان با تماس بگیرید. ما بهترین گزینه‌های درمانی موجود برای لبخند لثه‌ای شما را برایتان توضیح می‌دهیم.

untitled-2

درمان لبخند لثه‌ای چقدر هزینه دارد؟


هزینه اصلاح لبخند لثه ای به پیچیدگی مشکل و مقدار کار جراحی مورد نیاز بستگی دارد. متخصصان ما در جلسه مشاوره شرایط شما را بررسی کرده و پس از ارزیابی، هزینه درمانتان به‌طور دقیق تعیین می‌کنند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post