راه و روش‌های سفید کردن و بلیچینگ دندان

Portrait of beautiful young woman with perfect smile. Isolated on white.

امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از مشکلات مربوط به لک شدن و تغییر رنگ دندان‌ها رنج می‌برند. در حقیقت حتی افرادی که دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان می‌کشند و بطور منظم با دندان‌پزشک برای تمیز کردن دندان‌ها ملاقات می‌کنند، باز هم ممکن است به خاطر مواد غذایی مصرفی، عوامل محیطی، و گذشت زمان با تغییر رنگ دندان‌های خود مواجه شوند. خوشبختانه نیازی به نگرانی درباره این شرایط نیست، زیرا کسانی که دندان‌های آن‌ها دچار تغییر رنگ شده می‌توانند از درمان‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان ها به منظور محو کردن یا از بین بردن کامل لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها و نیز ایجاد طرح لبخند طبیعی و درخشان مورد نظر خود استفاده کنند.

امروزه، روش‌های درمان قابل استفاده برای سفید کردن دندان‌ها بیشتر از قبل است. با وجودی که به این منظور می‌توان از بسیاری محصولات بدون نیاز به نظارت دندان‌پزشک استفاده کرد، اما استفاده از خدمات حرفه‌ای سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک می‌تواند درمان بی‌خطرتر و موثرتر را برای شما به همراه داشته و نتایج ماندگار و بلندمدت در این رابطه ایجاد کند. دکتر خدیوی برای سفید کردن دندان‌های بیماران خود از هر دوی روش‌های درمان خانگی و حرفه‌ای استفاده کرده و به این منظور بهترین محصولات موجود در بازار را با حداکثر اثربخشی به آن‌ها معرفی می‌نماید. با استفاده از روش‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان، شما می‌توانید از بهبود شگفت‌انگیز طرح لبخند خود و افزایش اعتماد به نفس برخوردار شوید.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های سفید کردن و از بین بردن لکه‌های دندان، می‌توانید از طریق شماره تلفن ۲۲۹۰۰۲۹۸-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید. دستیاران ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در این زمینه خواهند بود.

مزایا


استفاده از درمان حرفه‌ای سفید کردن دندان می‌تواند طرح لبخند سفید و شفاف برای شما به همراه داشته باشد. هنگامی که به این منظور از درمان بلیچینگ استفاده می‌شود، نتایج نهایی درمان زیبا و طبیعی خواهند بود. بسیاری از مواقع این درمان می‌تواند تاثیر زیاد در جوان‌تر و سالم‌تر به نظر رسیدن شما داشته باشد. سایر مزایای سفید کردن دندان‌ها به شرح زیر هستند:

افزایش اعتماد به نفس: طرح لبخند ایجاد شده با دندان‌های سفید می‌تواند تاثیر مثبت بر احساس فرد نسبت به خود و نیز اعتماد به نفس وی داشته باشد.

9

10

نتایج سریع: صرف‌نظر از سفید کردن دندان با استفاده از روش‌های خانگی یا در مطب دندان‌پزشک، این درمان می‌تواند نتایج سریع و بهبود فوری در سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن تغییر رنگ آن‌ها داشته باشد.

ایمن و غیرتهاجمی بودن: بلیچینگ یکی از روش‌های دندانپزشکی زیبایی غیرتهاجمی است که امکان استفاده از آن برای همه وجود دارد.

هزینه به نسبت پایین: هزینه درمان با این روش در مقایسه با سایر خدمات دندانپزشکی زیبایی همچون روکش کردن یا ونیر پرسلاین پایین است.

تفاوت بین سفید کردن دندان و بلیچینگ در چیست؟


در بسیاری از موارد، عبارت‌های سفید کردن دندان و بلیچینگ به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به هر حال از نظر تکنیکی هر محصولی که باعث پاک شدن مواد غذایی و لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان شود، به عنوان یک محصول سفیدکننده طبقه‌بندی می‌شود. از طرف دیگر طبق اظهار نظر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، عبارت بلیچینگ فقط زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که محصول استفاده شده برای سفید کردن دندان‌ها حاوی ماده بلیچ (bleach) باشد (هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید). در حقیقت بلیچینگ می‌تواند رنگ دندان شما را بیش از روش‌های دیگر روشن کند. به این منظور مولکول‌های اکسیژن به مینای دندان نفوذ کرده و مواد شیمیایی موجود در لکه‌های دندان را تجزیه می‌کنند.

افراد مناسب برای سفید کردن دندان


سفید کردن دندان یک روش دارای سطح خطر پایین است و به همین خاطر امکان استفاده از آن برای بسیاری افراد وجود دارد. افراد مناسب برای استفاده از این درمان معمولاً با تغییر رنگ خفیف تا متوسط در دندان‌های خود مواجه شده و به دنبال اصلاح زیبایی و درخشندگی طرح لبخند خود هستند. به هر حال، برخی فاکتورهای خاص ممکن است باعث شوند بیمار فرد مناسبی برای استفاده از این روش درمانی نباشد. این فاکتورها عبارتند از:

 • افرادی که از روکش یا ترمیم بر روی سطح جلوی دندان‌های خود استفاده می‌کنند (مانند ونیر پرسیلین): بر خلاف دندان طبیعی، مواد مورد استفاده در روکش و ترمیم دندان به ماده بلیچینگ واکنش نشان نمی‌دهند. معمولاً در صورتی که این افراد به دنبال سفید کردن دندان‌های خود باشند، لازم است روکش یا ترمیم دندان خود را عوض کنند. به این ترتیب روکش یا ترمیم جدید با طرح لبخند مورد نظر آن‌ها هماهنگی خواهد داشت.
 • افرادی که لکه‌های دندان آن‌ها ذاتی باشد: لکه‌های ذاتی عبارت از خاکستری شدن، ایجاد لکه‌های سفید، یا تغییر رنگ دندان‌ها هستند که در نتیجه مرگ دندان ایجاد می‌شوند. این لکه‌ها در نتیجه تغییر وضعیت لایه‌های زیرین دندان ایجاد شده و منشا خارجی ندارند. در حقیقت سفید کردن دندان‌ها بر روی لکه‌هایی موثر است که منشا داخلی نداشته باشند (لکه‌های زرد یا قهوه‌ای) و در این شرایط سفید کردن دندان‌ها فقط بر روی لکه‌هایی موثر است که سطح خارجی مینای دندان را تحت تاثیر قرار داده باشند.
 • افرادی که دندان‌های آن‌ها به شدت حساس بوده یا دچار فرسایش مینای دندان شده باشند: استفاده از روش‌های سفید کردن دندان احتمالاً می‌تواند باعث تشدید این شرایط شود.
 • افراد دچار عادت دندان‌قروچه یا مشکلات مفصل گیجگاهی (TMD): سفید کردن دندان‌ها می‌تواند این مشکلات را تشدید کند. در صورتی که افراد دچار این شرایط علاقه‌مند به سفید کردن دندان‌های خود هستند، بهتر است از روش‌های درمان حرفه‌ای در مطب دندان‌پزشک به این منظور استفاده کنند.

انواع روش‌های سفید کردن دندان


هنگامی که شما به دنبال سفید کردن دندان‌ها و بهبود طرح لبخند خود باشید، می‌توانید از روش‌های مختلف به این منظور استفاده کنید. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

سفید کردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک

سفید کردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک معمولاً می‌تواند بهترین نتایج را برای بیمار ایجاد کند. به این منظور قبل از شروع درمان، لازم است مشاوره کامل در این رابطه با دندان‌پزشک زیبایی انجام شود. برای تصمیم‌گیری درباره مناسب بودن این درمان برای بیمار، دندان‌پزشک ابتدا وضعیت دندان‌ها و لثه‌های بیمار را معاینه می‌کند. پس از اطمینان از مناسب بودن این درمان برای بیمار، لازم است درباره اهداف درمان و نتایج مورد انتظار آن با وی صحبت شود. در حقیقت دندان‌پزشک به دنبال ایجاد ظاهر طبیعی و نتایج رضایت‌بخش برای فرد در این ارتباط می‌باشد.

Dentist comparing patient's teeth shade with samples for bleaching treatment. Dentist assistant in background.

فرآیند سفید کردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک

قبل از شروع فرآیند درمان، دندان‌پزشک دندان‌ها و لثه‌های شما را تمیز می‌کند. به این ترتیب می‌توان اطمینان حاصل کرد ذرات غذا، باکتری، و جرم باعث ایجاد اختلال در عملکرد ماده بلیچینگ نمی‌شوند.

در مرحله بعد دندان‌پزشک از ژل سفیدکننده بر روی سطح دندان‌ها استفاده می‌کند. به این منظور دندان‌پزشک محلول سفیدکننده را برای روی تمام سطح دندان‌ها قرار می‌دهد. در این شرایط لازم است از ماده سفیدکننده به صورت یکنواخت بر روی مینای دندان استفاده شود تا به این ترتیب نتایج ایجاد شده طبیعی و یکپارچه باشند.

مهم است که ماده سفیدکننده با لثه‌های بیمار تماس نداشته باشد. در صورتی که از این ماده به نحو صحیح استفاده نشود، این محلول می‌تواند به بافت‌های نرم دهان آسیب وارد کند. به همین خاطر دندان‌پزشک از پوشش محافظ بر روی لثه‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که پوشش بر روی نواحی مورد نظر قرار گرفت، دندان‌پزشک استفاده از ژل سفیدکننده را شروع می‌کند.

ژل سفیدکننده به مدت مشخص بر روی دندان‌ها باقی می‌ماند. در اکثر موارد استفاده از ژل سفیدکننده بر روی دندان‌ها در چند مرحله انجام می‌شود. معمولاً به این منظور دندان‌پزشک از سه مرتبه قرار دادن ژل بر روی دندان‌ها در فواصل پنج تا ده دقیقه‌ای بین هر بار استفاده می‌کند. این ژل برای مدت حدود ۱۵ دقیقه قبل از پاک کردن آن و شروع یک مرحله دیگر از درمان بر روی دندان‌ها باقی خواهد ماند.

12

سفید کردن دندان‌ها در خانه تحت نظارت دندان‌پزشک

سفید کردن دندان‌ها در خانه تحت نظارت دندان‌پزشک هزینه به نسبت پایین‌تر در مقایسه با سفید کردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک دارد و می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مناسب برای اصلاح طرح لبخند باشد. در صورتی که از این روش برای سفید کردن دندان‌ها استفاده شود، لازم است سینی‌های مخصوص سفارشی برای قرار دادن ژل بر روی دندان‌ها از دندان‌پزشک گرفته شود. ژل تجویز شده توسط دندان‌پزشک برای استفاده در این سینی‌ها سطح غلظت کمتر در مقایسه با ژل‌های مورد استفاده در مطب دندان‌پزشک دارد. بنابراین، با سفید کردن دندان‌ها با این روش، علیرغم سفید نکردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک، بیمار در معرض ریسک پایین‌تر حساسیت لثه قرار خواهد گرفت. به این منظور لازم است این سینی‌ها برای حدود ۳۰ دقیقه برای چند ساعت در هر روز طبق نظر دندان‌پزشک و ژل سفیدکننده بر روی دندان‌ها قرار گیرند. علاوه بر این بیمار می‌تواند به این منظور از ژل‌های سفیدکننده در طول شب استفاده کند.

هر چند سفید کردن دندان‌ها در خانه تحت نظارت دندان‌پزشک تا حدودی می‌تواند دندان‌های فرد را سفید کند، استفاده از خدمات حرفه‌ای در مطب دندان‌پزشک نتایج بسیار بهتری را در این رابطه برای فرد به همراه خواهد داشت.

13

14

روش‌های سفید کردن دندان بدون نیاز به نظارت دندان‌پزشک

محصولات سفیدکننده دندان بدون نیاز به نظارت دندان‌پزشک تاثیری مشابه روش‌های سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک ندارند و همواره احتمال دارد در نتیجه استفاده نادرست از این محصولات، مشکلات خاص برای سلامت دهان و دندان ایجاد شود. به همین خاطر اگر به دنبال موثرترین، قوی‌ترین، و ماندگارترین روش برای سفید کردن دندان‌های خود هستید، بهتر است از روش‌های سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک استفاده کنید.

همان‌طور که قبلاً بیان شد، امروزه می‌توان از روش‌های سفید کردن دندان بدون نیاز به نظارت دندان‌پزشک در خانه استفاده کرد. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • خمیردندان: این محصولات کمتر می‌توانند تاثیر سفیدکننده بر روی دندان‌های شما داشته باشند. با این وجود خمیردندان‌های سفیدکننده می‌توانند تا حدودی تاثیر سایشی بر روی دندان‌ها داشته و رنگ دندان‌ها را تا یک درجه روشن کنند.
 • ژل: ژل‌های سفیدکننده می‌توانند تاثیری مشابه استریپ (Strips) یا نوارهای سفیدکننده داشته باشند.
 • دهان‌شویه: دهان‌شویه‌های حاوی مواد سفیدکننده دارای مقادیر ناچیز پراکسید هستند. به این ترتیب می‌توان از این دهان‌شویه‌ها مشابه دهان‌شویه‌های آنتی باکتریال استفاده کرد.
 • سینی‌های پیش ساخته سفیدکننده دندان: سینی‌هایی که به این منظور در بازار وجود دارند، اغلب به نحو مناسب در دهان قرار نمی‌گیرند. به خاطر اینکه این سینی‌ها با توجه به شرایط و ساختار دندان‌های شما به صورت سفارشی ساخته نمی‌شوند، بسیاری از مواقع ژل موجود در آن‌ها می‌تواند به بافت لثه آسیب وارد نماید و نتایج حاصل از استفاده آن‌ها در بسیاری از مواقع رضایت‌بخش نیست. به همین خاطر دندان‌پزشکان معمولاً به افراد توصیه می‌کنند از سینی‌های سفارشی ساخته شده با توجه به شرایط دهان و دندان به این منظور استفاده کنند.
 • استریپ‌ها یا نوارهای سفیدکننده: استریپ‌ها نوارهای نازک پلاستیکی حاوی پراکسید هستند. بیمار می‌تواند این نوارها را بر روی ناحیه جلوی دندان‌های خود قرار دهد. مدت زمان لازم برای استفاده از این نوارها حدود ۳۰ دقیقه در هر روز به مدت دو هفته است. نتایج این روش معمولاً برای حدود چهار ماه دوام و ماندگاری دارد. اکثر متخصصان و مصرف‌کنندگان اعتقاد دارند این نوارها اثربخش‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها هستند.

 

حفظ نتایج سفید کردن دندان‌ها


هر چند نتایج این درمان بلافاصله پس از تکمیل آن مشاهده می‌شود، تشکیل لکه و تغییر رنگ دندان ممکن است با گذشت چند ماه تا چند سال پس از درمان دوباره مشاهده شود. به خاطر اینکه استفاده از این درمان دندان‌های شما را کمتر در معرض لک شدن قرار می‌دهد، به همین خاطر ممکن است لازم باشد دوباره از روش‌های سفید کردن دندان برای حفظ و نگهداری نتایج ایجاد شده استفاده شود. با این وجود، امروزه از روش‌های مختلف می‌توان برای حفظ طرح لبخند و نیز ماندگاری نتایج درمان به شرح زیر استفاده کرد:

حفظ بهداشت دهان و دندان: لازم است روزانه حداقل دو بار دندان‌های خود را مسواک بزنید. هر چند بهتر است پس از هر بار صرف غذا دندان‌ها مسواک زده شوند، دندان‌پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند در حدود ۳۰ دقیقه برای انجام این کار صبر شود. در واقع، بهتر است بلافاصله پس از صرف غذا دهان با آب شسته شود. همچنین لازم است فرد از نخ دندان و دهان‌شویه‌های آنتی باکتریال به صورت روزانه استفاده کند.

ترک عادت‌هایی که باعث ایجاد لک بر روی دندان‌ها می‌شود: برای حفاظت از طرح لبخند سفید و درخشان، لازم است از عادت‌های زیر اجتناب شود:

 • سیگار کشیدن
 • مصرف زیاد چای، نوشابه و قهوه
 • مصرف زیاد توت، سس گوجه، سس سویا، و سایر مواد غذایی که به شدت باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند.
 • مصرف زیاد آب میوه و سایر غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی

تکرار درمان در فواصل زمانی مشخص: حتی با وجود مراقبت مناسب و اصلاح سبک زندگی، دندان‌ها به صورت عادی با گذشت زمان تغییر رنگ می‌دهند. به همین خاطر به منظور حفظ و نگهداری نتایج ایجاد شده، لازم است از روش‌های سفید کردن دندان بطور منظم در فواصل زمانی مشخص استفاده شود.

هزینه درمان


قیمت بلیچینگ دندان به روش انتخاب شده، دندان‌پزشک، طول مدت درمان، و سایر عوامل مانند آن بستگی دارد. توجه داشته باشید روش انتخابی مهم‌ترین فاکتور تعیین کننده در محاسبه هزینه بلیچینگ دندان خواهد بود. در این رابطه لازم است به نکات زیر توجه شود:

 • با وجودی که روش‌های سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان بدون نظارت دندان‌پزشک از کمترین هزینه برخوردار هستند، اثربخشی آن‌ها هم نسبت به روش‌های دیگر کمتر است. علاوه بر این، برخی محصولات سفید کردن دندان‌ها (به خصوص انواع ارزان‌تر آن‌ها) ممکن است حاوی سطوح بالا و خطرناک پراکسید باشند. به همین خاطر لازم است در هنگام استفاده از آن‌ها مراقبت کافی وجود داشته باشد.
 • درمان‌های خانگی تحت نظارت دندان‌پزشک شامل هزینه سینی‌های سفارشی ساخته شده و ژل سفیدکننده است. در صورتی که بیمار نیاز به دوره درمان طولانی‌تر داشته باشد، هزینه نهایی درمان وی افزایش پیدا خواهد کرد.
 • هزینه سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک به تعداد دفعات درمان و انتخاب روش‌های پیشرفته برای آن همچون سفید کردن دندان با لیزر، بستگی دارد.

عوارض جانبی موقت


هر چند راه های سفید شدن دندان به ندرت باعث ایجاد آسیب‌های دائمی برای دندان‌ها می‌شود، حساسیت موقت دندان‌ها در نتیجه این درمان مسئله‌ای عادی است. به این ترتیب اگر پس از سفید کردن دندان‌ها با ناراحتی خاص مواجه شدید، دندان‌پزشک می‌تواند به شما برای کنترل شرایط کمک کند. برخی از عوارض جانبی سفید کردن دندان‌ها به شرح زیر هستند:

حساسیت دندان: این شرایط با گذشت چند روز از تکمیل درمان بر طرف می‌شود.

التهاب لثه: این شرایط می‌تواند در موارد زیر برای بیمار ایجاد شود:

 • استفاده از سینی سفیدکننده نامناسب
 • ایجاد مشکل در استفاده از پوشش محافظ بر روی لثه در هنگام سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک
 • استفاده بیش از حد از مواد سفیدکننده دندان
به این پست امتیاز دهید.
Rate this post