درمان مشکلات مربوط به سینوس با ارتودنسی

moshkelat-marbot1

در برخی مواقع، زمانی که بیماران از بریس برای برطرف ساختن بی نظمی دندان‌ها استفاده می‌کنند، دندانپزشک متوجه می‌شود که مشکلات مربوط به دندان‌ها، مشکل اصلی بیمار به شمار نمی‌آیند. پس از اولین مشاوره با پزشک و انجام تصویربرداری‌های روتین اشعه ایکس از فک و دهان، تعجب آور نخواهد بود اگر یک مشکل پزشکی زمینه‌ای کشف شود. مشکلات مربوط به سینوس‌ها (مانند گرفتگی بینی یا سختی در نفس کشیدن) از اولین نمونه‌های این مشکلات هستند. اگر در زمان کودکی، سینوس‌ها به درستی کار نکنند، می‌تواند باعث به وجود آمدن ناهنجاری‌هایی در ساختار استخوان‌های صورت، مانند دندان‌ها و فک‌ها شوند. خبر خوب آن است که این مشکلات به آسانی توسط یک متخصص ارتودنسی مجرب درمان می‌شود.

مشکلات مربوط به سینوس


برخی افراد با مجاری بینی تنگ و باریک متولد می‌شوند. هنگامی که مسیرهای هوایی به شدت باریک باشند، سینوس‌ها به آسانی با مخاط مسدود می‌شوند و این امر تنفس را دشوار خواهد کرد. آلرژی یکی دیگر از دلایل مشکلات سینوس‌ها می‌باشد. گرد و غبار، دود، حیوانات خانگی و برخی غذاها باعث ایجاد پاسخ آلرژیک در کودکان و بزرگسالان هستند. در نتیجه پاسخ آلرژیک، بافت پوشاننده مسیرهای بینی می‌توانند متورم شده و عبور جریان هوا را مسدود کنند. دیگر دلایل مشکلات سینوس‌ها عبارتند از انحراف دیواره بینی و بزرگ شدن لوزه‌ها. فارغ از اینکه دلیل مشکل سینوس‌ها چه باشد، این شرایط توسط متخصص ارتودنسی با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس و اثر گرفته شده از دهان و فک شما، تشخیص داده می‌شود.

اثرات بلند مدت مشکلات سینوس


اغلب افرادی که دچار گرفتگی بینی هستند به نظر نمی‌رسد مشکل چندان بزرگی داشته باشند. اما شاید متعجب شوید اگر بدانید که مشکلات مزمن مربوط به سینوس می‌توانند مشکلات بسیار زیادی را در سایر نقاط بدن ایجاد کنند. این امر در درجه اول به این دلیل است که گرفتگی بینی، فرد را از تنفس از طریق بینی محروم می‌کند و باعث می‌شود فرد از طریق دهان نفس بکشد. تنفس دهانی نیز می‌تواند بر ظاهر افراد اثر بگذارد، به خصوص اگر فرد هنوز در حال رشد باشد. اغلب، در این افراد لثه‌ها و فک پایینی، جلو آمده‌‌اند، زیرا در طول زمانی که فرد به نفس کشیدن از طریق دهان عادت کرده است، استخوان‌ها دچار تغییر شکل شده‌اند. علی رغم اینکه اثرات طولانی مدت مشکلات مزمن سینوس، شدید به نظر می‌رسند، لازم نیست نگران باشید. گزینه‌های درمانی بسیاری در دسترس هستند.

درمان سینوس با ارتودنسی


اگر متخصص ارتودنسی متوجه شود که شما از مشکلی در ارتباط با سینوس‌هایتان رنج می‌برید که بر نظم دندان‌هایتان اثر نمی‌گذارد، آنگاه شما را به متخصص گوش، حلق و بینی ارجاع خواهد داد. در برخی موارد مشکلات سینوس، درمان ارتودنسی، درمان مناسبی برای گرفتگی بینی نمی‌باشد. هرچند مراجعه به متخصص ارتودنسی برای مشاوره، دندان‌ها و فک‌های شما نیز از لحاظ هر گونه مشکل زمینه‌ای که باعث درد، ناراحتی یا مشکل در ظاهر شما شده است، بررسی می‌شوند. در برخی موارد، درمان ارتودنسی می‌تواند برای درمان برخی از عوارض بلند مدت مشکلات مربوط به سینوس‌ها، مانند کجی دندان‌ها و بایت نامناسب، اثر بخش باشد. اگر شما مشکلی در ارتباط با سینوس‌ها، دندان‌ها یا فک‌هایتان احساس می‌کنید، اما در مورد علت آن مطمئن نیستید، متخصص ارتودنسی می‌تواند شما را به مسیر درستی برای درمان آن هدایت کند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post