درمان سر درد میگرنی با ارتودنسی

میگرن

سردرد میگرنی به هیچ عنوان پدیده جالبی نمی­‌باشد. فرقی نمی­‌کند که شما تمام طول زندگی خود را با این سردردها سپری کرده باشید یا به تازگی با این نوع از سردرد ناتوان کننده روبرو شده باشید، به هر حال واقعیت آن است که میگرن م‌ی­تواند نشاط و سرزندگی را از زندگی شما حذف کند و زندگی را به کام کسانی که از آن رنج می‌برند، تلخ کند. میگرن به دنبال محرک­‌هایی از قبیل استرس، نوسانات هورمونی، عطرهای قوی، عوامل محیطی، برخی غذاها و مشکلات مربوط به بایت ایجاد می‌شود. تشخیص علت دقیق ممکن است دشوار و چالش برانگیز باشد اما طراحی یک برنامه درمانی مناسب برای تسکین درد، چیزی است که یک متخصص ارتودنسی می‌تواند به خوبی انجام دهد. متخصصین ارتودنسی با علائم و نشانه‌­های سردردهای میگرنی آشنا هستند و به خوبی می­‌دانند که چگونه مال­ اکلوژن (بایت نامناسب) می‌­تواند علت اصلی چنین سردردهایی باشد. متخصصین ارتودنسی در صاف کردن دندان­‌هایی که در بهبود ساختار دهانی کلی برای ایجاد بایت متعادل و دارای عملکرد نقش ایفا می­‌کنند، تخصص دارند.

سردردهای میگرنی و مشکلات دندانی


عوامل بسیاری می­‌توانند موجب سردردهای میگرنی شوند. یکی از این عوامل ممکن است بر روی هم فشردن فک­‌ها (کلنچ) یا دندان قروچه باشد. شما ممکن است در طول یک روز هنگامی که احساس استرس می­‌کنید، فک­‌های خود را روی یکدیگر فشار دهید یا ممکن است شب در طول خواب دندان‌های خود را روی یکدیگر بکشید و دندان قروچه کنید. شما ممکن است از هیچ یک از این رفتارهای خود آگاهی نداشته باشید.

یکی دیگر از دلایل سردرد میگرنی مشکلات بایت است. این اتفاق می‌­تواند در صورتی رخ دهد که شما دندانی را از دست داده باشید یا دندان­‌هایتان به درستی بر روی یکدیگر قرار نگیرند. وجود مشکلات بایت به این معنا می‌­باشد که عضلات موجود در فک شما باید سخت­‌تر کار کنند تا بتوانند دندان­‌های بالایی و پایینی را بر روی یکدیگر قرار دهند. در طول زمان این مسئله می‌­تواند موجب درد شود.

درمان­ ارتودنسی


اگر مشکلی در مفصل فک (TMJ) شما وجود داشته باشد و موجب میگرن شده باشد، سردرد شما با برطرف ساختن مشکل، تسکین می­یابد. متخصص ارتودنسی می­تواند دندان­ها، فک و عضلات را بررسی کند و علت درد را تشخیص دهد.

اگر شما دندان قروچه می­‌کنید یا دندان­‌های خود را بر روی یکدیگر فشار می­‌دهید، متخصص ارتودنسی به شما توصیه می­‌کند از محافظ دهانی استفاده کنید که بر روی دندان‌­های بالایی یا پایینی قرار می­‌گیرد و آنها را موقع خواب از یکدیگر جدا نگه می‌دارد و به همین دلیل شما نمی­‌توانید آنها را روی یکدیگر بکشید.

این ابزارها بدون تجویز پزشک نیز در دسترس هستند اما آنها می­‌توانند مشکل را حتی بدتر هم بکنند. اگر آنها به خوبی با دهان شما تطابق نیابند، آنها می­‌توانند فشردن دندان­ها را حتی بیشتر هم بکنند. بنابراین بهتر است که متخصص ارتودنسی یک محافظ دهانی سفارشی متناسب با دهان شما را برایتان تهیه کند.

اگر دندان­‌های شما آنگونه که باید بر روی یکدیگر قرار نمی­‌گیرند، متخصص ارتودنسی ممکن است درمان‌های ارتودنسی از قبیل بریس یا جراحی فک را برای تصحیح بایت پیشنهاد کند.

بریس­‌های ارتودنسی برای حرکت دادن دندان­‌های شما به موقعیت بهتر استفاده می‌­شوند و این امکان را فراهم می­‌آورند که قوس­‌های بالایی و پایینی به صورت مرتبط عمل کنند، قوس­‌ها به صورت مطلوب شکل بگیرند، دندان­‌ها با دندان مقابل خود به درستی هماهنگ شوند و نسبت به دندان مجاور خود در موقعیت مناسبی قرار داشته باشند و نقایص اسکلتی برطرف شوند. با برخورداری از وضعیت دندانی سالم‌­تر علائمی از قبیل فشردن فک­‌ها، دندان قروچه و صدا دادن مفصل فک متوقف می­‌شوند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post