درمان انواع مال اکلوژن (ناهنجاری روابط فک ها) با ارتودنسی (سیم کشی)

mal1

اصطلاح مال اکلوژن (ناهنجاری روابط فک‌ها) به نامرتبی دندان اشاره دارد. ممکن است شما همراه با مال اکلوژن متولد شده باشید، بنابراین شما دچار کجی دندان شده‌اید، یا این که شلوغی و نامرتبی دندان‌هایتان در طول یک دوره زمانی رخ داده است. در هر صورت، مال اکلوژن نه تنها می‌تواند روی زیبایی تأثیر بگذارد، بلکه حتی می‌تواند تأثیر منفی روی توانایی‌های صحبت کردن و خوردن شما نیز داشته باشد.

علل


شایع‌ترین علت مال اکلوژن ژنتیک است. با این حال، ممکن است علل دیگری نیز وجود داشته باشند، از جمله شکل گیری دندان‌های غیر طبیعی، افتادن دندان یا دندان‌های آسیب دیده، مکیدن انگشت یا استفاده بیش از حد از پستانک در زمان کودکی، پر کردگی‌ها یا روکش‌های نامناسب، آسیب جدی که منجر به اختلال فک می‌شود یا به وجود آمدن تومور دهان یا فک.

انواع


ناهنجاری روابط بین فک‌ها انواع و دسته بندی‌های مختلفی از مشکلات ناهماهنگی فک دارد از جمله پیچش یا چرخش دندان‌ها و دندان‌های آسیا است که در هنگام بسته شدن بایت روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند. در بعضی موارد، دندان‌های بالای ردیف جلو دچار بیرون زدگی می‌شوند. در موارد دیگر، هنگامی که خط وسط در زمانی که دندان‌های جلویی ردیف بالا روی دندان‌های ردیف پایین قرار نمی‌گیرند، خط وسط دچار جابجایی می‌شود. این جابجایی در موقعیت قرار گیری دندان‌ها زمانی اتفاق می افتد که دندان‌ها از لثه‌ها در موقعیت مربوط به دندانی دیگر بیرون می‌آیند. تقریباً هر گونه مسائل مربوط به شلوغی یا فاصله دندان‌ها، چرخش یا پیچش دندان، یا مشکل بایت از جمله اوربایت، آندربایت، اپن بایت یا کراس بایت از انواع مال اکلوژن به شمار می‌آیند.

طبقه بندی‌ها


سه نوع طبقه بندی مربوط به بایت یا مال اکلوژن وجود دارد.

  • مال اکلوژن کلاس ۱: در حالی که بایت ممکن است طبیعی باشد، دندان‌های بالا کمی با دندان‌های پایین همپوشانی دارند. این ناهنجاری روابط فک‌ها رایج‌ترین نوع است.
  • مال اکلوژن کلاس ۲: مال اکلوژن کلاس ۲ به عنوان اوربایت یا رتروگناتیسن نیز شناخته می‌شود و شامل یک همپوشانی شدید از دندان‌ها و فک بالا با فک و دندان‌های پایین است.
  • مال اکلوژن کلاس ۳: این نوع مال اکلوژن به عنوان آندربایت یا پروگناتیسم شناخته می‌شود و زمانی اتفاق می افتد که دندان‌ها و فک پایین روی دندان‌ها و فک بالا قرار می‌گیرند. بنابراین، فک پایین به جلو حرکت می‌کند.

تشخیص


اکثر بیمارانی که درگیر مشکلات مربوط به دندان‌های خود هستند قبل از دیدن متخصص ارتودنسی، ابتدا توسط یک دندانپزشک معاینه می‌شوند. دندانپزشک معمولاً هنگام انجام معاینه معمولی، مال اکلوژن را تشخیص می‌دهد. در طول معاینه، دندانپزشک باید گونه‌های شما را به سمت بیرون بکشد تا  نزدیک‌تر از دندان‌های شما در هنگام پایین آمدن بایت را ببیند. در این مرحله، دندانپزشک می‌تواند صاف نبودن دندان‌هایتان را تشخیص دهد. با این وجود، ممکن است استفاده از اشعه ایکس را برای تأیید تشخیص دندانپزشک نیاز باشد. سپس دندانپزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی برای درمان ناهنجاری روابط فک ها با سیم کشی ارجاع می‌دهد که در حل مشکل مربوط به دندان‌ها و فک مهارت کافی را دارد.

درمان


درمان ارتودنسی روش اصلی در دسترس برای اصلاح مال اکلوژن است که شامل استفاده از بریس، اینویزیلاین یا سایر درمان‌های اصلاحی است. درمان مال اکلوژن با سیم کشی نه تنها برای بهبود لبخند شما مطلوب است، بلکه باعث می‌شود که تمیز کردن و سالم نگه داشتن دندان‌ها آسان‌تر گردد، خطر بیماری لثه و پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد و حتی می‌تواند فشار وارد آمده روی فک و دندان را از بین ببرد. در صورتی که شما (یا کودتان) هر گونه علائم مال اکلوژن یا ناهنجاری روابط فک‌ها را دارید، در مورد درمان انواع اکلوژن با ارتودنسی فکر کنید. ارتودنسی مال اکلوژن دندان زودهنگام در دوران کودکی می‌تواند از ایجاد هزینه‌های گزاف در آینده جلوگیری کند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post