خم شدن سیم ارتودنسی

khamshodan

استفاده از بریس راهی عالی برای رسیدن به یک لبخند ایده‌آل است، اما یک فرآیند طولانی می‌باشد و گاهی اوقات ممکن است در طول مسیر مشکلاتی باشد. گاهی اوقات ممکن است درد یا حساسیت کمی تجربه کنید یا چیزی در بریس‌ها گیر بیفتد و یا حتی سیم‌ها خم شوند. این وضعیت می‌تواند کمی عصبی کننده باشند، زیرا نمی‌دانید چگونه به این شرایط رسیدگی کنید. آیا باید به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید و یا خودتان تا قبل از قرار ملاقات بعدی، وضعیت را در خانه مدیریت نمایید؟

چه زمانی سیم بریس خم می‌شود؟


اطمینان حاصل کنید که به صورت سطحی به سراغ درمان نرفته باشید. تمام دقت و تحقیق خود را درمورد چگونگی کارکرد بریس‌ها و مشکلاتی که باید از آنها آگاه باشید، به کار ببندید. هنگامی که متخصص ارتودنسی مناسبی را انتخاب می‌کنید که واقعا توجه دارد که شما بهترین تجربه ممکن را داشته باشید، او به تمام سوالات شما پاسخ و دقیقا مراحل پیش رو را توضیح خواهد داد.

همچنین مهم است بدانید هنگامی که متخصص ارتودنسی، سیم بریس‌های شما را خم می‌کند، چه اتفاقی می‌افتد. بریس‌های شما از براکت‌هایی ساخته شده‌اند که مستقیما به دندان‌ها و سیم‌هایی که از براکت‌ها عبور می‌کنند، متصل می‌شوند و با لیگاتورهای منعطف محافظت می‌شوند. متخصص ارتودنسی در مسیری که می‌خواهد دندان‌های شما حرکت کنند، آرچ وایرها را خم می‌نماید. آرچ وایرها از موادی ساخته شده‌اند که همیشه در تلاش برای بازگشت به شکل اولیه خود هستند. زمانی که دندان‌های شما در حال صاف شدن هستند، سیم‌ها صاف‌تر می‌شوند که باعث جلو آمدن سیم بیشتر در پشت بریس می‌شود. این سیم اضافی ممکن است باعث فرورفتن و آزار شما گردد.

به استثنای درد واقعا شدید و یا سیمی که باعث ایجاد زخم در دهان شما می‌شود، شما احتمالا می‌توانید تا قرار ملاقات بعدی خود صبر کنید تا متخصص ارتودنسی سیم‌ها را تعمیر کند. مواردی نیز وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید. می‌توانید:

  • کمی موم روی سیم بگذارید تا یک بافر بین دهان و سیم ایجاد شود.
  • از پاک کن سر مداد برای خم کردن سیم به دور از گونه خود استفاده کنید.
  • از یک ناخن‌گیر تمیز برای جدا کردن سیم اضافی استفاده کنید.

حتی اگر بتوانید خودتان این مشکلات را حل کنید، لازم است برای بررسی دقیق دهان خود به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا مطمئن شوید که به جای بهبود شرایط، اوضاع را ناخواسته بدتر نکرده باشید. ایده خوبی است که تنها با مطب تماس گرفته و با متخصص ارتودنسی صحبت کنید تا به او اطلاع دهید که چه اتفاقی افتاده است.

برای تسکین هر گونه تحریک و ناراحتی، می‌توانید دهان خود را با یک محلول آب نمک گرم (یک قاشق چای خوری نمک و هشت اونس آب گرم) بشویید. یکی دیگر از راه حل‌های مناسب، استفاده از پماد ضد درد دندان و لثه روی ناحیه آسیب دیده است.

اگر تردید دارید که مشکل حاصله به اندازه کافی جدی است که باید مراجعه اورژانسی به متخصص ارتودنسی داشته باشید، با مطب تماس بگیرید تا از اقداماتی که باید انجام دهید، مطلع شوید. این کار حداقل مواردی را به ذهن شما متبادر می‌کند که بتوانید به درستی به وضعیت موجود رسیدگی کنید.

چه زمانی باید بلافاصله به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟


اگر چیزی خوردید یا حادثه‌ای اتفاق افتاد که بخشی از بریس‌ها خم شد، این وضعیت متفاوت است. متخصصان ارتودنسی معتقدند هنگامی که سیم بریس خم می‌شود، نباید این مشکل را نادیده بگیرید. در عوض، در عرض یک یا دو روز پس از زمانی که متوجه مشکل شدید، قرار ملاقاتی برای مراجعه به متخصص ارتودنسی ترتیب دهید تا آنها را تعمیر کند.

اگرچه ممکن است وسوسه شوید که خودتان سعی در اصلاح آن نمایید، اما این کار را انجام ندهید. متخصصین ارتودنسی در زمینه چگونگی خم کردن آرچ وایر به صورت دقیق آموزش دیده۵اند‌. با انجام خودسرانه این کار، شما دندان‌های خود را در مسیر اشتباه قرار می‌دهید.

به یاد داشته باشید سیم خم شده می‌تواند دندان‌های شما را در مسیری متفاوت از آنچه در نظر گرفته شده است، حرکت دهد، بنابراین هرچه زودتر مشکل برطرف شود، بهتر خواهد بود. با نادیده گرفتن مشکل، می‌بایست مدت طولانی‎‌تری از بریس استفاده کنید.

اگر زخم‌های دردناک دارید یا نگران هستید که دچار عفونت شوید، لازم است که در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. سلامت دهان و دندان شما همواره باید یکی از اولویت‌های اصلی شما باشد. بارها و بارها نشان داده شده است که وضعیت دهان بر سلامت کلی شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین تمایل به ایجاد مشکل نخواهید داشت. شما تنها یک جفت دندان در می‌آورید، بنابراین نیاز به مراقبت مناسب از آنها دارید.

چگونه به درستی از بریس‌ها مراقبت کنیم؟


زمانی که صحبت از بریس‌ها می‌شود، مهمترین مسأله این است که دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی‌ را دنبال کنید. از خوراکی‌هایی مانند آب نبات و پاپ کورن که می‌توانند داخل سیم‌ها گیر کرده و از تمیز شدن درست آن‌ها جلوگیری کند، اجتناب کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که هر ۶ ماه یک بار برای تمیز کردن دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. در هنگام استفاه از بریس، تمیز کردن کامل دهان دشوارتر است، بنابراین تمیز کردن حرفه‌ای دهان در این زمان بسیار مهم می‌باشد. این کار به کاهش احتمال بروز مشکل کمک می‌کند. همچنین هنگام ورزش کردن، از محافظ دهان استفاده کنید تا در صورت زمین خوردن یا ضربه دیدن، سیم یا براکت دچار خم شدن یا شکستگی نشوند.

بهترین نتیجه


با وجود احتمال تمام مشکلات و همه اقدامات احتیاطی که لازم است برای استفاده از بریس انجام شود، ممکن است کار بسیاری به نظر برسد. با این حال تحمل کنید، زیرا هنگامی که نتایج را مشاهده می‌کنید، وجود کمی ناراحتی ارزش آن را خواهد داشت. دوستان و خانواده، شما را به خاطر لبخند زیبا تحسین می‌کنند و در هر کاری که انجام می‌دهید اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. در حالی که این فرآیند، زمان و هزینه زیادی به همراه دارد، بریس به شما نتیجه‌ای را ارائه می‌دهد که بسیار با ارزش‌تر از پول است؛ لبخند زیبا.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post