حفظ فضای دندان شیری با ابزارهای فضا نگهدار ارتودنسی

fazanegahdarrr

هر زمان که یک دندان از دست می‌رود، دندان‌هایی که در دو طرف این فضای خالی قرار دارند، به سمت این فضا حرکت می‌کنند و سعی می‌کنند آن را پر کنند. در برخی مواقع کشیدن دندان می‌تواند مفید باشد؛ مثل زمانی که متخصص ارتودنسی مجبور می‌شود به دلیل شلوغی دندان‌ها، به کشیدن دندان اقدام کند. پس از کشیدن دندان، دندان‌های مجاور آن حرکت می‌کنند و در یک ردیف مرتب می‌شوند تا لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورند.

اما در برخی موارد، این حرکت دندان‌‌ها، نکته مثبتی محسوب نمی‌شود. از دست دادن زودهنگام دندان‌های آسیای شیری اغلب اجازه حرکت کردن و کج شدن را به اولین سری دندان‌های آسیای دائمی می‌دهد. در چنین شرایطی فضا نگهدارهای ارتودنسی (فاصله‌ اندازها) وارد میدان می‌شوند. این ابزارها مانع حرکت کردن دندان‌ها و پر کردن فضاهای خالی می‌شوند و از درمان‌های ارتودنسی در آینده نیز پیشگیری می‌کنند.

فضا نگهدارهای دندانی چگونه کار می‌کنند؟


هر ابزار فضا نگهدار، توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی به صورت سفارشی تهیه می‌شود. هر فضا نگهدار شامل یک یا دو روکش استیلی ضد زنگ یا بندهای ارتودنسی می‌باشد که به دندان‌ها متصل می‌شوند و یک میله یا سیم حلقوی را بین دندان‌ها نگه می‌دارند تا از حرکت دندان‌ها به سمت یکدیگر، برای پر کردن فضاهای خالی جلوگیری شود. با حفظ فضای خالی در دهان کودک، دندان‌ دائمی که هنوز در اعماق استخوان فک قرار دارد، می‌تواند به آسانی در فضایی که برای آن حفظ شده است، رشد کند.

آیا افتادن زودهنگام همه دندان‌ها در کودکان، نیازمند استفاده از فضا نگهدار می‌باشد؟


تمام دندان‌هایی که زودهنگام می‌افتند به فضا نگهدار نیاز ندارند. اگر دندان دائمی با فاصله زمانی کوتاهی، رشد کند نیازی به فضا نگهدار نخواهد بود. دندانپزشک می‌تواند از دهان کودک شما تصویر برداری اشعه ایکس انجام دهد و تشخیص دهد که رویش دندان دائمی چقدر به طول خواهد انجامید.

به علاوه، فاصله اندازها، معمولاً زمانی که دندان‌های پیش (چهار دندان جلویی) زودتر از موقع می‌افتند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. زیرا در این موارد به ندرت فضای موجود توسط دیگر دندان‌ها پر می‌شود.

توجه داشته باشید، زمانی که کودک دندان‌های شیری خود را به موقع از دست می‌دهد، نیازی به استفاده از فضا نگهدار نخواهد بود. فضا نگهدارها زمانی ضرورت پیدا می‌کنند که دندان‌های کودک زودتر از حالت طبیعی از دست بروند. برای مثال، زمانی که دندان در یک حادثه بشکند و از دست برود یا در اثر پوسیدگی لازم باشد کشیده شود.

اگر دندان‌ها قبلاً حرکت کرده باشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟


خوشبختانه، تجهیزاتی در دسترس هستند که به آنها فضا برگردان می‌گویند. این ابزارها دارای فنر هستند و می‌توانند دندان‌ها را به دور از یکدیگر هل دهند تا فضای کافی برای رویش دندان‌های دائمی در دهان ایجاد شود. خوشبختانه بیشتر دندانپزشک‌ها از لزوم استفاده از فضا نگهدارها آگاهی دارند و در صورت تشخیص از آن استفاده خواهند کرد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post