جابجایی،انحراف، جلو و عقب بودن فک

enheraffak

یکی از کاربرد‌های ارتودنسی، درمان انحراف فک می‌باشد. انحراف فک، یک بی‌نظمی یا رابطه نامناسب بین دندان‌های فک بالا و پایین هنگام بسته بودن دندان‌ها است، یعنی در کل داشتن دندان‌های کج و نامرتب، انحراف و عقب یا جلو بودن فک بالا یا پایین. انحراف فک و بی‌نظمی و نامرتبی  دندان‌ها، معمولاً با سایر انحرافات صورت و دندان مرتبط است. انحراف فک جزء شایع‌ترین مشکلات دندان هستند و درمان موثر آنها تنها در صورت تشخیص زودهنگام آنها امکان‌پذیر است. اغلب ناهنجاری‌های فک و دندان ارثی هستند، بنابراین، اگر عضوی از یک خانواده مشکل جلو یا عق بودن فک یا کجی دندان داشته باشد، آنگاه مراجعه زودهنگام به متخصص ارتودنسی، در سنین پایین، به ‌شدت توصیه می‌شود.

در بسیاری موارد، ارتودنسی فک و درمان جراحی فک اجباراً لازم است، زیرا ممکن است مشکل در ظاهر به شکل نامرتبی دندان دیده شود، اما علت اصلی آن ممکن است، ترکیبی از مشکل فک بزرگ یا کوچک و تراز نبودن سطح دندان‌ها باشد. در این موارد، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر خدیوی از ترکیبی از درمان‌های ارتودنسی (بریس) و جراحی فک استفاده می‌کنند تا بهترین حالت تعادل بین دندان، فک و صورت ایجاد و یک تغییر اساسی و زیبایی که پایداری بلند مدتی داشته باشد، انجام شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما  یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های  ۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ -۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ تماس حاصل فرمایید.

دسته‌بندی انحراف و نامرتبی فک


دسته‌های مختلفی از بی نظمی فک وجود دارد، که عبارتند از:

 • انحراف نوع یک فک که معمولترین نوع انحراف فک است. فک عقب و جلو نیست، ولی دندان‌های فک بالا کمی روی دندان‌های فک پایین را می‌پوشانند.

enheraffak1

 • انحراف نوع دوم فک، که به آن اوربایت، اورجت یا رتروگناتیسم  نیز گفته می‌شود وقتی اتفاق می‌افتد که فک بالا و دندان‌ها جلوتر از دندان‌ها و فک پایین بوده و با هم همپوشانی شدید داشته باشند.

enheraffak2

 • انحراف نوع سوم فک، که به آن آندربایت یا پروگناتیسم نیز گفته می‌شود وقتی اتفاق می‌افتد که فک پایین جلو آمده باشد و منجر به همپوشانی فک و دندان‌های فک پایین با فک و دندان‌هی فک بالا می‌شود.

enheraffak3

مشکلات فک و دندان متفاوت


جلو بودن فک پایین

از آنجایی‌که جلو بودن فک پایین می‌تواند تاثیر عمده‌ای در زیبایی چهره فرد بگذارد و در نتیجه فشار روحی شدیدی بر فرد اعمال نماید، به همین جهت درمان جلو بودن فک در مراحل اولیه آن و سنین کم مهم است. بعداً در نوجوانی و جوانی، امکان درمان آن با روش‌های ساده و بدون جراحی (یعنی فقط با ابزار ارتودنسی) وجود نخواهد داشت و باید درمان جراحی فک روی فرد انجام شود.

آندر بایت یا جلو بودن

enheraffak4

حدود ۳ تا ۵ درصد مردم، فک پایینشان تا حدی بلند‌تر از فک بالایشان است. این امر منجر می‌شود تا دندان‌های پایین‌تر جلوتر از دندان‌های فک بالا قرار بگیرند و منجر به کراس بایت شوند. در این موارد، پایش با دقت وضعیت رشد فک بالا و پایین و درآمدن دندان‌ها به بیمار توصیه می‌شود.

شلوغی دندان‌ها

enheraffak5

ممکن است آرایش و نظم دندان‌ها، به دلیل کوچک و یا بزرگ بودن ردیف دندانی در فک بالا و پایین، کم و نامناسب باشد. استخوان و لثه روی ریشه دندان‌های خیلی نامرتب ممکن است در نتیجه شلوغی شدید دندان‌ها، نازک شده و لثه تحلیل بیابد. دندان‌های غائب (دندان‌هایی که باید در بیایند، اما در نیامده‌اند)، روی هم آمدن نامناسب دندان‌ها و ظاهر نامناسب آنها، ممکن است همگی در اثر شلوغی دندان رخ دهند.

اورجت یا جلو بودن فک  بالا

enheraffak6

‌دندان‌های بالای جلو که بیش از حد دندان‌های پایین جلو رشد کند (اورجت) راحت‌تر در معرض ضربه قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند تا دندان‌های عقب (آسیا) خوب روی هم قرار نگیرند. معمولاً، جلو بودن دندان‌های جلو به دلیل عقب بودن فک پایین نسبت به فک بالا می‌باشد. مکیدن انگشت یکی از عادات بدی است که منجر به جلو آمدن دندان‌های نیش بالا می‌شود.

اوربایت

enheraffak7

اوربایت وقتی اتفاق می‌افتد که دندان پیشین پایین (جلو) تا نزدیک یا حتی خود لثه پشت دندان‌های بالا می‌رسند. وقتی ردیف دندان‌های جلوی پایینی داخل کام یا لثه پشت دندان‌های جلویی بالا می‌رسند، می‌توانند منجر به ناراحتی و آسیب به استخوان فک می‌شوند. دیپ بایت منجر به ساییدگی دندان‌های پیشین نیز می‌شود.

اپن بایت

enheraffak8

اپن بایت وقتی ایجاد می‌شود که هنگام روی هم قرار گرفتن دندان‌ها، دندان‌های پیشین بالا و پایین به هم نرسند. این فضای باز بین دندان‌های جلوی بالا و پایین منجر به وارد آمدن فشار ناشی از جویدن غذا به دندان‌های عقب شود. این فشار اضافه دندان‌ها به یکدیگر و به هم ساییده شدن دندان‌های عقب، جویدن را سخت نموده و منجر به فرسایش مشخص دندان‌ها می‌شود.

فاصله‌دار بودن دندان‌ها 

enheraffak9

اگر برخی دندان‌ها در نیامده باشند یا کوچک باشند، یا ردیف دندان‌ها در فک خیلی وسیع باشد، فاصله بین دندانی ایجاد می‌شود. مهمترین مشکل افراد با فاصله زیاد بین دندان‌ها، مشکل ظاهری آنهاست.

کراس بایت

enheraffak10

معمولترین نوع کراس بایت وقتی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالا در سطح داخلی دندان‌های پایین (به سمت زبان) قرار بگیرند. کراس بایت دندان‌های عقب و دندان‌های جلو معمولاً به دلیل مشکلات جویدن و گاز گرفتن، زود اصلاح می‌شوند.

چرخش دندان‌ها

enheraffak11

چرخش دندان وقتی اتفاق می‌افتد که یک دندان بچرخد یا لبه آن از محل طبیعی خود به سمت بیرون متمایل شود.

دندان اضافه

enheraffak12

دندان اضافه وقتی اتفاق می‌افتد که دندان‌ها در محل‌های مناسب در بیایند.

علت


انحراف فک و نامرتبی دندان اغلب ارثی است، که یعنی این مشکل در افراد خانواده به ارث می‌رسد. ممکن است بین اندازه فک بالا و پایین یا بین اندازه دندان و فک تفاوت وجود داشته باشد، در نتیجه، منجر به شلوغی و نامرتبی دندان‌ها یا الگوی نامناسب بایت دندان شود. تغییر در اندازه یا ساختار هر یک از فک‌ها، می‌تواند یا توسط شکل فک، مانند اثرات نقص‌های مادرزادی‌ مثل شکاف کام و لب، تحت تاثیر قرار بگیرد یا توسط عوامل دیگری مانند:

 • عادات نامناسب دوران کودکی مانند مکیدن انگشت، لکنت زبان، استفاده از پستانک بعد از سن ۳ سالگی و استفاده طولانی از شیشه شیر.
 • دندان‌های اضافه، دندان‌های غایب، دندان‌های اشتباه درآمده یا دندان‌های با شکل غیر طبیعی
 • دندان بد پر شده، روکش، ابزارهای ارتودنسی، ریتینر‌ها و بریس‌های ارتودنسی
 • بد جوش خوردن فک شکسته در اثر ضربه
 • تومور فک و دهان

علائم


 • درآمدن غیر طبیعی دندان‌ها
 • ظاهر غیر طبیعی چهره
 • مشکل و ناراحتی هنگام جویدن و گاز گرفتن
 • مشکلات گفتاری (نادر) شامل نوک زبانی صحبت کردن
 • تنفس دهانی (تنفس از طریق دهان بدون بستن لب‌ها)

درمان


بریس‌های ارتودنسی

enheraffak13

بریس و سیم ارتودنسی، به منظور صاف کردن یا کمک به جایجایی فک و دندان‎ها برای درمان انحراف فک و بی نظمی دندان‌ها استفاده می‌شود.

جراحی ارتوگناتیک

enheraffak14

جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک) عملکرد فک و دندان را اصلاح نموده و بد فرمی‌های چهره را بر طرف می‌نماید. بسته به نوع و وسعت جراحی، در بهترین حالت عملکرد خود، منجر به بهبود رابطه بین دندان‌ها و فک با یکدیگر شده و ظاهر چهره را هماهنگ می‌کند.

درمان کاموفلاژ ارتودنسی

enheraffak15

درمان با ارتودنسی کاموفلاژ یعنی برای جبران مشکل اسکلتی، دندان انجام می‌شود. بنابراین، جهت هماهنگ شدن با اسکلت فک، مشکلات فکی و دندانی پنهان می‌شوند. تصمیم‌گیری جهت ارتودنسی کاموفلاژ یا جراحی فک قبل از شروع درمان انجام می‌شود. تفاوت اصلی کاموفلاژ با جراحی فک در تاکید بیشتر کاموفلاژ بر روی  ضروری در نظر گرفتن لثه است.

هزینه


هزینه درمان انحراف فک به محل کلینیک و نوع درمان لازم برای مشکل شما، مهارت و محل متخصص ارتودنسی و نوع بیمه دندانی شما بستگی دارد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post