تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی

tafavot1

شما مسلماً می دانید که متخصص ارتودنسی و دندانپزشک مشابه یکدیگر نیستند. هنگامی که شما نیاز به تمیز کردن دندان‌های خود دارید نزد دندانپزشک می‌روید. هنگامی که باید دندان‌های خود را صاف کنید باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. اما چه چیزی واقعاً یک متخصص ارتودنسی و دندانپزشک را از یکدیگر متمایز می‌کند؟ متخصص ارتودنسی و دندانپزشک تحصیلات بسیار مشابه دارند و هر دو به شما کمک می‌کنند که بهداشت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید. در هر حال این کاری است که این دو فرد انجام می‌دهند. اما موضوع این است که چگونه می‌توان تشخیص داد شما برای رفع مشکل دندان‌های خود به یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک نیاز دارید؟

تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک


در ادامه تفاوت‌های عمده بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک را بیان می‌کنیم:

تحصیلات

هر دو متخصص ارتودنسی و دندانپزشک باید مدارج تحصیلی پیشرفته‌ای کسب کنند تا بتوانند کار خود را انجام دهند. همچنین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک باید آزمونی را بگذرانند که طی آن ثابت شود دانش و مهارت آن‌ها برای کار با دندان بیمار کافی و مورد قبول است. دندانپزشک معمولاً می‌تواند کار خود را در این مرحله آغاز کند. با این حال، فردی که مایل به شروع کار خود به عنوان یک متخصص ارتودنسی است، معمولاً باید یک دوره رزیدنتی را بگذراند که در طی آن مهارت و دانش لازم برای انجام کارهای ارتودنسی را کسب خواهد کرد. گذراندن این دوره به او اجازه می‌دهد تا در درمان‌هایی که جهت صاف کردن دندان‌ها انجام می‌دهد، تخصص داشته باشد.

نوع درمان

بزرگ‌ترین تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک، نوع کاری است که این دو فرد برای بیمار انجام می‌دهند. در برخی موارد، این کار همپوشانی دارد. با این حال، اکثر متخصصان ارتودنسی، کار پر کردن دندان یا تمیز کردن دندان‌ها را انجام نمی‌دهند و از سویی دیگر، اکثر دندانپزشکان نیز عمل جایگذاری بریس یا تجویز آن را انجام نمی‌دهند. هنگامی که شما نیاز به صاف کردن دندان‌هایتان دارید، معمولاً دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که نزد یک متخصص ارتودنسی بروید.

انواع درمان

هنگامی که شما نیاز به پر کردن، بریج، ونیر، روکش دندان، عصب کشی یا سفید کردن دندان‌هایتان دارید، احتمالاً نزد یک دندانپزشک خواهید رفت. موارد ذکر شده معمولاً درمان‌هایی هستند که فقط می‌تواند توسط دندانپزشک شما انجام گردد. اگر شما نیاز به اصلاح دندان‌ها و فک‌ها خود نیاز دارید، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. درمان‌های ارائه شده توسط متخصص ارتودنسی معمولاً برای تشخیص و درمان آنچه مال اکلوژن نامیده می‌شود (مشکل بایت)، می‌باشد. اگر شما دچار آندربایت، اوربایت، کجی دندان، یا فاصله بین دندان‌هایتان هستید، نگهدارنده‌ها و بریس‌ها معمولاً گزینه‌هایی برای درمان هستند، و این نوع درمان‌های ارتودنسی معمولاً باید توسط یک متخصص ارتودنسی ماهر انجام شوند. درمان‌های معمول عبارتند از:

  •  اینویزیلاین
  •  اینویزیلاین برای نوجوانان
  •  بریس‌ها
  • تجهیزات ارتودنسی

زیرا شما نمی‌خواهید یک درمان اشتباه توسط متخصص ارتودنسی یا دندانپزشکی که به طور اشتباهی انتخاب کرده‌اید، انجام گردد. دندانپزشک و متخصص ارتودنسی با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا سالم‌ترین دندان و دهان را به شما ارائه کنند، اما نباید به صورت اشتباهی برای انجام یک درمان خاص آن‌ها را انتخاب کرد. هنگامی که دندان‌های صاف‌تری دارید، رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. به عنوان مثال، مشکل کجی دندان‌ها و تراکم زیاد در دهان را تصور کنید. این نوع دندان‌ها خیلی نزدیک به یکدیگر هستند و حتی ممکن است در بسیاری از مناطق همپوشانی داشته باشند. بنابراین، تمیز نگه داشتن یک قسمت از دهان شما بسیار مشکل خواهد بود. همپوشانی بین دندان‌ها در حالتی که مشکل کجی دندان وجود دارد باعث می‌شود که ذرات مواد غذایی و باکتری‌ها در این مناطق باقی بمانند. حتی اگر شما از نخ دندان استفاده کنید، ممکن است نسبت به سایر نواحی دهان مشکلات بیشتری را در این مناطق داشته باشید.
هنگامی که شما درمان ارتودنسی را انجام می‌دهید، فاصله دندان‌ها مرتب‌تر و دندان‌ها منظم‌تر و صاف‌تر می‌شوند و در نتیجه مکان‌های کمتری برای باقی ماندن ذرات غذا و باکتری‌ها وجود خواهد داشت.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post