تاثیر ارتودنسی بر سلامت عمومی

salamati

ارتودنسی علاوه بر این که دندان‌ها را ردیف و مرتب می‌کند، بر سلامت عمومی نیز اثر می‌گذارد. در مقاله حاضر به بررسی تاثیر ارتودنسی بر سلامت عمومی و فواید آن می‌پردازیم، درمانی که لبخندی بی‌عیب و نقص را بر لبان بیمار می‌نشاند و به او کمک می‌کند تا زندگی سالم‌تر و لذت‌بخش‌تری را پیش رو داشته باشد.

تاثیر ارتودنسی بر سلامت عمومی


بسیاری از بیماران دندان‌هایشان را ارتودنسی می‌کنند تا دندان‌های خود را با سیم‌کشی ردیف و مرتب کنند و از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرند. اما مزایای ارتودنسی به صاف کردن دندان‌ها ختم نمی‌شود و ارتودنسی سلامتی را نیز ارتقاء می‌دهد؛ فایده‌ای که شاید بسیاری از بیماران ارتودنسی از آن اطلاع نداشته باشند. جالب است بدانید که ارتودنسی با به‌جا گذاشتن اثرهای زیر به سلامتی بیمار نیز کمک می‌کند:

کاهش تشکیل پلاک روی دندان‌هایی که مرتب شده‌اند و تمیز کردن آنها راحت‌تر است

تصویر آشنای تبلیغات تمام خمیردندان‌ها و مسواک‌ها لبانی است که به لبخندی درخشان با دندان‌هایی سپید و مرتب گشوده شده است. استفاده از این تصویر به این دلیل است که دندان‌های مرتب علاوه بر زیبا بودن راحت‌تر و بهتر نیز تمیز می‌شود. دندان‌های کج و نامرتب بستر مناسبی برای جمع شدن پلاک است. بی‌نظمی، به‌هم‌فشردگی، روی هم قرار گرفتن دندان‌ها یا دسترسی دشوار به دندان‌ها باعث می‌شود که غذا بین دندان‌ها گیر کند و پلاک ایجاد شود. چون مسواک زدن یا نخ کشیدن دندان‌های نامرتب آسان نیست، ذرات غذا و پلاک پاک نمی‌شود و مشکلاتی مانند کرم خوردگی، تغییر رنگ دندان وبدبو شدن دهان بروز می‌یابد. پی‌آمد جمع شدن پلاک روی دندان‌ها مشکلات جدی‌تری مانند پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه است. اما پس از مرتب شدن دندان‌ها می‌توان به راحتی تمام دندان‌ها را به طور کامل مسواک زد و بین آنها را نخ کشید.

آسیب‌دیدگی کمتر

دندان‌های کج و نامرتب راحت‌تر از دندان‌های ردیف و مرتب لب‌پر می‌شود و می‌شکند. ارتودنسی نقص‌های مربوط به نامرتبی دندان‌ها را اصلاح می‌کند تا بیمار بتواند مادام‌العمر از نعمت داشتن دندان‌هایی سالم، مرتب و با عملکرد بهینه برخوردار شود.

پس از مرتب شدن دندان‌ها فشار کمتری به استخوان‌های فک وارد می‌شود

بی‌نظمی یا کج بودن دندان‌ها عملکرد فک را نیز مختل می‌کند، این اختلال به سایش غیرعادی دندان‌ها می‌انجامد که به نوبه خود ناراحتی یا درد و حتی پوسیدگی سریع دندان‌ها را در پی دارد. ارتودنسی توانایی‌های جویدن، گاز زدن و صحبت کردن را بهبود می‌دهد. ‌بیمار به دلیل هم‌راستا نبودن مفصل‌های فک یا سایش دندان‌ها در اثر روی هم قرار گرفتن‌شان دچار درد می‌شود. اما پس از آن که ارتودنسی دندان‌ها و فک را منظم کرد، در جای مناسب قرار داد و عملکرد آنها را بهینه ساخت، درد نیز آرام می‌شود.

دهان سالم، تغذیه بهتر، بدن سالم

شواهدی پزشکی در دست است که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ابتلا به عارضه‌هایی گوناگون را به دنبال دارد که دامنه آن فراتر از دهان است و شامل بیماری‌هایی مانند دیابت، سکته مغزی، ناراحتی قلبی و عوارض گوناگون برای بانوان باردار می‌شود. باکتری‌های موجود در دهان وارد جریان خون، ریه و دستگاه گوارش می‌شود و کل سیستم ایمنی را به خطر می‌اندازد. چنانچه دندان‌ها مرتب نباشد، خوردن خوراکی‌های سفتی مانند هویج یا چیپس دشوار می‌شود؛ در نتیجه بیمار از خوردن غذاهایی پرهیز می‌کند که سالم‌اند و مواد مغذی لازم را برای بدن تامین می‌کنند.

ارتقاء اعتماد به نفس

ارتودنسی کردن و مرتب شدن دندان‌ها اعتماد به نفس و حس رضایت از خویشتن را نیز بهبود می‌دهد. با داشتن دندان‌هایی ردیف و مرتب دهان، سالم و لبخند، زیبا و درخشان می‌شود. همان‌طور که اشاره شد، مزیت ارتودنسی منحصر به مرتب کردن دندان‌ها و ارتقاء سلامت دهان و دندان نمی‌شود. پس از آن که ارتودنسی، تمام و نامرتبی دندان‌ها اصلاح شد، کیفیت زندگی بیمار نیز بهبود می‌یابد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post