تاثیر ارتودنسی بر حساسیت دندانی

حساسیت

حساسیت دندانی، یک مشکل شایع است. به صورت عمومی، بسیاری از مردم با درجه‌ای از حساسیت در دندان‌های خود مواجه هستند. اگر شما از حساسیت دندانی رنج می‌برید، می‌دانید که چگونه این مشکل می‌تواند شما را از انجام ساده‌ترین کارها بازدارد، از مسواک زدن و خوردن بستنی گرفته تا نفس کشیدن و تنفس در هوای سرد. این کارهای روزانه می‌توانند باعث ناراحتی و رنج بیماران شوند، بنابراین تعجب‌آور نخواهد بود اگر شما نگران آن باشید که مبادا بریس این مشکل را شدیدتر سازد.

علل


حساسیت دندانی نشان‌دهنده پاسخ بدن به یک آسیب در بافت لثه است. هنگامی که بافت لثه شروع به عقب نشینی می‌کند، بخش‌هایی از دندان شما که باید به صورت طبیعی با مینای دندان محافظت کننده پوشیده شده باشد، در معرض قرار می‌گیرد، این امر باعث درد عصبی یا حساسیت می‌شود که بیماران از آن شکایت دارند. دلایل متعددی برای آسیب به لثه و حساسیت دندانی وجود دارد. برخی از دلایل اصلی عبارتند از:

  • مسواک زدن دندان‌ها با فشار خیلی زیاد یا استفاده از مسواکی با موهای خیلی سخت و محکم (این کار می‌تواند باعث شود مینای دندان‌های شما ساییده شود.)
  • عقب رفتگی لثه
  • نوشیدنی‌های اسیدی (مانند نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌ها و آب میوه‌های شیرین که باعث ساییدن و فرسوده شدن مینای دندان می‌شوند.)
  • آسیب به عصب ریشه یا دیگر آسیب‌های فیزیکی که لثه را در معرض محیط قرار می‌دهد.
  • پیری (با افزایش سن مینای دندان به صورت طبیعی رو به تحلیل می‌رود.)
  • دندان قروچه

آیا بریس دندان‌های مرا حساس‌تر می‌کند؟


برای کسانی که به استفاده از بریس فکر می‌کنند، وجود حساسیت دندانی در ارتودنسی می‌تواند یک نگرانی بزرگ باشد. به منظور تغییر موقعیت موثر و کارآمد دندان‌ها و دستیابی به یک لبخند زیبا، بریس‌ها بر روی دندان‌ها و لثه‌ها فشار وارد می‌کنند، که این امر ممکن است هر گونه درد یا حساسیت را تشدید کند. هرچند، این اتفاق یک وضعیت موقتی و کوتاه مدت است و زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌ها و لثه‌ها می‌خواهند خودشان را با مراحل اصلاح و درمان تطبیق دهند. با وجود این که اگر بریس‌ها باعث اندکی حساسیت دندانی شوند، می‌توان آن را طبیعی دانست؛ اما آنها نباید منجر به ناراحتی شدید و یا مداوم شوند. اگر در حین استفاده از بریس درد دندان‌های خود دچار هر گونه حساسیت خاصی شدید، احتمالاً این مشکل ناشی از یکی از دلایلی است که در بالا ذکر شد.

چگونه می‌توان از حساسیت دندانی جلوگیری کنم؟


مسواک زدن بیش از حد یا بلافاصله مسواک زدن پس خوردن غذا می‌تواند خط لثه شما را فرسوده کند و آن را عقب براند و در نتیجه ریشه‌های حفره دار دندان‌های شما را آشکار سازد، دقیقاً مثل اینکه شما یک عصب برهنه را در معرض قرار دهید. اگر دندان‌های شما به دلیل مسواک زدن بیش از حد دچار حساسیت شده باشند، متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک به شما یاد خواهد داد که چگونه بدون وارد کردن آسیب به دندان، بهداشت و سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنید، مواردی از قبیل تکنیک‌های صحیح مسواک زدن و انتخاب مسواک مناسب. هرچند مسواک زدن بلافاصله پس از غذا خوردن معمولاً توصیه نمی‌شود اما برای افرادی که از بریس استفاده می‌کنند، بسیار مهم است که یک برنامه دقیق و روتین برای مسواک زدن داشته باشند. علت این امر آن است که غذاها به سادگی بین دندان‌ها و بریس به دام می‌افتند و هنگامی که چنین اتفاقی رخ دهد باکتری‌ها رشد می‌کنند و در نتیجه پوسیدگی رخ می‌دهد. این اتفاق شما را بیشتر مستعد ابتلا به درد و حساسیت دندانی می‌کند. متخصص ارتودنسی ابزارها و روش‌های صحیح مسواک زدن و مراقبت از بریس‌ها را به شما توضیح می‌دهد تا خطر ابتلا به پوسیدگی یا دیگر آسیبهای ناشی از گیر کردن باقی‌مانده‌های غذا به حداقل برسد. برخی غذاها می‌توانند بیش از دیگر غذاها باعث ایجاد مشکل شوند، بنابراین از غذاهای سفت، چیپسی یا چسبنده یا هر غذایی با محتوی شکر زیاد پرهیز کنید. این غذاها می‌توانند دندان‌های شما را ملتهب کرده و مستعد ابتلا به حساسیت سازند. شما ممکن است متوجه شوید که استفاده از خمیر دندان‌هایی که مخصوص کاهش حساسیت عصبی هستند، مفید می‌باشند.

اینویزیلاین برای افراد مبتلا به حساسیت دندانی شدید


یک گزینه عالی برای افرادی که از حساسیت دندانی شدید رنج می‌برند، اینویزیلاین است. اینویزیلاین یک سیستم متحرک است که از مجموعه‌ای از الاینرهای پلاستیکی پزشکی برای تغییر تدریجی موقعیت دندان‌ها در طول زمان استفاده می‌کند. بیمارانی که از اینویزیلاین استفاده می‌کنند، می‌توانند بهداشت دهان و دندان خود را بهتر رعایت کنند، زیرا احتمال تحریک دهان کمتر است و فرصت رشد باکتری‌هایی که اغلب در کنار سیم‌های فلزی، براکت‌ها و بندهای ارتودنسی معمولی وجود دارند، کمتر است. این امر احتمال حساسیت دندانی ناشی از بریس را کاهش می‌دهد. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید مشکلاتی مانند شلوغی دندان، کجی دندان یا اوربایت می‌توانند باعث حساسیت دندانی شوند. با اصلاح این مشکلات از طریق درمان ارتودنسی، مانند بریس معمولی یا اینویزیلاین، بسیاری از بیماران شاهد بهبود چشمگیری در گذر زمان هستند. به همین دلیل داشتن بریس ممکن است بهترین راه حل بلند مدت برای حساسیت دندانی باشد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post