بهترین دهانشویه هنگام درمان ارتودنسی

dahanshooye

امروزه مراقبت از دندان‌هایی که سیم‌کشی شده‌اند از همیشه مهم‌تر است. بدون مراقبت صحیح ممکن است پس از برداشته شدن سیم‌کشی‌ها روی دندان‌ها لکه‌های سفید ایجاد شده باشد.

تجهیزات ارتودنسی مانند بریس‌ها ممکن است غذاهایی که باعث ایجاد و رشد پلاک روی دندان می‌شوند را جذب کنند. بدون انجام اقدامات مراقبتی صحیح، این پلاک‌ها باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. برای حفظ شکل خوب دندان‌ها پس از هر وعده غذایی یا میان وعده‌ها دندان‌های خود را با خمیردندان‌های حاوی فلوراید مسواک کنید. استفاده از نخ دندان یا مسواک‌های بین‌دندانی می‌توانند به شما در برداشتن باقیمانده غذاها در لابلای سیم‌کشی‌ها و بریس‌ها کمک کند. این اقدامات مراقبتی را با استفاده دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید که می‌توانند قسمت‌هایی از دهان که با مسواک و نخ دندان نمی‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد را تمیز کنند، کامل کنید. شستشوی دهان با استفاده از دهان‌شویه‌ها به پیشگیری از ایجاد لکه‌های سفید و پوسیدگی دندان‌ها کمک کرده و دهان شما را نیز خوشبو می‌کند.

چه نوع دهان‌شویه مناسب شما است؟


دهانشویه‌های مختلف اثرات متفاوتی در سلامت دهان و دندان شما دارند. انتخاب دهان‌شویه یک مرحله بسیار مهم است. شما باید بدانید که چرا دهان‌شویه را انتخاب می‌کند. اگر لثه‌های شما مشکل دارد یا احتمال بروز مشکل در آنها وجود دارد باید دهان‌شویه‌های حاوی مواد آنتی باکتریایی را انتخاب کنید. اگر دندان‌های شما مستعد پوسیدگی هستند باید دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید را تهیه کنید. همچنین برخی دهان‌شویه‌های تجویزی نیز وجود دارند که در صورت نیاز می‌توانید از آنها نیز مطابق دستور پزشک استفاده کنید. باید از استفاده از دهان‌شویه‌هایی که حاوی الکل هستند به خصوص در زمانی که ارتودنسی کرده‌اید پرهیز کنید.

سلامت لثه

دهانشویه‌های ضدعفونی‌کننده برای کاهش بسیاری از باکتری‌های روی لثه و اطراف آن طراحی شده‌اند. استفاده از دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده به کاهش احتمال ابتلا به جینجیویتی کمک می‌کند. در صورت امکان از دهان‌شویه‌های حاوی مواد ضد باکتری با ضد میکروبی استفاده کنید.

فلوراید

فلوراید یک ماده مفید برای سلامت دهان و دندان است و به پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک می‌کند. در صورتی که مقدار زیادی آب بدون فلوراید می‌نوشید توصیه می‌شود که از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.

بوی بد دهان

با این که دهانشویه‌ها برای پیشگیری از تجمع باکتری‌ها در دهان طراحی شده‌اند اما بسیاری از افراد از آن برای رفع بوی بد دهان استفاده می‌کنند. بیشتر دهان‌شویه‌ها به از بین بردن باکتری‌هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند کمک کرده و برخی از دهان‌شویه‌ها نیز به همین منظور طراحی شده‌اند.

چگونه از دهان‌شویه استفاده کنیم؟


استفاده از دهانشویه‌ها واقعاً کار ساده‌ای است. شما می‌توانید قبل از مسواک کردن یا نخ دندان کشیدن یا پس از آنها از دهان‌شویه استفاده کنید. مهم نیست؛ هر موقع که به یاد آورد‌ید می‌توانید از دهان‌شویه‌ها استفاده کنید. موقع استفاده از دهان‌شویه‌ها در طول روز مهم نیست فقط باید ۳۰ تا ۶۰ ثانیه آنها را در دهان خود قرقره کنید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا شما نتایج حاصل از استفاده از این دهان‌شویه‌ها را مشاهده کنید اما زمانی که در نوبت بعدی به دندانپزشک مراجعه می‌کنید خواهید دید که ارزشش را داشته است.

ملاحظات


دهانشویه‌ها را دور از دسترس کودکان نگه دارید زیرا حاوی الکل و مواد دیگری هستند که ممکن است برای کودکان مضر باشند. کودکان زیر ۶ سال نباید از دهان‌شویه استفاده کنند و افرادی که پس از استفاده از آن دچار احساس سوزش در بافت نرم دهان خود می‌شوند نیز نباید از دهانشویه‌ها استفاده کنند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post