براکت شش ماهه:مزایا، معایب و فرایند

berakrt-shesh-mahe1

لبخند ما یکی از اولین چیزهایی است که مردم در مورد ما متوجه می‌شوند، بنابراین به دنبال آن هستیم که ظاهر خوبی داشته باشیم. براکت شش ماهه یک بریس شفاف است که برای صاف کردن دندان‌های جلویی شما در حدود شش ماه طراحی شده است. این درمان نتایج سریعی را حاصل می‌کند، زیرا بر روی مشکلات مربوط به زیبایی و صاف کردن دندان‌های جلو تمرکز دارد. این نوع درمان گاهی اوقات ارتودنسی کوتاه مدت نامیده می‌شود. در حالی که برای برخی از افراد می‌تواند راه حل کاملی به نظر برسد، لازم است بدانیم که معمولا جایگزینی برای درمان ارتودنسی است که فقط در شش ماه تکمیل می‌شود. بنابراین برای کمک به تصمیم‌گیری و آگاهی در مورد درمان، در اینجا برخی از مزایا و معایب براکت شش ماهه مطرح شده است، که برای سایر درمان‌های کوتاه مدت ارتودنسی نیز استفاده می‌شود.

مزایای براکت شش ماهه


درمان سریع‌تر

بزرگترین مزیت براکت شش ماهه، این است که درمان حدود شش ماه طول می‌کشد. درمان جامع ارتودنسی (که تمام دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کند و بر شیوه قرارگیری آن‌ها روی هم تاثیر می‌گذارد) حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد. درمان براکت شش ماهه به این دلیل که دندان‌های شما را سریع‌تر حرکت می‌دهد، درمان سریع‌تری نیست بلکه به این دلیل سریع‌تر است که فقط دندان‌های جلو را صاف می‌کند.

براکت‌های گسسته

درمان بریس شش ماهه دارای براکت‌های شفاف و سیم‌های به رنگ دندان است که به طور غیر قابل مشاهده‌ای با دندان‌هایتان ادغام می‌شوند. بریس‌های شفاف انتخاب محبوبی در بین بیماران است و می‌توان آن‌ها را هم برای درمان کوتاه مدت و هم درمان جامع ارتودنسی استفاده کرد.

درمان قابل استطاعت

سرعت براکت شش ماه معمولا در قیمت آن منعکس می‌شود و در اغلب موارد هزینه کمتری نسبت به درمان ارتودنسی کامل دربردارد. این هزینه ممکن است منعکس کننده هزینه بریس، طول درمان شما، یا حتی مهارت و تجربه پزشک شما باشد.

فرآیند


متخصصین ارتودنسی با یک معاینه و سپس گرفتن اشعه ایکس و برآورد ظاهر دندان‌های شما، فرایند انجام براکت ۶ ماهه را شروع می‌کنند. هنگامی که این کار انجام می‌شود، آزمایشگاه بریس‌های سفارشی برای شما آماده می‌کند. بریس‌ها بر روی سینی‌های باندینگ قرار می‌گیرند، که قرار دادن آن‌ها روی دندان‌های شما را بسیار راحت‌تر می‌کند. هنگامی که براکت‌ها چسبانده می‌شوند، هر چهار هفته یکبار باید به مطب مراجعه کنید، تا دندانپزشک درستی پیشروی درمان را بررسی کند و هر گونه تنظیمات لازم را انجام دهد. هنگامی که درمان به پایان می‌رسد، باید از نگهدارنده استفاده کنید، درست همانطور که در درمان ارتودنسی معمول استفاده می‌کنید. شما می‌توانید از یک نگهدارنده متحرک بهره ببرید و یا از نوعی استفاده نمایید که به پشت دندان‌هایتان متصل می‌شود.

براکت شش ماهه در مقایسه با اینویزیلاین


البته، براکت شش ماه تنها جایگزین ارتودنسی معمول نیست. شما می‌توانید از اینویزیلاین استفاده کنید، اما تفاوت‌های اساسی وجود دارد:

  •  براکت شش ماهه به دندان‌های شما متصل می‌شود، در حالی که اینویزیلاین قابل جابه‌جایی است و نیاز به همکاری بیمار دارد.
  •  براکت شش ماهه بر روی دندان‌های قابل مشاهده شما تمرکز می‌کند. اینویزیلاین تمام دندان‌های شما را اصلاح می‌کند.
  •  براکت شش ماهه دارای زمان درمان کوتاه‌تر از اینویزیلاین و همچنین هزینه کمتر می‌باشد.

معایب


نتایج در معرض خطر

از آنجایی که براکت شش ماهه فقط دندان‌های جلو را اصلاح می‌کند، چگونگی قرارگیری دندان‌ها را بهبود نخواهد داد (حتی ممکن است متوجه شوید که دندان‌هایتان پس از درمان بدتر شده است). درمان جامع ارتودنسی نه تنها تمام دندان‌های شما را اصلاح می‌کند بلکه باعث می‌شود که هماهنگی و عملکرد دندان‌ها بهبود یابد.

انتظارات بیمار

یکی از بزرگترین معایب براکت شش ماهه این است که گاهی اوقات بیماران از محدودیت‌های بریس آگاهی ندارند، بنابراین انتظارات آنها از نتایج ممکن فراتر می‌رود. در این موارد تنها گزینه این است که برای بار دوم تحت درمان قرار گیرند که می‌تواند هزینه‌بر و وقت‌گیر باشد. به همین دلیل است که رضایت آگاهانه بسیار مهم است.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post