اورجت یا جلوبودن دندان ها و فک بالایی

یکی از کاربردهای ارتودنسی، درمان اورجت می‌باشد. مشکل اورجت که به عنوان پیش آمدگی دندان‌های فک بالا نیز شناخته می‌شود، در عمل باعث می‌شود دندان‌های فک پایین در دهان عقب‌تر از دندان‌های فک بالا باشند. این شرایط می‌تواند مشکلاتی را در ارتباط با قرارگیری مناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر و نیز فرآیند جویدن غذا ایجاد کرده و در صورت ادامه یافتن، درد دندان یا فک را برای فرد به همراه داشته باشد.

علاوه بر این، با توجه به اینکه افراد دچار پیش آمدگی دندان‌های فک بالا اغلب ظاهر غیر جذاب دارند، این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد شرایط اجتماعی منفی برای زندگی فرد شود. به این ترتیب با شناخت بهتر دلایل ایجاد اورجت و اطلاع از روش‌های درمانی آن، می‌توان از استراتژی‌های درمانی موثر برای رفع این مشکل استفاده کرد.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خدیوی با بهره‌گیری از انواع روش‌ها و ابزارهای ارتودنسی و نیز سایر روش‌های درمانی مناسب، مشکل پیش آمدگی دندان‌ها روی فک بالا را در کودکان و بزرگسالان درمان می‌کنند. در صورت تمایل جهت گرفتن نوبت و هماهنگی جلسه مشاوره رایگان برای رفع این مشکل می‌توانید از طریق شماره تلفن ۲۲۹۰۰۲۹۸-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل پیش آمدگی دندان‌های فک بالا


پیش آمدگی شدید دندان‌های فک بالا می‌تواند مشکلات متعدد برای فرد ایجاد کند. دلایل ایجاد این شرایط در افراد مختلف به شرح زیر می‌باشند:

  • مشکلات فک: هنگامی که فک پایین در مقایسه با فک بالا با مشکلات رشد روبرو شود، همواره احتمال مشاهده پیش آمدگی دندان‌ها بر روی فک بالا وجود دارد. معمولاً، بررسی رابطه بین دندان‌ها می‌تواند بهترین روش برای ارزیابی وضعیت رشد اسکلت فرد در این ناحیه از بدن باشد. در صورتی که پزشک ایجاد مشکلات اسکلتی را در بیمار خود مشاهده کند، ممکن است لازم باشد از عمل جراحی دهان به منظور حرکت دادن فک پایین به سمت جلو و موقعیت صحیح استفاده شود.
  • مشکلات مربوط به انحراف دندان‌ها: در صورتی که دندان‌های شما با یک زاویه غیر عادی رشد کنند (به خصوص در ارتباط با دندان‌های جلوی دهان)، فرد ممکن است به مشکل پیش آمدگی دندان‌های فک بالا دچار شود. در اکثر موارد علت ایجاد اورجت به خاطر رشد نامناسب دندان‌ها بوده و معمولاً رفع اوربایت و  این شرایط از طریق روش‌های درمان ارتودنسی امکان پذیر است. به این ترتیب استفاده از این روش‌ها می‌تواند به تغییر موقعیت و اصلاح زاویه قرارگیری دندان‌ها کمک کرده و مشکل اورجت را بر طرف کند.
  • مشکلات مربوط به طول تاج دندان: پیش آمدگی شدید دندان‌های فک بالا همچنین می‌تواند در نتیجه طول بیشتر تاج دندان‌ها بر روی فک بالا در مقایسه با طول کمتر تاج فک پایین در بین افراد مشاهده شود. برای مثال این مشکل را در مواردی می‌توان مشاهده کرد که فک پایین تعداد کمتری دندان در مقایسه با فک بالا داشته باشد. این شرایط در نهایت می‌تواند باعث شود طول تاج دندان در فک پایین در مقایسه با فک بالا که همه دندان‌ها به صورت طبیعی بر روی آن قرار دارند، کوتاه شود.
  • عادت‌های بد: پیش آمدگی بیش از حد دندان‌های فک بالا گاهی اوقات می‌تواند در نتیجه مکیدن انگشت یا استفاده بیش از حد از پستانک در سنین پایین ایجاد شود.
  • ازدحام دندان‌ها: این شرایط را می‌توان در بسیاری از مواقع در هنگام تجمع بیش از حد دندان‌ها در دهان مشاهده کرد. به این ترتیب فشار وارد شده به خاطر دندان‌های اضافی باعث می‌شود دندان‌های قرار گرفته بر روی فک بالا به سمت خارج متمایل شوند.

مشکلات همراه با پیش آمدگی دندان‌های فک بالا


پیش آمدگی شدید دندان‌های فک بالا می‌تواند ریسک آسیب دیدگی دندان‌های بالا به خاطر متمایل بودن آنها به خارج را افزایش دهد. گاهی اوقات این شرایط می‌تواند فرآیند جویدن غذا را برای فرد سخت کرده یا غیر ممکن نماید. در صورتی که این مشکل به مقدار کافی شدید باشد، حتی ممکن است برای صحبت کردن عادی فرد نیز محدودیت ایجاد کند. به این ترتیب ممکن است لب‌ها بطور کامل بر روی هم بسته نشده و در نتیجه یک ظاهر نامطلوب در ناحیه صورت ایجاد می‌شود. این شرایط در نهایت ممکن است بر اعتماد به نفس و احساس فرد، تاثیر منفی داشته باشد.

درمان پیش آمدگی دندان‌ها روی فک بالا


lkkkk

 برای درمان مشکل پیش آمدگی دندان‌ها روی فک بالا می‌بایست علاوه بر شناسایی علت‌ها و عوامل تاثیرگذار بر ایجاد مشکل، می‌بایست فاکتورهای متعدد مورد توجه قرار گیرند. علاوه بر این مهم است توجه داشته باشیم در بسیاری از بیماران، اورجت شدید در واقع در نتیجه زاویه رشد نامناسب دندان‌های عقب دهان ایجاد شده و این شرایط در نهایت پیش آمدگی شدید دندان‌های جلو را به همراه دارد.

درمان ارتودنسی

در بعضی بیماران پیش آمدگی شدید دندان‌های فک بالا به خاطر مشکلات فک یا از دست دادن دندان‌ها نیست، بلکه در واقع قرارگیری نامناسب دندان‌های عقب دهان و موقعیت نامناسب آنها باعث ایجاد این مشکل شده است. برای این افراد، درمان ارتودنسی به تنهایی می‌تواند یک انتخاب ایده آل برای حل مشکل ایجاد شده باشد.عوامل زیادی در تعیین هزینه ارتودنسی فک بالا نقش دارند. عواملی مانند شدت جلو بودن دندان‌ها، میزان تجربه و مهارت متخصص ارتودنسی شما، نوع درمان، مدت زمان درمان و پوشش بیمه‌ی درمانی در هزینه‌ی درمان موثر هستند.

ارتودنسی به همراه کشیدن دندان

یکی از روش‌های درمان معمول برای اصلاح مشکل اورجت، ایجاد فضای کافی در تاج دندان بر روی فک با کشیدن دندان‌های آسیاب کوچک و جمع کردن دندان‌های جلوی دهان می‌باشد. این روش درمانی معمولاً زمانی استفاده می‌شود که فرد دچار مشکل کوچک بودن قوس آرواره به خاطر از دست دادن دندان‌های دائمی بر روی فک پایین باشد.

fger

استفاده از این روش می‌تواند نتایج منفی برای فرد همچون ایجاد ظاهر و طرح لبخند غیر جذاب در نتیجه جمع شدن دندان‌های جلوی دهان یا ناتوانی در ایجاد هماهنگی بین دندان‌ها با توجه به شرایط اسکلتی صورت بیمار به همراه داشته باشد. به این ترتیب این روش درمانی بطور خاص برای افرادی مناسب است که ظاهر چهره و لبخند آنها با کشیدن دندان‌های آسیاب کوچک بهتر شود.

ارتودنسی به همراه جایگزینی دندان‌ها

پیش آمدگی شدید دندان‌ها گاهی اوقات به خاطر مشکلات اسکلتی در نتیجه رشد نامناسب آرواره یا کوتاه بودن طول تاج دندان به دلیل از دست دادن بعضی دندان‌ها همچون دندان آسیاب کوچک دوم در دهان ایجاد می‌شود. در این روش به جای کشیدن دندان‌ها و جمع کردن ناحیه جلوی آرواره، از درمان ارتودنسی برای باز کردن فضای مناسب در دهان برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته استفاده می‌گردد. به این ترتیب طول تاج دندان‌ها افزایش یافته و با از بین رفتن پیش آمدگی بیش از حد دندان‌ها روی فک بالا، دندان‌های فرد در موقعیت مناسب قرار می‌گیرند. امروزه می‌توان برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته روی فک از روش‌های کاشت ایمپلنت برای بیماران استفاده کرد.

جراحی ارتودنسی

این روش برای افرادی مناسب است که با مشکلات خاص در ارتباط با رشد آرواره و فک مواجه باشند. به این ترتیب برای درمان این افراد از عمل جراحی به منظور رفع مشکل پیش آمدگی دندان‌ها بر روی فک بالا استفاده می‌گردد. به این منظور لازم است وضعیت استخوان فک و آرواره بیمار اصلاح شده و با توجه به شرایط دندان‌ها، نحوه قرارگیری آنها بر روی هم تنظیم گردد. برای بسیاری از بیمارانی که مشکلات فک آنها باعث ایجاد پیش آمدگی دندان‌های فک بالا شده است، این روش می‌تواند بهترین روش درمان بوده و مناسب ترین نتایج را از نظر ظاهری به همراه داشته باشد. با وجودی که بسیاری از مواقع این روش درمانی می‌تواند نتایج ایده آل داشته باشد، بسیاری از بیماران تمایلی به استفاده از عمل جراحی و بریس برای درمان خود ندارند.

sfgrwg

ایجاد شرایط دوگانه برای قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر

این روش درمانی یک روش غیر معمول است اما می‌تواند برای بیمارانی که تمایلی به استفاده از روش‌های ارتودنسی و جراحی برای رفع مشکل خود ندارند، بسیار موثر باشد. به این ترتیب در این روش دو حالت میانی برای قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر ایجاد می‌شود و بیمار می‌تواند با استفاده از عضلات صورت برای تغییر حالت چهره به سادگی از این دو حالت استفاده نماید.

هر چند دستیابی به این شرایط می‌تواند در عمل دشوار باشد، در صورت استفاده مناسب از ابزارهای آرتیکولاتور (articulator) که ایجاد تغییرات دقیق و تغییر موقعیت دندان‌ها را با توجه به مدل‌های تنظیم شده و نیز بین این مدل‌ها فراهم می‌کند، ایجاد نتایج درمانی مورد نظر بیمار در این رابطه امکان پذیر خواهد بود. استفاده از این روش درمانی اغلب نیازمند تغییر موقعیت تعدادی از دندان‌های فک بالا است و نتایج حاصل از آن می‌تواند ایجاد ظاهر نسبتاً صاف را در قسمت جلوی دندان‌های فرد به همراه داشته باشد.

fgaerg111

uiii222222

استفاده نکردن از روش‌های درمانی

هنگامی که پیش آمدگی بیش از حد دندان‌ها روی فک بالا با سایر علائم در ارتباط با مشکلات مفصل گیجگاهی، وضعیت نامناسب عضلات صورت، یا قرارگیری نامناسب دندان‌ها در دهان همراه نباشد، ممکن است بیمار برای رفع مشکل خود از این روش‌های درمانی استفاده نکند. این شرایط بطور خاص در افراد بزرگسالی مشاهده می‌شود که با مشکل پیش آمدگی دندان‌های خود به خوبی کنار آمده‌اند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post