انواع، مزایا و کاربرد دستگاه هدگیر ارتودنسی

hedagir

هدگیر از اولین روزهای پیدایش بریس مسیری طولانی را طی کرده است. با وجود تغییر شکل در ظاهر، عملکرد آن تقریبا مشابه باقی مانده است  تا نیروی مشخصی را در یک جهت خاص بر فک و صورت اعمال کند. این نیرو بیش از نیرویی است که بریس و آرچ ایر می‌توانند به تنهایی ایجاد کنند.

هدگیر عمدتا در بیماران جوان‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد چون ساختار فک آنها هنوز در حال رشد است. با این حال، برای بزرگسالان نیز جهت حفظ دندان‌های سالم، و برای اطمینان از اینکه پس از کشیدن یک دندان، دندان‌های دیگر فاصله مناسب را حفظ می‌کنند، استفاده می‌شود.

هدگیر اصطلاحی عمومی برای این نوع از تجهیزات ارتودنسی است. دستگاه شامل بخش‌های متعددی است که همگی در خارج از دهان با یکدیگر کار می‌کنند تا به بریس و آرچ وایر در عملکرد اولیه صاف کردن دندان‌ها کمک کنند.

انواع


هدگیر گردنی یا بالا کشنده

hedagir1

این نوع هدگیر، همان چیزی است که اکثر افراد هنگام صحبت از هدگیر تصور می‌کنند. این نوع هدگیر برای اصلاح اورجت یا جلو بودن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه فک بالا (ماکسیلا) را در مکان خود نگه می‌دارد در حالی که اجازه می‌دهد فک پایین (مندیبل) به بیرون حرکت کند.

این هدگیر شامل یک قوس روی صورت (ابزار فلزی U شکل) و قسمت سربند است. قسمت روی سر می‌تواند دارای یک بند باشد که پشت گردن قرار می‌گیرد (گردنی) یا بندهای متعدد داشته باشد که در اطراف پشت سر قرار می‌گیرند (بالا کشنده).

کمان روی صورت به نوارها یا لوله‌هایی که به دندان‌های آسیاب چسبیده و همچنین به بخش روی سر، متصل است. سپس قوس صورت به تسمه‌هایی که قسمت روی سر را تشکیل می‌دهند، متصل می‌شود.

معکوس کشنده یا فیس ماسک

hedagir2

هدگیر فیس ماسک عمل عکس هدگیر گردنی و بالا کشنده را انجام می‌دهد. این هدگیر با کشیدن فک بالا به سمت جلو و کمک به رشد آن تا زمانی که با فک پایین منطبق شود، مشکل آندربایت (مال اکلوژن کلاس ۳) را برطرف می‌کند.

ظاهر آن با هدگیر گردنی و بالا کشنده متفاوت است. فریم سیم در درازای صورت از پد پیشانی تا قالب چانه کشیده می‌شود. این فریم اسکلت افقی صورت را در خود جای می‌دهد. قلاب‌های یوکی به بریس‌های دندان‌های بالا متصل می‌شوند. این وضعیت نیرویی را ایجاد می‌کند که باعث رشد سریع فک بالا می‌شود.

برای کسب بهترین نتایج، توصیه می‌شود که از هدگیر برای ۱۰ تا ۱۴ ساعت در روز، بعد از شام و نه قبل از خواب، استفاده شود. در برخی موارد، لازم است روزانه هدگیربه مدت ۲۲ ساعت مورد استفاده قرار گیرد. عدم استفاده در یک روز به این معنی است که زمان باید مدیریت شود. چند روز استفاده نکردن از هدگیر برای تخریب تمام نتایج قبلی کافی است.

کاربرد


هنگامی که هدگیر ارتودنسی به طور منظم در تعامل با بریس استفاده شود، دارای کاربردهای متعددی است. هدگیر می‌تواند برای به عقب کشیدن دندان‌های آسیاب و همچنین به منظور دستکاری رشد فک در جهت خاص مورد استفاده قرار گیرد.

هدگیر بسته به نوع مشکل، دندان‌ها را حرکت می‌دهد و طبقات مختلف مال اکلوژن را اصلاح می‌نماید. هدگیر می‌تواند فضایی در اطراف دندان‌های آسیباب ایجاد کند، در نتیجه مانع از شلوغی بیش از حد دندان‌ها می‌شود و اجازه می‌دهد که بریس‌ها دندان‌های جلو را به سمت عقب حرکت دهد. هدگیر همچنین به رفع اوربایت شدید (که به اورجت نیز شناخته می‌شود) و یا آندربایت (که در آن فک پایین جلو می‌آید و دندان‌های بالایی پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرند) کمک می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post