اشتباهات رایج و تصورات غلط در مورد ارتودنسی

باور

اگرچه طی سال‌های گذشته محبوبیت ارتودنسی رو به افزایش گذاشته است، بااین حال هنوز هم تصورات اشتباه بسیاری درباره این درمان وجود دارد که باعث نگرانی بیماران احتمالی می‌شود.

باور اشتباه ۱: متخصص ارتودنسی دقیقاً مانند دندانپزشک خانوادگی است


واقعیت این است که هدف مشترک متخصص ارتودنسی و دندانپزشک کمک به بیماران برای حفظ سلامتی مادام‌العمر دهان و دندان‌ها است؛ اما هر یک از این متخصصین روش کاملاً متفاوتی را برای رسیدن به این هدف مهم در پیش می‌گیرد. ارتودنتیست با ردیف و مرتب کردن دندان‌ها به ارتقاء سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. متخصص ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها به اصلاح اختلال‌ها و عارضه‌هایی مانند شلوغی و به‌هم‌فشردگی دندان‌ها، مشکلات بایت و حتی اختلال‌های گفتاری می‌پردازد. حال آن که دندانپزشک به درمان و پیشگیری از مشکلات دهان و دندان می‌پردازد. جرم‌گیری و درمان بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان از جمله روش‌هایی است که دندانپزشک از آن‌ها برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان بهره می‌گیرد.

بارو اشتباه ۲: ارتودنسی مخصوص کودکان است


واقعیت این است که اکثر بیماران ارتودنسی را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. بااین حال تعداد بزرگسالانی که تمایل به ارتودنسی دارند، نیز رو به افزایش است. ازآنجایی که کج و نامرتب شدن دندان‌ها علل بسیاری دارد، درمان بی‌نظمی دندان‌ها مختص سن خاصی نیست.

باور اشتباه ۳: قبل از درآمدن تمام دندان‌های دائمی لازم نیست که به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد


واقعیت این است که متخصصین توصیه می‌کنند که ارزیابی اولیه ارتودنسی در ۷ سالگی انجام شود. به این ترتیب متخصص ارتودنسی فرصت دارد تا مشکلات را در سنین پایین و زمانی که فک هنوز در حال رشد است و دندان‌های دائمی هنوز شکل نگرفته است، اصلاح کند.

باور اشتباه ۴: درمان ارتودنسی بسیار طولانی است


واقعیت این است که طول درمان ارتودنسی به شدت مشکل و سرعت حرکت دندان‌ها بستگی دارد، دندان‌های اکثر بیماران باید حدود دو سال سیم‌کشی باشد. شاید دو سال به نظرتان طولانی بیاید، اما این زمان در قبال داشتن لبخندی زیبا تا پایان عمر به چشم نمی‌آید.

باور اشتباه ۴: درمان ارتودنسی بسیار پرهزینه است


واقعیت این است که ارتودنسی ارزان نیست، اما مزایای آن بر معایب‌اش غلبه دارد. هیچ کس از صرف هزینه برای مرتب کردن دندان‌های خود یا فرزندش پشیمان نشده است. به جای این که بر صرف هزینه متمرکز شوید، به لبخند سالم و جذابی فکر کنید که بر لبان خود یا فرزندتان نقش خواهد بست. نکته آخر این که لبخند از قدرتی باورنکردنی برخوردار است، اجازه ندهید این تصورات اشتباه مانع تعقیب رویاهایتان شود.

باور اشتباه ۶: سیم‌کشی باید دردناک باشد تا دندان‌ها را حرکت دهد


واقعیت این است که در زمان‌هایی از دوران ارتودنسی دچار درد خواهید شد. اما امروزه با بهره‌گیری از مواد جدید، درد و ناراحتی ارتودنسی به شدت کاهش یافته است. بریس‌های امروزی بدون تحمیل درد به بیمار بهتر از هر زمان دیگری دندان‌ها را ردیف و مرتب می‌کنند.

باور اشتباه ۷: سیم‌های ارتودنسی باید مدام عوض شود


واقعیت این است که سیم در درمان‌های ارتودنسی قدیمی‌تر باید مرتب عوض می‌شد. اما امروزه با استفاده از مواد جدید کافی است که سیم هر از گاه تعویض و تنظیم شود.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post