ارتودنسی یا ونیر (لمینت)؛ کدام یک بهتر است؟

Vinir-1

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از متخصصان ارتودنسی پرسیده می‌شود از طرف افرادی است که نمی‌دانند به بریس احتیاج دارند یا به ونیر. علی رغم اینکه هر دو می‌توانند نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته باشند، اما این دو درمان، کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. یکی از راه‌هایی که می‌تواند به تشخیص بین این دو کمک کند، آن است که در مورد اصول اساسی و ساختاری آنها فکر کنیم نه صرفاً در مورد اهداف زیبایی این درمان‌ها. بریس‌ها برای مشکلات جدی، از قبیل اوربایت، آندربایت، اپن بایت، کراس بایت، فاصله بین دندان‌ها و شلوغی دندان‌ها مفید هستند، در حالی که ونیرها اساساً برای مسائل مرتبط با زیبایی مفید می‌باشند، مسائلی از قبیل ترمیم دندان‌هایی که دچار لب پریدگی شده‌اند، وجود لکه بر روی دندان‌ها، تغییر رنگ دندان‌ها یا دندان‌هایی که اندکی با یکدیگر فاصله دارند یا کمی کج هستند. بریس‌ها دندان‌هایی را که در موقعیت مناسب قرار ندارند را به صورت فیزیکی حرکت می‌دهند تا به موقعیت مناسب خود دست یابند. در حالی که ونیر لمینت‌های سفارشی هستند که دندان‌های نامطلوب را می‌پوشانند.

مزایای بریس‌ها


اگر شما از بریس استفاده می‌کنید، در واقع شما دندان‌های خود را همانطور که بودند حفظ کرده‌اید، به این معنا که استفاده از بریس یک روش غیر تهاجمی برای درمان و بهبود بخشیدن لبخند شما می‌باشد. هر چقدر که از بریس استفاده کنید، لازم نیست دندان‌ خود را بکشید. در بیشتر موارد اگر هدف درمان، زیبایی باشد، شما می‌توانید از کشیدن دندان اجتناب کنید. بریس‌ها، راه بسیار خوبی برای تصحیح نامرتب بودن دندان‌ها هستند.

تعهد به بریس


برخی افراد به دلیل زمانی که برای حرکت دادن دندان‌ها با استفاده از بریس لازم است، تمایل ندارند از بریس استفاده کنند. هرچند، بریس‌های زیبایی می‌توانند دندان‌ها را در مدت زمان بسیار سریع‌تری نسبت به بریس‌های معمولی مرتب کنند؛ زیرا بریس‌های زیبایی در تصحیح بایت نامناسب دندان‌ دخالت نمی‌کنند. بریس می‌تواند برخی افراد را در مضیقه قرار دهد، خواه اینکه بریس متحرک باشد یا بریس ثابت. در برخی مواقع هنگامی که بریس بسیار محکم باشد، برخی مشکلات خفیف ایجاد خواهد شد. عدم دستیابی به نتیجه مطلوب، مشکل دیگری است که اگر افراد بریس‌های متحرک خود را به اندازه کافی استفاده نکنند (در حدود ۲۰ ساعت در روز) با آن مواجه می‌شوند.

انواع بریس‌ها


سه نوع بریس وجود دارد:

  • لبخند شش ماهه، بریس‌های ثابت شفاف: متوسط زمان لازم برای این تکنیک تنها ۳ تا ۶ ماه است. این روش استفاده از براکت‌ها و سیم‌های معمولی را شامل می‌شود اما براکت ها شفاف هستند و سیم‌ها نیز سفید می‌باشند. این امر باعث می‌شود استفاده از براکت‌ها به لحاظ ظاهری جلب توجه نکند.
  • الاینرهای شفاف اسمایل لاین: این تجهیزات، الاینرهای پلاستیکی شفاف متحرکی هستند که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و دندان‌ها را به تدریج تا موقعیت‌های مناسب خود حرکت می‌دهند. متوسط زمان استفاده از این تجهیزات ۴ تا ۸ ماه است.
  • الاینرهای اینمان: بریس‌های شفاف متحرک با فنرهایی که در مرتب ساختن ۴ دندان‌ جلویی بسیار سریع عمل می‌کنند. این بریس برای شلوغی‌های خفیف مناسب است و می‌تواند دندان‌ها را در مدت کمی مرتب کند.
  • ارتودنسی سریع یا ونیرهای پرسلن: ونیرهای پرسلنی اغلب به ارتودنسی سریع اشاره دارند. این درمان، دندان‌هایی صاف و خنده‌ای زیبا را در مدت زمان کوتاهی نسبت به ارتودنسی معمولی برای بیماران به ارمغان می‌آورند.

ارتودنسی سریع چگونه کار می‌کند؟


اساساً ارتودنسی سریع از طریق بازسازی کامل سطح جلویی دندان‌ها عمل می‌کند. این فرایند به وسیله کار گذاشتن ونیرهای پرسلنی صورت می‌گیرد. دندانپزشک شما دندان‌های شما را بررسی و معاینه می‌کند. او در مورد شکل، رنگ و اندازه ونیرهای مورد نظر شما، با شما صحبت خواهد کرد. هر ونیر می‌تواند به گونه‌ای طراحی شود که کجی دندان‌ها را پنهان کند و به آنها ظاهری صاف و یکنواخت ببخشد. ونیرهای پرسلنی می‌توانند بر روی سطح جلویی همه دندان‌های قابل رویت شما یا دندان‌هایی که نیازمند درمان هستند، قرار بگیرند.

مزایای ونیر پرسلنی


دستیابی به دندان‌هایی صاف و خنده‌ای با ظاهری بسیار بهتر پس از تنها دو جلسه مراجعه به دندانپزشک در یک هفته، امکان پذیر است. دیگر جنبه‌های زیبایی شناسانه دندان از قبیل اندازه، شکل و رنگ نیز بهبود می‌یابند.

  • ساختمان‌های دندانی که در برابر ساییدگی‌های قابل ملاحظه مقاومت می‌کنند.
  • مقاومت در برابر تغیر رنگ یا ایجاد لکه بر روی دندان‌ها
  • درمانی که نیاز به آماده‌سازی کمی دارد و به بیماران اجازه می‌دهد که مینای دندان‌ها را خود بدون تغییر حفظ کنند.
  • دندان‌ها به دلیل استفاده از مواد مات و رقیق در ساخت پرسلن‌های ونیری به صورت طبیعی زیبا به نظر می‌رسند.
  • این روش بر روی دندان‌هایی که به دلیل استفاده از سیگار یا تتراسایکلین لکه‌دار شده‌اند و یا پر کردگی‌هایی که در طول زمان تغییر رنگ داده‌اند، مناسب است و برای پر کردن فواصل ساختاری اندک بین دندان‌ها نیز سودمند می‌باشد.
  • این فرایند نیازمند بی حسی خفیف است و می‌تواند با دو یا سه جلسه مراجعه به متخصص ارتودنسی انجام شود.
به این پست امتیاز دهید.
Rate this post