ارتودنسی یا دندانپزشکی زیبایی

زیبایی

به محض این که تصمیم بگیرید لبخند خود را زیباتر و جذاب‌تر کنید، پس از یک جستجوی کوتاه روش‌های مختلفی را پیدا خواهید کرد. دندانپزشک زیبایی با انجام درمان‌هایی چون ارتودنسی ،سفید کردن دندان، جایگزینی دندان غائب با ایمپلنت یا کاشت دندان و زیباسازی دندان‌ها از طریق باندینگ و فرم‌دهی به دندان‌ها، لبخندی درخشان‌تر و زیباتر را خلق می‌کند.

برای اکثر مشکلات دندانی معمولاً دست‌کم یک راه‌حل وجود دارد. برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها دو روش ونیر و ارتودنسی وجود دارد که هر یک می‌تواند لبخندی مسحور کننده را به ارمغان بیاورد.

ونیر


زیبایی1

ونیر یکی از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است که هدف اصلی آن زیباتر کردن لبخند است. دندانپزشک دندان‌های کج و نامرتب را با روکش‌های پرسلینی می‌پوشاند تا ظرف فقط چند جلسه لبخندی ایده‌آل و بی‌نقص خلق شود.

ونیر شکل، اندازه و رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهد تا نتیجه‌ای چشمگیر به دست آید. اما یکی از نقاط ضعف ونیر این است که دندانپزشک برای چسباندن ونیر باید مقداری از دندان طبیعی را تراش بدهد تا ونیر به خوبی روی دندان بنشیند و برآمدگی غیرطبیعی نداشته باشد. نتیحه نهایی لبخندی طبیعی است، اما این درمان برگشت‌ناپذیر است. ونیر نیز مانند دندان طبیعی آسیب‌پذیر است، به علاوه لثه‌ها به مرور تحلیل می‌رود و فاصله‌ای بین ونیر و خط لثه ایجاد می‌شود، در نتیجه احتمال دارد که تعویض ونیر ضرورت یابد.

ارتودنسی


زیبایی2

ارتودنسی برای بسیاری از بیماران یک درمان دندانپزشکی زیبایی است، اما مزایای ارتودنسی بسیار فراتر از یک درمان زیبایی صرف است. تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌های کج و نامرتب آسان نیست، اما پس از ارتودنسی و ردیف کردن دندان‌ها دسترسی به آنها راحت‌تر می‌شود و بهتر می‌توان تمام سطوح دندان‌ها را تمیز کرد. به علاوه انحراف و کجی شدید دندان‌ها، به ویژه جلو بودن دندان‌ها احتمال آسیب دیدن آنها را در اثر وارد شدن ضربه افزایش می‌دهد. همچنین ارتودنسی به رفع مشکل نامرتبی دندان‌ها، بهبود بایت و عملکرد دندان‌ها و بهتر روی هم قرار گرفتن دندان‌ها و فک‌ها کمک می‌کند.

اما اگر مسئله اصلی ظاهر دندان‌ها باشد، چرا باید ارتودنسی را بر ونیری ترجیح داد که نتیجه دلخواه را با سرعت بیشتری به دست می‌دهد؟

درست است که ارتودنسی درمانی زمان‌بر است و ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد تا دندان‌ها مرتب شود، اما نتایج آن بلندمدت است و آسیب کمتری به دندان‌ها می‌زند. چنانچه پس از اتمام ارتودنسی از پلاک نگهدارنده (ریتینر) استفاده کنید، دندان‌ها صاف باقی می‌ماند و لازم نیست هزینه بیشتری را برای درمان‌های آتی پرداخت کنید.

چنانچه نگران سیم‌کشی شدن دندان‌ها و دیده شدن سیم و براکت‌ها روی دندان‌ها هستید، خبر خوشی برایتان داریم. امروزه روش‌های جدیدی برای ارتودنسی دندان‌ها وجود دارد که توجه دیگران را جلب نمی‌کند و از آن جمله می‌توان به ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) و بریس لینگوال اشاره کرد.

سفید کردن دندان‌ها


هدف بسیاری از بیماران از انجام دندانپزشکی زیبایی مرتب کردن و سفید کردن دندان‌ها است. ونیر شکل و رنگ دندان‌ها را همزمان تغییر می‌دهد. چنانچه درمان ارتودنسی را انتخاب کرده باشید، می‌توانید دندان‌ها را در پایان درمان سفید نیز بکنید.

متخصصین دندان‌ها را به دو روش سفید می‌کنند. دندانپزشک برای سفید کردن دندان‌ها در کلینیک، ژل سفید کننده را روی دندان‌ها می‌زند. برخی دندانپزشکان از نور LED برای سریع‌تر سفید شدن دندان‌ها استفاده می‌کنند.

همچنین می‌توانید دندان‌ها را در خانه با کیت مخصوص سفید و درخشان بکنید. این کیت حاوی ژل سفید کننده و تری‌هایی است که به صورت سفارشی تهیه می‌شود. دندانپزشک روش استفاده از کیت را به بیمار توضیح می‌دهد، اما به زبان ساده باید ژل را در تری بریزید و آن را شب‌ها تا زمان رسیدن به رنگ دلخواه روی دندان‌ها قرار دهید.

باندینگ و تراش دادن دندان‌ها


اگر دندان‌هایتان کوچک یا بدشکل است، ونیر تنها راه رسیدن به لبخندی رویایی نیست. با بهره‌گیری از تکنیک باندینگ و شکل‌دهی می‌توانید دندان‌ها را پس از ارتودنسی زیبا و خوش‌فرم کنید. دندانپزشک نقص‌های جزئی را با استفاده از کامپوزیت همرنگ دندان برطرف می‌کند تا لبخندی زیبا و طبیعی خلق شود.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post