ارتودنسی کامفولاژ یا جبرانی

kamfolaj

کاموفلاژ واژه کلی است که به استفاده از بریس‌های ارتودنسی و دیگر مدالیته‌های درمانی به منظور حرکت دادن دندان‌ها و رفع مشکلات استخوانی فک اشاره دارد. هم‌اندازه نبودن فک‌ها، کوچک‌تر یا بزرگ‌تر بودن فک بالا یا پایین، مشکل بسیاری از بیماران است. نامرتبی دندان‌ها و اختلال بایت غالباً ارثی است و در کشورها و نژادهای مختلف در درجات متفاوت بروز می‌یابد. بروز این اختلال‌ها غالباً پی‌آمد ترکیبی از مشکلات دندانی و استخوانی فک است. شایع‌ترین نوع اختلال از عقب بودن فک بالا و جلو بودن فک پایین ناشی می‌شود که در حدود یک سوم تا نیمی از بزرگسالان دچار اختلال کلاس ۳ مشاهده می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خدیوی جدیدترین و پیشرفته‌ترین درمان‌ها، از سیم‌کشی دندان‌ها تا ارتودنسی نامرئی را به شما عزیزان ارائه می‌دهند و طرح درمانی منحصر به فردی را برای هر بیمار تهیه می‌کنند. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر در مورد روش های درمانی وساعات کار مطب می توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ -۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ با ما تماس حاصل فرمایید.

کاربرد ارتودنسی کاموفلاژ برای انواع مشکلات فک و دندان


  • چنانچه فک بالای بیمار نقصی جزئی داشته باشد، می‌توان با انجام ارتودنسی کودکان در سنین پایین و استفاده درازمدت از فیس ماسک مشکل کراس بایت قدامی را اصلاح کرد، چهره را زیباتر کرد و ناهنجاری‌های دندان را به حداقل رساند.
  • با این حال بهتر است مال اکلوژن کلاس ۳ که نتیجه جلو بودن فک پایین است، پس از اتمام رشد استخوان به روش جراحی فک یا ارتوگناتیک اصلاح شود. به بیان ساده می‌توان رشد فک بالا را تا حدی تعدیل کرد، اما متخصصین نمی‌توانند کار چندانی برای محدود کردن رشد فک پایین انجام دهند. چنانچه بیماران بزرگسال یا نوجوان دچار مال اکلوژن کلاس ۳ تمایلی به جراحی فک نداشته باشند، درمان ارتودنسی و کشیدن دندان‌های آسیای کوچک فک پایین را می‌توان جایگزین عمل جراحی کرد. در این روش بدون این که دندان‌های فک بالا کشیده شود، عدم تناسب دو فک با عقب کشیدن دندان‌های ثنایای پایین اصلاح می‌شود تا اورجت مثبت حاصل شود.

اهداف درمان


ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ با در نظر گرفتن چهار هدف اصلی زیر انجام می‌شود:

  • برقرار کردن اکلوژن کلاس ۱، اصلاح عملکرد دندان‌های نیش و رسیدن به حالت اورجت مثبت
  • حل مشکل بی‌نظمی و شلوغی دندان‌های فک بالا و پایین
  • هم‎محور کردن خط میانی دندان‌ها و هم‌محور کردن خط میانی صورت با خط میانی دندان‌ها
  • حفظ یا بهبود زیبایی بافت‌های نرم صورت

درمان‌های جایگزین


 ابتدا متخصص ارتودنسی مزایای جراحی فک را به بیمار اطلاع می‌دهد، اگر بیمار تمایلی به جراحی نداشته باشد و درخواست درمان از طریق روش غیرجراحی کند، متخصص یکی از روش‌های زیر را به وی پیشنهاد می‌دهد:

  • نزدیک کردن فک و دندان‌های پایین به فک بالا از طریق استفاده از کش‌های هدایت کننده کلاس ۳
  • کشیدن دندان‌های نیش فک پایین
  • کشیدن دندان‌های آسیای کوچک اول فک پایین و آسیای کوچک دوم فک بالا
  • ارتودنسی کاموفلاژ و کشیدن دندان آسیای کوچک فک پایین

kamfolaj1

روند درمان


در درمان کلاس ۲ برای تمام دندان‌ها به جز اولین دندان آسیای کوچک فک پایین از وسایل ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. در جلسه باندینگ معرفی نامه‌ای برای جراح دهان و دندان مبنی بر لزوم کشیدن نخستین دندان آسیای کوچک فک پایین و سومین دندان آسیای فک بالا نوشته می‌شود. در این درمان دندان‌های آسیای سوم فک پایین حفظ می‌شود تا پس از دست دادن انکوریج دندان‌های آسیای اول و دوم فک پایین، دندان دائمی در محل صحیح  دربیاید.

پزشک ترجیح می‌دهد دندان آسیای سوم فک بالا تا پایان درمان کشیده نشود. پس از کشیدن اولین دندان آسیای کوچک فک پایین، دندان‌ها سیم‌کشی و براکت‌ها و کش چسبانده می‌شود. پس از یک دوره ۹ ماهه فک بالا جلوتر می‌آید. پس از رسیدن به حالت اورجت مثبت مرحله بیومکانیک کلاس ۲ با سیم استیل ضدزنگ ۰٫۰۱۸ برای فک بالا و سیم ۰٫۰۱۷، x 0.025 برای فک پایین و کش‌های هدایت کننده ۳/۱۶, ۵ oz شروع می‌شود. دندان‌های ثنایای فک بالا در استخوان آلوئول جلوتر می‌آید و  در نتیجه صاف‌تر و به این ترتیب فک بالا به فک پایین نزدیک‌تر می‌شود. پس از آن که دندان‌های ثنایا در زاویه مطلوب قرار گرفت، کش مثلثی (۳/۱۶, ۵ oz) و حداقل میزان کردن اکلوژن برای اصلاح بایت به کار برده می‌شود. در جلسه برداشتن براکت‌ها و کش‌ها از روی دندان‌ها عکس سراسری از فک و دندان‌ها گرفته می‌شود. در عکس پایین نهفته بودن سومین دندان آسیای سمت چپ پایین مشخص است، در نتیجه این دندان و دندان آسیای سوم فک بالا کشیده می‌شود. به منظور حفظ نتیجه به دست آمده پلاک نگهدارنده (ریتینر) لینگوال برای دندان‌های بالا و پایین تهیه و همچنین پلاک پلی اورتان نیز برای استفاده شبانه و جلوگیری از بالاتر درآمدن دندان‌های آسیای دوم فک بالا در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. کل دوره فاز دوم درمان ۱۸ ماه است.

kamfolaj2

نتایج درمان


نتایج درمان ارتودنسی کاموفلاژ   یا جبرانی قابل قبول است و اکلوژن نیشی کلاس ۱ را ضمن حفظ تناسب صورت به دست می‌آید. با عقب بردن دندان‌های پیشین فک پایین به سمت فضای خالی دندان‌های کشیده شده و اورجت مثبت به دست می‌آید و بیومکانیک کلاس ۲، عقب و کج بودن دندان‌های نیش فک پایین را به حداقل می‌رساند. عقب رفتن قدامی فک پایین و از دست دادن انکوریج دندان آسیای فک پایین با مقایسه ارزیابی پیش از درمان و اندازه‌گیری سفالومتری پس از درمان مشخص می‌شود. تغییر نسبت مثبت لب به خط زیبایی صورت علی‌رغم رشد فک پایین حداقل است.

تصمیم‌گیری برای کشیدن دندان آسیای کوچک اول یا دوم فک پایین با توجه به شدت شلوغی دندان‌های قدامی فک پایین و شدت اورجت منفی انجام می‌شود. چنانچه بی‌نظمی دندان‌های قدامی پایین حداقل باشد و اورجت منفی چندان شدید نباشد، برای مثال در درمان مجددی که پس از رشد فک پایین انجام می‌شود، کشیدن دندان آسیای کوچک دوم ارجح است؛ همچنین کشیدن دندان آسیای دوم با در نظر گرفتن ملاحظات زیبایی نیز انتخاب معقول‌تری است، چون فضای خالی دندان عقب‌تر است و کمتر به چشم می‌آید. با این حال مزیت اصلی کشیدن دندان آسیای کوچک دوم این است که این عمل رو به عقب کج بودن شدید دندان‌های ثنایای پایین را به حداقل می‌رساند. در مورد این بیمار خاص نخستین دندان‌های آسیای کوچک به دلیل بی‌نظمی و شلوغی دندان‌های قدامی پایین و احتمال رشد بیشتر فک پایین کشیده شد.

جمع‌بندی


در ارتودنسی کامفولاژ کشیدن دندان آسیای کوچک پایین و انجام درمان زیست مکانیک کلاس ۲ جایگزین مناسبی برای جراحی فک محسوب می‌شود. اگرچه با این روش نیز می‌توان به اورجت مثبت رسید، اما چالش اصلی در جلوگیری از انحراف رو به عقب دندان‌های ثنایای پایین، روی هم قرار گرفتن دندان‌های عقب و پیشگیری از بالا درآمدن دندان‌های آسیای دوم فک بالا است.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post