ارتودنسی چطور دندان ها را مرتب می کند؟

flynnسسسسس-ban5

براکت‌ها روی سطح خارجی دندان‌ها چسبانده می‌شود. پس از آن که براکت‌ها ثابت و محکم شدند، از آنها به عنوان تکیه‌گاه یا پایه استفاده می‌شود. این تکیه‌گاه‌ها تا زمان سیم‌کشی کردن دندان‌ها و رد کردن سیم از بین آنها هیچ تاثیری بر جابجایی دندان‌ها نخواهد داشت.

سیم ارتودنسی همواره می‌خواهد به شکل قوسی U شکل برگردد، نتیجه این حرکت و برگشت به فرم ایده‌آل لبخندی بی‌عیب و نقص خواهد بود. بنابراین زمانی که سیم روی دندان‌های کج و نامرتب قرار داده می‌شود، نیروی تدریجی ملایمی را به دندان‌ها وارد می‌کند. هنگامی که سیم تلاش می‌کند تا به شکل اولیه خود برگردد، نیرویی را به دندان‌ها وارد می‌کند. پس از آن که متخصص ارتودنسی براکت‌ها و سیم ارتودنسی را در جای مناسب قرار داد، مرحله فعال درمان شروع می‌شود.

نخستین مرحله ارتودنسی


نخستین مرحله سیم‌کشی دندان‎ها در اصطلاح ردیف کردن دندان‌ها گفته می‌شود که با بیشترین تغییر ظاهری همراه است. دندان‌ها در این مرحله از درمان ارتودنسی ردیف و مرتب می‌شود. بسیاری از بیماران معتقدند که پس از این تغییرات چشمگیر دیگر دلیلی برای استفاده از بریس وجود ندارد و سیم‌کشی دندان‌ها باید باز شود. با این حال متخصص ارتودنسی مجرب به خوبی می‌داند که هنوز راه زیادی تا پایان درمان باقی مانده است.

مرحله دوم


orthomoratab3

موضوع اصلی در مرحله دوم بایت و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها است که از آن با اصطلاح مرحله مکانیک نیز یاد می‌شود. در این مرحله‌ی آهسته غالباً از کش دندان استفاده می‌شود. کش‌ها نیز مانند براکت‌ها و سیم‌ها عمل می‌کنند، اما به جای حرکت دادن دندان‌ها، فک را حرکت می‌دهند. کراس بایت، اوربایت و آندربایت مشکلات شایعی هستند که در این مرحله به درمان آنها پرداخته می‌شود تا در نهایت دندان‌ها ردیف و مرتب شود، به خوبی روی هم قرار گیرد و بایت نیز عمق مناسبی داشته باشد.

مرحله سوم


orthomoratab2

در مرحله سوم به جزییات پرداخته می‌شود و تک تک دندان‌ها تنظیم می‌شود تا لبخندی ایده‌آل به دست آید. ازآنجایی که ساختار فک و صورت بیماران با هم متفاوت است، متخصص ارتودنسی باید سیم را در مراحل پایانی درمان کالیبره کند. متخصص خمش‌های دقیقی را برای انجام این کالیبراسیون به سیم می‌دهد. این خمیدگی‌ها فشار را در جهات معین روی دندان‌های خاص وارد می‌کند تا در نهایت تمام دندان‌ها در جای مناسب قرار بگیرد. وجه تمایز متخصصین ارتودنسی مجرب با متخصصین معمولی برخورداری از چنین مهارت ظریفی است.

مرحله چهارم


orthomoratab

مرحله چهارم و پایانی ارتودنسی فاز نگهداری است. براکت‌ها از روی دندان‌ها جدا می‌شود و دندان‌ها به خوبی جرم‌گیری می‌شود. سپس دندان‌ها پولیش می‌شود و پلاک نگهدارنده (ریتینر) تهیه می‌شود. حرکت دندان‌ها هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود، بنابراین اگر دندان‌ها را در ۱۴ سالگی ارتودنسی کرده باشید، ممکن است دندان‌هایتان نیز مانند دیگر بخش‌های بدن در ۴۰ سالگی به زیبایی و سلامت دوران نوجوانی نباشد. این تغییرات پی‌آمد ناگزیر بالا رفتن سن است، اما اگر مادام‌العمر از پلاک نگهدارنده استفاده کنید، این لبخند زیبا همواره با شما خواهد بود. البته این که بخواهید تا پایان عمر از پلاک نگهدارنده استفاده کنید، به صبر و پشتکار زیادی نیاز دارد و بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند با چند نقص کوچک کنار بیایند و تمام عمر این پلاک را تحمل نکنند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post