ارتودنسی سریع(مرتب و ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی!)

ارتودنسی خدیوی

دستيابي سريع به هدف، مقوله‌اي است که ما در عصر جديد خود تا حد زيادي به آن خو گرفته‌ايم و در تمامي ابعاد زندگي ما رخنه کرده است. به طوري که حتي بحث درمان‌هاي دندانپزشکي هم از اين قاعده مستثني نيست.

در واقع امروزه بيماران هم مي‌خواهند همان اصول و روش‌هايي را در درمان خود به کار بگيرند که باعث دستيابي سريع‌تر به نتيجه مورد نظرشان مي‌شود. روش‌هاي ارتودنسی سریع هم دقيقاً بر همين اساس ابداع و معرفي شده‌اند.
ارتودنسي سريع به يک عمل دندانپزشکي مخصوص گفته مي‌شود که طي آن، دندان‌هاي قابل مشاهده در جلو دهان بيمار ابتدا آماده‌سازي شده و سپس با نصب روکش‌هايي از جنس پورسلاين بر روي سطح جلويي اين دندان‌ها، زيبايي ظاهري آنها بهبود داده مي‌شود. برای اطلاع دقیق از هزینه ارتودنسی سریع باید با پزشک مشورت نمایید.

ما در کلينيک تخصصي ارتودنسي دکتر خديوي متعهد به ارائه بهترين و مناسب‌ترين خدمات ارتودنسي سريع به شما مي‌باشيم. علاوه بر آن ما همواره نظرات، اهداف و علايق شما در زمينه شکل دندان‌هايتان و نيز محدوديت‌هاي احتمالي در بودجه و وقت شما را نيز در کار خود مد نظر قرار مي‌دهيم. دکتر خديوي متخصص در روش‌هاي ارتودنسي، با در نظر گرفتن مجموعه اين ملاحظات اقدام به معاينه و ارزيابي وضعيت دندان‌هاي شما مي‌نمايد توصيه‌هاي لازم در مورد روش درماني مؤثري که مي‌تواند به شما در داشتن دندان‌هاي سالم و لبخند زيبا کمک کند را به شما ارائه مي‌کند.

مقايسه ارتودنسي با بريس‌هاي معمولي و ارتودنسي سريع


حالا ممکن است اين سؤال براي شما پيش بيايد که اگر واقعاً ارتودنسي سريع تا اين حد روش خوبي است، پس چرا اين همه بيمار هنوز براي درمان مشکلات و ناهنجاري‌هاي دهان و دندان خود از روش‌هاي ارتودنسي سنتي استفاده مي‌کنند؟

پاسخ اين است که ارتودنسي سريع، مشکل نامرتبي و در همريختگي دندان‌ها را درمان نمي‌کند، بلکه تنها آن را مخفي مي‌کند و يا از نظر ظاهري آن را مي‌پوشاند. در حالي که در درمان‌هاي ارتودنسي، هدف اصلي آن است که بيمار به فک و دندان‌‌هاي صاف و مرتب دست پيدا کند، يعني دندان‌هاي صاف و مرتبي داشته باشد که به خوبي با دندان‌هاي واقع در فک ديگر، همتراز باشند.

پس اگر يک بيمار دچار ناهنجاري‌هاي دندان و فک باشد، نمي‌توان او را کانديداي خوبي براي عمل ارتودنسي سريع دانست، بلکه چنين شخصي بايد از روش‌هاي پيچيده‌تر ارتودنسي براي درمان مشکلات دهان و دندان خود استفاده کند.

ارتودنسی با برس

کانديداي خوب براي ارتودنسي سريع


به طور کلي افرادي به استفاده از روش‌هاي ارتودنسي سريع علاقمند هستند که قادر يا مايل به صرف وقت و هزينه براي روش‌هاي ارتودنسي سنتي نيستند. براي مثال اين افراد ممکن است بيماراني باشند که ميناي دندانشان شکل نامنظم دارد و يا بر روي آن لکه زده است، و يا افرادي که از همتراز نبودن دندان‌ها در حد خفيف تا ملايم رنج مي‌برند میتوانند از مزایای ارتودنسی سریع استفاده کنند و به طور کلي هر کسي که از ظاهر دندان‌هاي خود احساس رضايت نداشته باشد.

روش‌هاي ارتودنسي سريع


هنگامي که يک بيمار تصميم مي‌گيرد که از روش‌هاي ارتودنسي سريع استفاده کند، نحوه انجام اين عمل معمولاً بسيار ساده خواهد بود. براي اين منظور، ابتدا دندانپزشک ناحيه محل عمل را با اسفاده از بي‌حسي موضعي، بي‌حس مي‌کند. سپس بسته به روش بازسازي شکل دندان و شدت ناهنجاري دندان در آن مورد خاص، يک لايه نازک از جنس پورسلاين بر روي سطح جلويي دندان بيمار گذاشته و ثابت مي‌شود.

اين در حالي است که در روش‌هاي ارتودنسي سنتي اصولاً جاي دندان و ريشه آن تغيير داده مي‌شود و به همين دليل هم اين روش‌ها مي‌تواند براي بيمار آزار دهنده و دردناک باشد. اما از مزایای ارتودنسی سریع این است که دندانپزشک با استفاده از ونير يا روکش و به صورت کاملاً بدون درد، دندان‌هاي بيمار را صاف و مرتب مي‌کند.

هنگامي که کار آماده‌سازي مقدماتي همه دندان‌هايي که مشکل دارند به پايان رسيد، يک الگو از شکل اين دندان‌ها گرفته مي‌شود و به آزمايشگاه مربوطه ارسال مي‌شود تا ونير سفارشي از جنس پورسلاين را مطابق با شکل اين دندان‌ها تهيه کند. وقتي که ونيرها ساخته شدند، دندانپزشک آنها را بر روي سطح دندان‌هايي که از قبل آماده شده‌اند مي‌چسباند و به اين ترتيب بيمار خيلي زود، به دندان‌هايي سفيد و صاف دست خواهد يافت.

وقتي که از ونير براي صاف کردن دندان‌ها استفاده مي‌شود، در واقع يک لايه نازک از جنس پورسلاين بر روي سطح جلويي دندان‌هاي شما چسبانده مي‌شود تا شکل ظاهري آن را بهبود ببخشد. ولي قبل از آن، ابتدا بايد سطح دندان به شکل مناسبي ساييده و زبر شود و شکل آن به گونه‌اي تغيير کند که بتواند ونير را محکم بر روي خود نگه دارد. براي چسباندن و محکم کردن لايه نازک ونير بر روي دندان، از يک چسب غيرسمي و بي‌خطر استفاده مي‌شود.

اما وقتي که از روکش براي بازسازي شکل دندان استفاده مي‌شود، ميناي دندان بايد باز هم به مقدار بيشتري ساييده شود تا دندانپزشک بتواند يک کلاهک کوچک شبيه به خود دندان را بر روي قسمت باقيمانده دندان قرار دهد و آن را ثابت نمايد.

به هر حال از هر کدام از روش‌هاي ونير يا روکش که استفاده شود، نتايج مطلوب و رضايت‌بخشي از نظر زيبايي دندان‌ها به دست مي‌آيد و سرعت دستيابي به نتيجه هم خيلي سريع‌تر از روش‌هاي ارتودنسي سنتي خواهد بود. کامپوزیت دندان نیز یکی دیگر از روش های ارتودنسی سریع می باشد.

فاصله خالي بين دندان‌ها پر مي‌شود: ونير يا روکش به نحو مناسبي شکل داده مي‌شود تا ظاهري محکم و بادوام داشته باشد.

دندان‌ها صاف و مرتب مي‌شوند: انحراف و کجي دندان‌ها برطرف مي‌شود.

از برگشتن دندان‌ها جلوگيري مي‌شود: در روش‌هاي ارتودنسي سنتي، در صورتي بيمار که بعد از پايان دوره ارتودنسي از نگهدارنده‌ها استفاده نکند، اين احتمال وجود دارد که دندان‌هاي جا به جا شده بعد از مدتي دوباره به جاي اوليه خود برگردند. در حالي که در ارتودنسي سريع، نتايج کاملاً بادوام و دائمي خواهد بود.

در وقت و هزينه بيمار صرفه‌جويي مي‌شود: در ارتودنسي سريع بر خلاف روش‌هاي ارتودنسي سنتي، شما مجبور نخواهيد بود پولي را که با زحمت فراوان به دست آورده‌ايد صرف خريد ابزارهاي گران‌قيمت ارتودنسي و مراجعه مکرر به دندانپزشک براي حفظ و نگهداري از دندان‌هاي مرتب شده خود کنيد.
و نهايتاً يک مزيت مهم ديگر براي ونيرها و روکش‌ها آن است که رنگ آنها را مي‌توان سفيدتر از دندان‌هاي اصلي شما گرفت تا از نظر زيبايي، ارزش خيلي بيشتري داشته باشند.

ارتو خدیوی

بهبودي بعد از عمل ارتودنسي سريع


معمولاً روش‌های ارتودنسی سریع نيازي به دوره استراحت و بهبودي بعد از عمل ندارد، اما ممکن است در همان اوايل کمي حساسيت در محل دندان‌هاي ترميم شده وجود داشته باشد. اغلب درمان‌هاي ارتودنسي سريع فقط در طي يک تا سه جلسه درماني به طور کامل انجام مي‌شود. بعد از اين زمان بيمار مي‌تواند از ونيرهاي زيباي ساخته شده براي خود استفاده کند و با داشتن لبخندي زيباتر، از زندگي خود لذت بيشتري ببرد.

اصولاً دوره بهبودي بعد از عمل ارتودنسي سريع را مي‌توان مشابه با بهبودي بعد از هر عمل دندانپزشکي ديگر دانست. ممکن است لثه‌ها تا چند روز بعد از آنکه ونيرها بر روي دندان‌ها چسبانده مي‌شود، کمي حساسيت و ورم داشته باشند. در اين صورت مي‌توان براي تسکين درد و ناراحتي ناشي از عمل، از داروهاي ضد التهاب بدون نسخه مانند ايبوپروفن استفاده کرد.
ممکن است بعد از چند روز لازم باشد که تنظيماتي بر روي ونيرها انجام شود تا حالت راحت‌تر و متناسب‌تري با وضعيت فک و دندان‌هاي بيمار داشته باشد.

هزينه ارتودنسي سريع


هزينه عمل ارتودنسي سريع به تعداد دقيق دندان‌هايي که بايد مورد عمل قرار بگيرند بستگي دارد. به طور کلي ارتودنسي سريع را مي‌توان معادل با نصب ونير پورسلاين بر روي دندان‌هاي جلويي هم در بالا و هم پايين در نظر گرفت. هزينه نهايي اين عمل هم معمولاً به ازاي هر دندان محاسبه مي‌شود.

به طور متوسط، در اغلب بيماراني که عمل ارتودنسي سريع انجام مي‌دهند، اين عمل بيشتر بر روي شش دندان جلويي در هر دو فک بالا و پايين متمرکز مي‌باشد. هزينه اين عمل هم مي‌تواند بسته به موقعيت جغرافيايي، ميزان تجربه دندانپزشک و نوع موادي که براي اين عمل استفاده مي‌شود، تا حد زيادي متغير باشد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post