ارتودنسی رنگی و رنگ های ارتودنسی

dandan1

صاف شدن دندان‌ها نیازی به کشیده شدن ندارد. بریس‌های رنگی به شما اجازه می‌دهند که علاوه بر بهبود طرح لبخند خود، روی مدروز و جالب خود را نیز نشان دهید. تنها مشکلی که وجود دارد این است که باید بین رنگ‌های بریس‌ها یکی را انتخاب کنید. خوشبختانه نیاز نیست تنها با یک رنگ کل طول درمان خود را بگذرانید، بلکه می‌توانید ترکیبات رنگی متفاوتی را در طول درمان تجربه کنید.

 بیماران با بریس‌های رنگی‌، هنگام لبخند احساس اعتماد به نفس بیشتری دارند. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی دکتر خدیوی، رنگ‌های مختلف بریس را به شما پیشنهاد داده و در انتخاب بهترین رنگ مناسب شما را راهنمایی‌ می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ -۰۲۱۲۲۹۱۴۵۹۶ تماس حاصل نمایید.

بریس‌های رنگی چگونه کار می‌کنند؟


اگر چه اغلب برس‌ رنگی نامیده می‌شوند، این نوع بریس در واقع از فلز ساخته شده است. این‌ها بندهای کوچک الاستیکی هستند که روی براکت‌ها وصل می‌شوند که به شما امکان افزودن برخی رنگها را می دهند. ارتودنتیست براکت‌های فلزی را با سیمان قوی دندانی به هر یک از دندان‌ها وصل می‌کند، سپس براکت‌ها را با یک سیم به نام آرچ وایر به هم وصل می‌کند. بندهای کوچک سیم را در محل نگه می‌دارند. ارتودنتیست در قسمت‌های مختلف سیم را محکم می‌کند تا به تدریج دندان‌هایتان ردیف شوند. نصب بریس‌ها ۱ تا ۲ ساعت زمان می‌برد اما هر جلسه‌ی معاینه حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. اتصالات صدمه‌ای وارد نمی‌کنند اما ممکن است دندان‌های شما چند روز پس از نصب بریس‌ها، و پس از هر جلسه‌ی معاینه و تنظیم، دچار درد و ناراحتی شوند. درمان با بریس‌های رنگی بسته به چگونگی نامرتبی دندان‌ها، معمولا ۱۸ تا ۲۴ ماه به طول می‌انجامد.

چرا بریس‌ها بندهای رنگی دارند؟


۲ نوع اصلی کش ارتودنسی وجود دارد که در بریس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر کدام برای هدف خود بکار می‌روند. بندهای الاستیک کوچک برای نگه داشتن آرچ وایر در جای خود بر روی هر یک از براکت‌های بریس فلزی قرار می‌گیرند که با عنوان لیگاتور یا حلقه نیز شناخته می‌شوند. سیم نقش مهمی در کنترل حرکت دندان‌ها دارد، بنابراین این الاستیک‌ها کار مهمی برای انجام دادن دارند. لیگاتورها معمولا توسط دندان پزشک در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها موجود می‌باشند. دندان پزشک از یک ابزار برای نصب و برداشتن این بندهای کوچک استفاده می‌کند. بندهای کشی بزرگ‌تر نیز ممکن است برای کمک به مرتب شدن دندان‌ها بین فک بالا و پایین قرار داده شوند. این موارد اغلب برای بریس‌های کودکان اعمال می‌شود. آنها به قلاب‌های خاص بر روی براکت‎های بریس متصل می‌شوند. که با عنوان الاستیک‌های بین فک نامیده می‌شوند و بیشتر شبیه به بندهای کشی است که در خانه استفاده می‌شوند. آنها در طیف رنگ‌ی کمتری ارائه می‌شوند، اما معمولا در دو طرف دهان قرار می‌گیرند و کمتر قابل مشاهده هستند. اگر بریس‌هایتان نیاز به کش‌های بین فک دارند، از آنجایی که باید چند بار در روز برداشته و دوباره گذاشته شوند باید یاد بگیرید خودتان آنها را وصل کنید.

انتخاب رنگ


dandan2

  • سفید و شفاف (برای کم‌نمودتر بودن)
  • خاکستری و نقره‌ای (برای جفت شدن با رنگ براکت‌های فلزی)
  • رنگ‌های نئون روشن
  • سایه‌های متالیک تیره‌تر
  • کش‌های شبرنگ

با این حال، در نظر داشته باشید که مارک‌های مختلف بریس ،گزینه‌های مختلف رنگی دارند. شما باید از دندانپزشک در مورد طیف دقیقی از رنگ‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید سوال کنید.

تغییر رنگ


می‌توانید هر چند وقت یکبار که برای معاینه و تنظیم نزد دندان پزشک خود می‌روید رنگ بریس‌هایتان را تغییر دهید. که معمولا شامل هر ۶ تا ۸ هفته یکبار در طول کل پروسه‌ی درمان است که می‌توانید ۱۲ تا ۲۰ ترکیب رنگ مختلف را در مجموع داشته باشید، بنابراین بهتر است در موردش فکر کنید!

اقدامات و رنگهایی که باید از آنها اجتناب کرد


اگر طرفدار غذاهای رنگارنگی مانند کاری و سس گوجه فرنگی هستید، نباید از رنگ‌ بندهای سفید و شفاف روی بریس‌هایتان استفاده کنید. این به این دلیل است که آنها به راحتی رنگی می‌شوند (مثل یک پیراهن سفید). شراب، قهوه و چای نیز رنگ می‌دهند. اگر رنگ تمیزی می‌خواهید اما در عین حال می‌خواهید که رنگ را به راحتی نشان ندهد برای ترکیب شدن با رنگ بریس، از رنگهای خاکستری یا نقره‌ای استفاده کنید. یکی دیگر از اشکالات بریس‌های سفید این است که می‌توانند دندان‌های شما را در مقایسه با رنگ سفید، زردتر نشان دهند. اکثر افراد بریس‌های زرد انتخاب نمی‌کنند به خصوص زرد روشن، زیرا از فاصله‌ی دور شبیه لکه روی دندان هستند. همینطور بریس‌ سبز رنگ هم مانند اضافه‌ی اسفناجی است که بعد از غذا بین دندان‌ها گیر کرده است. سیاه رنگ محبوبی نیست (مگر برای نوجوانانی که می‌خواهند خودشان را مطرح کنند). اگر رنگ بریسی می‌خواهید که دندان‌هایتان را سفیدتر نشان دهد، باید بنفش تیره یا آبی تیره انتخاب کنید. این رنگ‌های تیره‌تر کنتراست ایجاد کرده و دندان‌ها را روشن‌تر نشان می‌دهند.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی رنگی و رنگ های ارتودنسی
۵ از ۱ رای