ارتودنسی دندان نیش نهفته:علت، درمان و مراقبت بعد از جراحی

دنداننهفته

جراحی دندان نیش نهفته یک فرایند دندانپزشکی است که طی آن دندان نیشی که نمی‌تواند به درستی از بافت لثه و استخوان فک بیرون بیاید، با عمل جراحی به موقعیت صحیح و عملکردی خود حرکت داده می‌شود. چهار دندان نیش (که به آنها دندان چشمی یا کاسپید هم گفته می‌شود) مهم‌ترین دندان‌های تک‌ ریشه‌ای هستند که در دو سمت چهار دندان پیشین جلویی در هر دو فک پایین (ماندیبولار) و فک بالا (ماگزیلاری) قرار دارند.

علل


رایج‌ترین دلایل نهفتگی دندان نیش عبارتند از:

  • عدم وجود فضای کافی
  • ناتوانی در دنبال کردن مسیر درست در کنار دندان مجاور
  • مشکلات مرتب شدن با دیگر دندان‌ها
  • کشیدن یا از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری
  • ژنتیک

درمان


هدف درمان یک دندان نیش نهفته آن است که دندان به موقعیت خود در ردیف دیگر دندان‌ها آورده شود. معمولاً اولین مرحله درمان به وجود آوردن فضای کافی برای دندان نیش است تا بتواند بیرون بیاید. اگر نهفتگی دندان به موقع تشخیص داده شود، کشیدن دندان شیری یا دیگر دندان‌هایی که مسیر آن را مسدود کرده‌اند، می‌تواند راه را باز کرده و اجازه بیرون آمدن به دندان را بدهد.

تکنیک دیگر، ژینژیوکتومی یا فرایند آشکارسازی است که عبارت است از خارج کردن قسمتی از لثه که روی دندان را پوشانده است تا باعث شود دندان نهفته به طور طبیعی خارج شود.

اگر به وجود آوردن فضای کافی و باز کردن مسیر دندان نیش، بیرون آمدن دندان نهفته را تسریع نکرد، دندانپزشک، متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت، اغلب به صورت تیمی بر روی دندان شما کار خواهند کرد و طرح درمانی دیگری را برای بازگرداندن دندان به جای خود، اجرا می‌کنند.

آشکارسازی و ارتودنسی برای دندان نیش نهفته


رایج‌ترین درمان برای دندان نیش نهفته تحت عنوان آشکارسازی و ارتودنسی نامیده می‌شود. در این فرایند از ارتودنسی و یک جراحی ساده استفاده می‌شود. هنگامی که فضا برای حرکت دادن دندان نیش نهفته به جایگاه اصلی آن، باز شد، فرایند در معرض قرار دادن و براکت گذاری توسط جراح فک و صورت انجام خواهد شد.

در طول جراحی آشکارسازی و ارتودنسی، قسمتی از لثه که بر روی دندان نهفته قرار گرفته است، بلند شده و دندان نمایان می‌شود. سپس جراح یک براکت ارتودنسی مجهز به زنجیر طلای کوچک را به دندان نهفته‌ای که نمایان شده است، متصل می‌کند. زنجیر به یک سیم قوس دار ارتودنسی متصل می‌شود. سپس در اغلب موارد، لثه به دقت بخیه شده و تنها زنجیر قابل مشاهده خواهد بود. اگر دندان نهفته در سقف دهان قرار گرفته باشد، ممکن است بدون پوشش، به حال خود گذاشته شود.

چند روز بعد، متخصص ارتودنسی بندهای پلاستیکی را بر روی زنجیر قرار می‌دهد تا بتواند اندکی نیروی کششی بر آنها وارد کرده و دندان نهفته به تدریج به موقعیت صحیح خود بازگردد. فرایند آشکارسازی و ارتودنسی می‌تواند تا یکسال به طول بینجامد تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود و باید در طول این مدت به دقت مورد بررسی قرار داشته باشد.

هنگامی که دندان نیش نهفته، مقداری بیشتر از حد طبیعی رشد کرد، ممکن است یک جراحی لثه لازم باشد تا بافت لثه بالای دندان، حجیم‌تر شود. میزان موفقیت فرایند آشکارسازی و ارتودنسی با افزایش سن بیمار کاهش می‌یابد. اگر دندان بیمار به صورت افقی نیز قرار داشته باشد، میزان موفقیت کمتر خواهد بود.

پس از جراحی آشکارسازی و ارتودنسی


پس از جراحی آشکارسازی و ارتودنسی، شما باید مقداری خونریزی از ناحیه جراحی شده خواهید داشت. داروهای مسکن که بدون نسخه پزشک در دسترس قرار دارند می توانند هرگونه احساس درد و ناراحتی را در چند روز اول پس از جراحی را برطرف کنند.

نکات دیگری که می‌توانید پس از انجام جراحی رعایت کنید عبارتند از:

  • اگر احساس می‌کنید ناحیه متورم شده است، از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • از غذاهای نرم استفاده کنید تا در جویدن راحت باشید
  • از خوردن غذاهای سفت یا خشک (مانند چیپس، کراکر) که می‌توانند ناحیه جراحی شده را تحریک کنند خودداری کنید.
  • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
  • دو هفته پس از جراحی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.
به این پست امتیاز دهید.
Rate this post