ارتودنسی به روش دیمون: مزایا و هزینه

g

سال‌ها پیش، صاف کردن دندان‌ها به معنی این بود که فرد می‌بایست برای یک مدت طولانی و خسته کننده از ابزارهای ارتودنسی در دهان خود استفاده کند و به این ترتیب معمولاً فرد یک دوره درمانی دردناک را تجربه می‌کرد. در آن زمان، استفاده از بریس‌های ارتودنسی به معنی پر شدن دهان بیمار از سیم‌های ناخوشایند و ایجاد ناراحتی‌های مربوط به آن بود. به هر حال با وجودی که نتایج این درمان ارزش ناراحتی‌های مربوط به آن را داشت، آیا بهتر نیست که بتوان با استفاده از روش‌های ساده‌تر به نتایج درمانی مشابه دست پیدا کرد؟ امروزه آنچه همه افراد به دنبال آن هستند، استفاده از روش‌های درمان بهتر، ساده‌تر و سریع‌تر برای دستیابی به نتایج درمان ارتودنسی است. به همین خاطر، افراد مختلف می‌توانند هم اکنون از روش ارتودنسی دیمون برای تامین نیازهای خود در این رابطه استفاده کنند.

ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های ارتودنسی است. در ارتودنسی دایمون از بریس‌های خاص دارای یک شکاف برای نگه داشتن سیم به منظور حرکت دادن دندان‌ها در جهت دلخواه استفاده می‌شود. به این ترتیب بریس‌ها دارای تونلی هستند که سیم ارتودنسی از آن عبور می‌کند.

اگر وقت کافی برای ملاقات‌های مرتب با متخصص ارتودنسی ندارید یا تحمل درد ناشی از نصب بریس‌های معمول ارتودنسی را نداشته و به دنبال روش‌های بهتر برای حفظ سلامتی و بهداشت دهان و دندان‌های خود در طول درمان ارتودنسی هستید، ما بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. درمان ارتودنسی دیمون یکی از بهترین روش‌های درمان پیشنهادی ما به بیماران در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خدیوی می‌باشد. جهت رزرو نوبت و انجام مشاوره‌های لازم و کسب اطلاع از روش‌های ارتودنسی بکار رفته در این مطب و نیز طرح سوالات خود درباره روش ارتودنسی دیمون، از طریق شماره تلفن ۲۲۹۰۰۲۹۸-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

بریس دیمون چیست؟


بریس دیمون یک نوع خاص از بریس‌های تنظیم شونده است که مشابه بریس‌های فلزی سنتی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. تفاوت این حالت با بریس‌های عادی در اینست که در این شرایط برای سفت کردن و اصلاح وضعیت بریس‌ها، در بریس دیمون از یک مکانیزم مخصوص استفاده می‌شود که از طریق آن سیم‌ها به بریس متصل شده و بطور طبیعی با حرکت دندان‌ها در جهت مورد نظر، وضعیت این سیم‌ها اصلاح می‌شود. این شرایط باعث می‌شود تحمل این بریس‌ها برای بیمار ساده‌تر شده و دهان بیمار وضعیت ظاهری بهتری در طول درمان داشته باشد. علاوه بر این استفاده از این روش دستیابی به نتایج بهتر را در مدت زمان کوتاهتر امکان‌پذیر می‌نماید.

h1

در این روش از یک شیوه متفاوت برای حرکت دادن دندان‌ها به محل صحیح استفاده می‌شود. به این ترتیب بریس‌ها به سیم مخصوص متصل شده و از طریق این سیم بریس‌ها بدون وارد شدن فشاری که قبلاً اغلب در روش سنتی ایجاد می‌شد، حرکت داده می‌شوند. در ادامه وضعیت بریس‌ها به نحوی تنظیم می‌شود که بتوانند دندان‌های شما را به تدریج به سمت محل صحیح حرکت داده و با گذشت زمان موقعیت دندان‌ها در دهان تثبیت شود. همانطور که بیان شد، این فرآیند در مقایسه با روش سنتی فشار کمتری به دندان‌ها وارد می‌کند و اغلب نیازمند استفاده از روش‌های درمان تکمیلی همچون کشیدن دندان‌ها و باز کردن فک نیست.

بریس‌های فلزی و بریس‌های شفاف دیمون


بریس‌ها و سیم‌های فلزی مورد استفاده در روش دیمون کمتر از ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی سنتی در دهان بیمار به چشم می‌خورند. افراد جوان‌تر به این دلیل به روش دیمون علاقه‌مند می‌شوند که در این حالت می‌توانند رنگ بریس‌ها را انتخاب کرده و احساس بهتری درباره آنها داشته باشند. بریس‌های شفاف دیمون دقیقاً عملکردی مشابه بریس‌های فلزی دارند، اما کمتر از نظر ظاهری جلب توجه می‌کنند. به این ترتیب سایر افراد تا زمانی که به شما به مقدار کافی نزدیک نشوند، امکان تشخیص وجود بریس در دهان شما را نخواهند داشت. علاوه بر این استفاده از بریس‌های نامرئی یا سایر روش‌های مانند آن حتی می‌تواند باعث شود ابزارهای ارتودنسی استفاده شده برای بیمار کمتر از بریس‌های شفاف جلب نظر کنند. در واقع، هنگام استفاده از این روش‌ها اکثر افراد احتمالاً هنگام مواجه شدن با شما امکان تشخیص لوازم ارتودنسی را به هیچ وجه نخواهند داشت.

هر دوی بریس‌های فلزی و بریس‌های شفاف دیمون به نسبت موثر هستند و بطور خاص می‌توانند وضعیت قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر را اصلاح کنند. بریس‌های دیمون همچنین به خاطر ایجاد ظاهر لبخند کامل و زیبا برای افراد شناخته شده می‌باشند. دوره درمان با استفاده از این بریس‌ها در حدود ۲۰ ماه می‌باشد.

مزایای درمان ارتودنسی دیمون


ارتودنسی دیمون دارای مزایای مشخص در مقایسه با ارتودنسی سنتی است. مزایای ارتودنسی دیمون عبارتند از:

  • مزیت ظاهری. استفاده از بریس‌های شفاف از نظر ظاهری برای بیمار به خاطر عدم امکان مشاهده آنها توسط سایرین جذاب می‌باشد.
  • دوره درمان سریع تر. مطالعه مقایسه‌ای انجام شده در این حوزه نشان می‌دهد ارتودنسی دیمون بطور میانگین دوره درمان کوتاه تر به میزان ۷٫۲ ماه در مقایسه با روش ارتودنسی سنتی دارد.
  • نیاز کمتر به مراجعه به مطب دندان پزشک. نتایج مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد ارتودنسی دیمون به حدود نیمی از جلسات اصلاحی لازم برای ارتودنسی سنتی نیاز دارد.
  • وارد شدن فشار کمتر به دندان‌ها و در نتیجه درد کمتر بیمار. افرادی که از ارتودنسی دیمون استفاده کرده‌اند بطور میانگین ۶۰% ناراحتی کمتر در مقایسه با روش سنتی داشته‌اند.
  • سایش کمتر. این شرایط باعث می‌شود از فرسایش و تخریب دندان‌ها جلوگیری شود.
  • فضای کمتر برای تجمع پلاک و باکتری بر روی بریسها. در هنگام استفاده از ارتودنسی دیمون فضای کمتری برای تجمع پلاک و باکتری بر روی دندان وجود دارد و تمیز کردن دندان‌ها راحت‌تر از روش سنتی است. در این شرایط می‌توان از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید دارای قابلیت ضد پوسیدگی برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های سفید (شروع فرآیند پوسیدگی دندان) بر روی دندان‌ها در طول درمان استفاده کرد.

علاوه بر این، مطالعات انجام شده نشان می‌دهد ارتودنسی دیمون در موارد تجمع یا ازدحام شدید دندان‌ها در دهان نتایج موثرتر داشته و استفاده از آن برای بیماران راحت تر می‌باشد. این روش همچنین به نسبت نیاز کمتری به جایگزینی بریس ها دارد.

معایب درمان ارتودنسی دیمون


درمان ارتودنسی دیمون یک روش ۱۰۰% و کامل نیست. متاسفانه این روش دارای معایب زیر است:

  • استفاده از سیم‌های فلزی قابل مشاهده برای دیگران به مدت طولانی. با این وجود بخش زیادی از این مشکل را می‌توان با استفاده از ابزارهای ارتودنسی شفاف بر طرف کرد.
  • ناراحتی بیمار در روزهای اول استفاده از بریس‌ها تا زمانی که فرد به شرایط جدید عادت کند.
  • هزینه به نسبت بیشتر این روش در مقایسه با هزینه ارتودنسی سنتی در شرایطی که این هزینه ممکن است با توجه به محل زندگی فرد متفاوت باشد.

مراقبت از بریس‌های دیمون


توصیه‌های تغذیه‌ای ارائه شده برای ارتودنسی دیمون و ارتودنسی سنتی مشابه هستند. در این شرایط لازم است فرد از مصرف غذاهای چسبنده و خرد شونده خودداری کند، زیرا مصرف آنها می‌تواند باعث گیر افتادن مواد غذایی در سیم‌ها و شکستن یا افتادن بریس‌ها شود.

هزینه درمان


قیمت ارتودنسی دیمون بستگی به مقدار اصلاح مورد نیاز فرد بیمار دارد. اکثر بیمه‌های خدمات دندان پزشکی حداقل بخشی از هزینه درمان بیمار را در این حالت پوشش می‌دهند. با این وجود شما می‌توانید با پزشک معالج خود درباره طرح‌های تامین مالی احتمالی برای ایجاد شرایط مناسب در هنگام پرداخت هزینه‌های درمان صحبت کنید.

بریس‌های جایگزین


امروزه از روش‌های جایگزین همچون ارتودنسی نامرئی برای اصلاح وضعیت دندان‌ها بدون نیاز به بریس‌های سنتی استفاده می‌شود. به هر حال استفاده از این روش‌ها برای همگان مناسب نیست، زیرا اکثر آنها زمانی مفید هستند که مشکلات مربوط به دندان‌ها خفیف باشند.

به همین خاطر می‌توان گفت انواع ارتودنسی دیمون یک روش درمانی برای افرادی است که به دنبال روش‌های جایگزین برای ارتودنسی سنتی هستند. به هر حال به خاطر داشته باشید، فقط پزشکان متخصص و با تجربه می‌توانند از این روش برای درمان استفاده کنند و قبل از شروع فرآیند درمان می‌بایست نسبت به کیفیت خدمات درمانی اطمینان معقول وجود داشته باشد.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post