ارتودنسی بزرگسالان: مزایا، انواع و هزینه

در کلينيک ارتودنسي دکتر خديوي، خدمات ارتودنسي بزرگسالان با بالاترين کيفيت براي شما عرضه مي‌شود و يقيناً توجه و اعتماد شما را جلب خواهد کرد. مهم‌ترين هدف ما دستيابي به بهترين نتايج ممکن از درمان ارتودنسي و در عين حال، تأمين راحتي و آسودگي شما و کارآيي بالا و هزينه مناسب در خدمات ارتودنسي است.

Brunett-large

امروزه ديگر خدمات ارتودنسي فقط به کودکان و  جوانان اختصاص ندارد. بلکه بسياري از بزرگسالاني که اهميت بالاي سلامتي خود را مي‌دانند و يا دوست دارند چهره زيباتري داشته باشند، نيز از درمان‌هاي ارتودنسي استفاده مي‌کنند. امروزه بزرگسالان فرصت بهره‌مندي از درمان‌هاي ارتودنسي را پيدا کرده‌اند و  اکنون اين فرصت براي شما هم فراهم شده است.

دلايل رايج براي استفاده بزرگسالان از ارتودنسي


  • وجود ناهنجاري‌هاي فک که باعث مي‌شود دندان‌ها به شکل مناسبي روي هم قرار نگيرند.
  • شلوغ بودن دندان‌ها و يا وجود فاصله زياد بين آنها که مي‌تواند منجر به پوسيدگي دندان‌ها و بروز بيماري‌هاي لثه شود.
  • درد غير طبيعي فک‌ها و يا فشار بر روي آنها در اثر کج بودن دندان‌ها
  • تمايل به داشتن دهان و دندان سالم‌تر و لبخند زيباتر
  • دندان‌هاي سالم دندان‌هايي است که صاف و مرتب باشند تميز کردن دندان‌هايي که رديف و مرتب باشند با استفاده از مسواک و نخ دندان، خيلي راحت‌تر است و مي‌تواند باعث پيشگيري از ابتلاء به ساير بيماري‌هاي دهان و دندان در آينده شود.
  • داشتن يک لبخند زيبا باعث تقويت اعتماد به نفس مي‌شود درمان‌هاي ارتودنسي مي‌تواند به تقويت اعتماد به نفس شما کمک کند و کيفيت زندگي شما را بالا ببرد. ارتودنسي به شما امکان مي‌دهد که بدون خجالت کشيدن و نياز به مخفي کردن دندان‌هايتان بتوانيد به راحتي لبخند بزنيد.
  • بيماري‌هاي دهان و دندان اگر درمان نشود، مي‌تواند مرتباً بدتر و بدتر شود -‌ اگر ارتودنسي براي شما لازم باشد و آن را انجام ندهيد، ممکن است در دراز مدت عوارض بيشتر و خطرناک‌تري براي سلامتي شما به وجود بيايد و در نهايت مجبور باشيد هزينه بسيار بيشتري بابت درمان آن بيماري‌ها بپردازيد.

انواع بريس‌هاي و روش‌هاي ارتودنسي براي بزرگسالان


بريس‌ها ابزارهاي ارتودنسي هستند که به صورت اختصاصي و سفارشي براي شما طراحي مي‌شوند و با وارد کردن يک فشار ملايم و مداوم بر روي دندان‌هاي شما، اين دندان‌ها را به حالت صاف و مرتب در آورده و ناهنجاري فک شما را برطرف مي‌کنند. اگرچه امروزه هنوز هم بعضي از پزشکان، بريس‌هاي فلزي را کارآمدترين و بهترين ابزار ارتودنسي مي‌دانند، اما مواد جديد و پيشرفت‌هاي زيادي که در اين زمينه به دست آمده است، عرضه بريس‌هاي کوچکتر و کارآمدتري را به دنبال داشته که در مقايسه با بريس‌هاي قديمي، کمتر قابل ديده شدن در دهان شما هستند و کيفيت جنس و کارآيي آنها هم به همان خوبي مي‌باشد. شما مي‌توانيد به جاي بريس‌هاي فلزي، از بريس‌هاي سراميکي همرنگ دندان‌ها و يا انواع شفاف و بيرنگ و يا حتي رديف‌کننده‌هاي نامرئي و قابل برداشته شدن استفاده کنيد. شما با مشورت با دندانپزشک خود مي‌توانيد بدانيد که استفاده از کدام نوع بريس، بهترين نتايج ارتودنسي در ارتودنسی بزرگسالان و کودکان را براي شما به دنبال خواهد داشت.

انواع بريس‌هاي موجود

بريس‌هاي فلزي

که از استيل ضد زنگ بسيار مرغوب ساخته شده‌اند و به سطح جلويي دندان‌ها متصل مي‌شوند، رايج‌ترين نوع بريس ارتودنسي هستند. بعضي از بيماران ممکن است از ناراحتي که به خاطر مالش براکت‌هاي فلزي به پوست لب‌ها و گونه‌ها برايشان پيش مي‌آيد، شکايت داشته باشند. اگر اين بريس‌ها براي شما هم هر گونه درد و ناراحتي ايجاد مي‌کند، مي‌توانيد از دندانپزشک يا ارتودنتيست خود بخواهيد که کمي واکس دندان روي براکت‌ها بگذارد تا احساس راحت‌تري داشته باشيد.

25

بريس‌هاي سراميکي يا شفاف

اين نوع بريس هم مانند بريس‌هاي فلزي سنتي بر روي سطح جلويي دندان‌ها چسبانده مي‌شود. اما برخلاف بریس‌های فلزی، رنگ براکت‌های آن همرنگ دندان است و از نظر ظاهری خیلی کمتر قابل دیده شدن در دهان هستند. این بریس‌ها ممکن است از نظر زیبایی نسبت به بریس‌های فلزی بهتر باشند، اما عیب آنها این است که خیلی زود می‌شکنند.

26

بریس‌های لینگوال یا پشت زبانی

بریس‌های لینگوال که براکت‌های آن به پشت دندان‌ها چسبانده می‌شود و کاملاً از دید کسی که از روبرو نگاه می‌کند، مخفی خواهد بود.

27

بریس‌های نامرئی

که در اصل یک سری لوازم ارتودنسی شفاف، سفارشی و قابل برداشته شدن هستند که به آنها ردیف کننده یا الاینر گفته می‌شود. این نوع از بریس‌ها نه تنها از نظر ظاهری نامرئی هستند، بلکه به راحتی می‌توان آنها را از داخل دهان برداشت. در نتیجه، ذرات غذا و پلاک‌هاي باکتريايي دیگر مانند بریس‌های فلزی در بین دندان‌های شما باقی نمی‌ماند. این ردیف کننده‌ها به صورت یک سری چندتایی برای شما طراحی و ساخته می‌شود و شما باید هر کدام از آنها را برای حدود دو هفته در دهان خود نگه دارید و فقط هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، آن را خارج کنید. این نوع از بریس‌ها برای بزرگسالانی که مشکل فاصله اندک بین دندان‌های خود را دارند، می‌تواند گزینه خوبی باشد.

28

تفاوت‌های بین ارتودنسی بزرگسالان و ارتودنسی کودکان و نوجوانان


تفاوت اصلی بین ارتودنسی بزرگسالان و ارتودنسی کودکان و نوجوانان آن است که در جوانان، استخوان‌های فک هنوز به رشد کامل نرسیده و در حال رشد می‌باشد. در حالی که در بزرگسالان، رشد این استخوان‌ها متوقف شده است و به همین دلیل ممکن است رفع ناهنجاری‌های فک آنها فقط از طریق جراحی امکانپذیر باشد. تفاوت‌های دیگری که از این نظر بین ارتودنسی در بزرگسالان و کودکان وجود دارد عبارتند از:

  • آسیب‌دیدگی لثه‌ها و استخوان دندان‌ها (بیماری‌های پریودنتال) احتمال ابتلاء به بیماری‌های لثه و یا حتی آسیب‌‌دیدگی استخوان دندان‌ها در اثر عفونت لثه یا بیماری‌های پیشرفته پریودنتال در بزرگسالان بسیار بیشتر از کودکان است. افرادی که دندان‌های صاف و مرتب داشته باشند، کمتر در معرض ابتلاء به بیماری‌های لثه قرار دارند.
  • پوسیدگی یا افتادگی دندان‌ها بعضی از دندان‌ها ممکن است به مرور زمان دچار پوسیدگی شده و یا از جای اصلی خود جابه‌جا شوند و رفع مشکل آنها تنها از طریق ارتودنسی امکانپذیر خواهد بود. همچنین افتادن دندان‌ها هم می‌تواند باعث شود که دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی ناشی از آن حرکت کنند و این باعث افزایش خطر ناهنجاری‌های فک و بروز بیماری‌های لثه می‌شود.
  • درمان ارتودنسی ناقص در دوران نوجوانی بسیاری از بزرگسالان در دوران کودکی یا نوجوانی خود، بخشی از یک دوره درمان ارتودنسی را طی کرده‌اند اما بعد از آن هیچ‌گاه برای تکمیل درمان خود اقدام نکرده‌اند. بنابراین حالا که به سن بزرگسالی رسیده‌اند، تصمیم می‌گیرند که درمان ارتودنسی خود را کامل کنند تا بتوانند به دندان‌های سالم و لبخند زیبایی که همیشه آرزوی آن را داشته‌اند، دست پیدا کنند.

ما به خوبی می‌دانیم که کودکان و بزرگسالان از نظر درمان ارتودنسی، نیازهای کاملاً متفاوتی دارند و سطح متفاوتی از مراقبت و توجه برای هر کدام از آنها لازم است. ما با همکاری خود شما تلاش می‌کنیم تا مناسب‌ترین روش‌های ارتودنسی را برایتان استفاده کنیم تا با اطمینان کامل بتوانیم نیازهای درمانی شما را به بهترین شکل پاسخ دهیم.

نتیجه و مراقبت‌های پس از انجام ارتودنسی


در اوایل دوره درمان ارتودنسی بزرگسالان احتمالاً شما برای صحبت کردن یا غذا خوردن، کمی مشکل یا ناراحتی خواهید داشت، اما بعد از مدتی این احساس برطرف می‌شود. در طول مدتی که بریس‌ها در دهان شما قرار دارد، سعی کنید دندان‌های خود و براکت‌ها را کاملاً تمیز نگه دارید. اگر در ارتودنسی بزرگسالان از بریس‌های چسبانده شده و غیر قابل برداشتن استفاده می‌کنید، ذرات غذا و جرم می‌تواند به راحتی در بین دندان‌‌ها و لثه‌های شما گیر بیفتد. به منظور کاهش خطر پوسیدگی دندان‌ها لازم است در این مدت برای مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و بهداشت دهان و دندان خود بیشتر وقت بگذارید و مصرف قند و شیرینی را تا جایی که می‌توانید کمتر کنید. پلاک‌های باکتریایی و ذرات قند در ترکیب با یکدیگر باعث تولید اسید می‌شوند که در صورت سهل‌انگاری در بهداشت دهان و دندان، می‌تواند منجر به کلسیفه شدن (لکه‌های سفید) و پوسیدگی دندان‌ها شود.

به خاطر داشته باشید که مراجعه به متخصص ارتودنسی هرگز نمی‌تواند جایگزینی برای مراجعات دوره‌ای منظم به دندانپزشک برای چکاپ دندان‌ها باشد. اگر قصد دارید وقت و هزینه خود را صرف داشتن دندان‌های سالم و لبخند زیبا کنید، پس در طی کردن کامل این مسیر تا رسیدن به نتایج نهایی مصمم باشید. در این راستا باید با دندانپزشک خود نیز مشورت کنید تا یک برنامه درمانی و مراقبتی مناسب برای شما تهیه کند.

هزینه


هزینه ارتودنسی به طول مدت درمان، سن، میزان و شدت مشکل شما و نوع بریسی که دندانپزشک برای شما توصیه می‌کند، بستگی خواهد داشت. قبل از شروع درمان با بیمه درمانی یا تکمیلی خود هماهنگی کنید تا مشخص شود که آیا هزینه‌های ارتودنسی شما را پوشش می‌دهد یا خیر.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post