ارتودنسی با براکت فلزی

7

بریس‌های فلزی متداول‌ترین نوع بریس‌های مورد استفاده بیماران در درمان ارتودنسی هستند. بریس‌های فلزی امروزی بسیار کوچک‌تر، مسطح‌تر و راحت‌تر از بریس های قدیمی‌تر هستند. بیماران در هر سنی از بریس‌های فلزی برای دستیابی به دندان‌هایی صاف و لبخندی زیبا استفاده می‌کنند.

بریس‌های فلزی سنتی و قدیمی هنوز هم روش‌های درمانی ارتودنسی بسیار متداول، سریع و مقرون‌به‌صرفه هستند. ارتودنتیست می‌تواند به شما در انتخاب بهترین روش که مناسب وضعیتتان است، کمک کند. لطفاً برای تنظیم وقت و کسب اطلاعاتی در مورد اینکه بریس‌ها چگونه به زیباتر شدن لبخند شما کمک می‌کنند با ما تماس بگیرید.

برای رزرو نوبت و انجام مشاوره‌های لازم جهت ترمیم مشکل کجی دندان‌هایتان از طریق شماره تماس ۲۲۹۰۰۲۹۸-۰۲۱ با ما در مطب تخصصی ارتودنسی تماس حاصل فرمایید.

مزایای استفاده از بریس‌های فلزی


حتماً دلیلی برای اینکه مدت‌های مدیدی است از بریس های فلزی در درمان‌های ارتودنسی استفاده می‌شود وجود دارد! ارتودنسی با براکت فلزی، متداول‌ترین نوع بریس برای بیماران ارتودنسی هستند. بیماران در هر سنی بریس‌های فلزی را برای دستیابی به دندان‌هایی صاف و لبخندی زیبا به عنوان یک روش قابل اعتماد و مؤثر انتخاب می‌کنند. اگر چه براکت‌های فلزی که روی دندان‌ها در دهان نصب می‌شوند قابل مشاهده هستند ولی هنوز هم بهترین نتایج را با خود به همراه دارند. اگر شما در مورد ظاهر بریس‌های فلزی نگرانی دارید استفاده از بریس های سرامیکی گزینه‌ای است که می‌توانید انتخاب کنید. اگر چه این نوع بریس ها کاملاً نامرئی نیستند ولی کمتر از بریس های فلزی جلب توجه می‌کنند.

شما می‌توانید رنگ بریس‌ها را در جلسات تنظیم بریس که معمولاً ۸ تا ۱۰ هفته یک بار باید انجام می‌دهید، تغییر دهید، اگر شما ترجیح می‌دهید که بریس‌های شما کمتر دیده شود می‌توانید از بریس های الاستیکی نقره‌ای یا همرنگ دندان استفاده کنید.

بریس های فلزی برای دندان‌ها در هرسنی مناسب بوده و برای دندان‌های بسیار کج کاملاً مؤثر خواهد بود. ارتودنتیست شما با وجود بریس‌های فلزی حرکت دندان‌ها را در بازه‌های زمانی کوچک تحت کنترل خواهد داشت.

جنس بریس‌ها از چیست؟


بریس های سنتی از استیل ضد زنگ بسیا ر مرغوب یا تیتانیوم ساخته می‌شود. سه قسمت اصلی بریس‌ها عبارتند از:

  • براکت‌ها: براکت‌ها به وسیله چسب به دندان متصل می‌شوند که این چسب آنها را روی سطح دندان در محل مناسب نگه می‌دارد.
  • سیم‌ها: این سیم‌های فلزی نازک جهت اتصال براکت ها به هم و تحت فشار قرار دادن دندان برای قرار گرفتن دندان در محل مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • بندهای الاستیکی (کش های پلاستیکی): بندهای کششی یا الاستیکی بندهایی رنگی هستند که سیم‌ها را به براکت ها نگه می‌دارند. ارتودنتیست شما ممکن است در هر جلسه برای تنظیم براکت ها محل این بندهای الاستیکی را عوض کند. این بندهای الاستیکی در رنگ‌های مختلفی وجود دارند.

بریس‌ها چگونه کار می‌کنند؟


با قرار دادن بریس‌ها در دهان، روی دندان فشار ثابتی ایجاد می‌شود و این فشار باعث می‌شود که دندان در جهت مناسب حرکت کرده و در محل مناسب خود قرار گیرد. ارتودنتیست شما در هر جلسه سیم‌ها را محکم‌تر می‌کند. علاوه بر بریس‌ها برخی از بیماران نیاز به استفاده از بندهای الاستیکی یا هدگیر پیدا می‌کنند. بیمارانی که از بریس استفاده می‌کنند ممکن است که احساس کنند دندان‌های آنها کمی لق شده است. این طبیعی و موقتی است. زمانی که دندان به سمت محل خود حرکت کرد این احساس از بین می‌رود.

اگر در طول درمان احساس کردید که دندان‌های شما لق شده است نگران نباشید. این احساس طبیعی و موقتی است و به این معناست که بریس ها دارند کار خود را انجام می‌دهند. زمانی که دندان‌ها در محل اصلی خود قرار گرفتند این احساس از بین خواهد رفت.

6

مراقبت از بریس‌های فلزی


اگر شما و ارتودنتیست به این نتیجه رسیدید که استفاده از بریس‌های فلزی راه حل مناسبی برای دندان‌های شماست، برای مراقبت از بریس های فلزی باید موارد زیر به ذهن بسپارید:

  • از خوردن غذاهایی که برای بریس ها نامناسب است اجتناب کنید. از خوردن غذاهای جویدنی مانند کارامل‌ها یا آب نبات‌های نرم و همچنین غذاهای سخت که ممکن است به بریس ها آسیب ب‌رساند خودداری کنید. برخی از میوه‌ها و سبزیجات نیز ممکن است که به بریس‌ها گیر کند که در صورت تمایل به مصرف آنها باید در اندازه‌های ریز خرد کرده و میل کنید. پزشک لیست غذاهایی که برای حفظ بریس و کاهش ریسک خراب شدن آنها باید از خوردنشان اجتناب کنید به شما ارائه می‌کند.
  • مسواک زدن و استفاه از نخ دندان به نحو مناسب. مراقبت‌های مناسب از دندان‌ها همیشه باید مورد توجه قرار گیرد و به خصوص در زمان استفاده از بریس ها این اهمیت بیشتر می‌شود. مسواک زدن و استفاده نخ دندان به طور منظم باعث می‌شود که بریس ها در شرایط مناسبی حفظ شده و از لکه دار شدن و کثیف شدن دندان‌ها جلوگیری شود. دندانپزشک به شما روش‌هایی برای مسواک زدن آموزش می‌دهد که بتوانید با وجود بریس ها در دهان سطوح مختلف دندان‌ها را تمیز نمایید. برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ممکن است به کمی تمرین نیاز داشته باشید که به مرور زمان این کار برای شما آسان‌تر می‌شود. آموزش‌ها بیشتر در مورد مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را می‌توانید از کاتالوگ‌های مرکز مراقبت‌های دهانی بگیرید.
  • به طور مرتب به پزشک مراجعه نمایید. مراجعه مرتب به ارتودنتیست و تنظیم بریس ها این فرصت را به شما می‌دهد که سئوالات و نگرانی‌های خود را هم با دندانپزشکتان مطرح نمایید.
  • شما باید از بریس ها برای مدت نسبتاً زیادی استفاده کنید بنابراین رعایت دستورالعمل‌ها و نکات مراقبتی که ارتودنتیست به شما می‌دهد از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از بریس برای مدت طولانی کار سختی به نظر می‌رسد که لبخند جدید شما پس از پایان درمان، نتیجه‌ی ویژه آن است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های حین ارتودنسی لطفا کلیک کنید و مقاله موردنظر را مشاهده فرمایید.

سایر انواع بریس‌های فلزی


  • بریس های لینگوآل که مشابه بریس های سنتی قدیمی هستند با این تفاوت که براکت های و سیم‌های آن داخل دندان قرار داده می‌شوند. 
  • بریس‌های دیمون که نوع دیگری از بریس های فلزی هستند.

هزینه درمان به وسیله بریس‌های فلزی


هزینه ارتودنسی با بریس های فلزی شامل عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس و مدل‌سازی دندان قبل از شروع درمان می‌باشد که شامل همه عکس‌برداری‌های به وسیله اشعه ایکس و جلسات ترمیمی در خلال درمان و همه عکس‌ها و عکس‌های اشعه ایکس و مدل‌سازی بعد از درمان است. همچنین هزینه درمان نیز شامل نگهدارنده‌های پس از درمان و معمولاً بررسی دندان‌ها بعد از بریس‌گذاری می‌شود که به مدت دو سال به صورت رایگان انجام می‌شود تا مطمئن باشیم که بریس‌ها در محل درست خود قرار دارند. قبل از شروع درمان از شفاف بودن هزینه‌ها اطمینان حاصل نمایید تا در هنگام درمان غافلگیر نشوید. در بسیاری از تبلیغات هزینه اولیه بسیار پایین گفته می‌شود ولی در حین درمان هزینه‌های اضافی شامل موارد فوق‌الذکر از شما دریافت می‌شود. برای مشکلات دندانی که کمتر از متوسط است اگر حل آن ساده باشد هزینه کمتر می‌شود و در غیر اینصورت هزینه‌ها بیشتر می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post