اثر فاصله زیاد دندان ها بر سلامتی و درمان آن با ارتودنسی

فاصلله

هنگامی که افراد برای اولین بار به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌نمایند، معمولاً این تصور را دارند که قادر به انتظار کشیدن برای داشتن لبخندی زیبا نخواهند بود. دندان‌های فاصله دار اغلب به مشکل اعتماد به نفس منجر می‌شود و این نکته مهم است که از ظاهر خود راضی باشید. با این حال، باید بدانید که داشتن فضای باز بین دندان‌ها شما را در معرض خطر جدی برای ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان مانند بیماری لثه قرار می‌دهد و همچنین می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات دیگر مرتبط با سلامتی باشد. در حین آماده شدن برای مراجعه به متخصص ارتودنسی، این اطلاعات را در مورد تأثیر فاصله زیاد دندان‌ها روی سلامتی خود به خاطر داشته باشید.

درک ارتباط بین ژنتیک و دندان‌ها


اگر مشاهده کردید که والدین و کودکان آن‌ها لبخند یکسانی دارند، بنابراین متوجه نقش کلیدی ژنتیک در نحوهٔ قرار گیری دندان‌ها خواهید شد. استفاده از بریس برای اصلاح برخی مشکلات مانند فاصلهٔ زیاد بین دو دندان جلو هم در کودکان و هم والدین امری رایج محسوب می‌گردد. در حالی که این مشکل نسبتاً خوش خیم است، برخی از اختلالات ژنتیکی نیز می‌توانند فاصله زیاد دندان‌ها ایجاد کنند. به عنوان مثال، آکرومگالی یک اختلال ژنتیکی است که موجب می‌گردد تا بدن فرد میزان بیش از حدی از هورمون رشد را تولید کند. علاوه بر مسائل دیگر، آکرومگالی باعث می‌شود که فک و سر بیشتر از حد معمول بزرگ باشند باشد. تمام این فضای اضافی باعث می‌شود که دندان‌ها بیشتر از یکدیگر فاصله گیرند.

چگونه دندان‌های فاصله دار سلامتی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند


بیماری لثه

داشتن فاصله زیاد دندان‌ها باعث می‌شود تا استفاده از نخ دندان آسان‌تر باشد. با این حال، فاصله‌هایی که بیش از حد زیاد هستند نیز باعث می‌شوند تا متخصصین ارتودنسی آن‌ها را محل‌هایی برای تجمع پلاک نیز بنامند. این موضوع به این دلیل است که غذا و باقی مانده‌های مواد غذایی فضای بیشتری برای تجمع خواهند داشت. با تجزیه‌ای مواد غذایی و باقی مانده‌ها، باکتری‌هایی تولید می‌شود که به بیماری‌های لثه منجر می‌گردد. هنگامی که بیماری پریودنتال شروع می‌شود، فرد به یک سری درمان نیاز دارد تا دهان به حالت سالم بازگردد. اگر نشانه‌های اولیه‌ای از بیماری لثه را دارید، اینویزیلاین یک گزینه عالی برای کاهش این فاصله‌ها است زیرا باعث می‌شود مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در حین بسته شدن فاصله‌ها راحت‌تر شود.

سایر مشکلات دندانپزشکی

بیماری لثه و پوسیدگی دندان‌ها به اندازه کافی مشکلاتی ترسناک هستند، اما اینها تنها مشکلاتی نیستند که شما با آن‌ها مواجه هستید. فضای باز بین دندان‌ها، معمولاً مرتب نیستند و دندان‌های نامرتب منجر به سایش و فرسایش طولانی مدت می‌شوند که این امر شما را در معرض درد فک، دندان‌های شکسته یا عدم توانایی در انجام اعمال‌ ترمیم دندان‌ها مانند پر کردن قرار می‌دهد. هنگامی که شما مشکل فاصلهٔ دندان‌ها همراه با نامرتبی دندان‌ها را دارید، احتمالاً یک متقاضی مناسب برای جایگذاری بریس محسوب می‌شوید که قادر است هر دو این مشکلات را به طور همزمان رفع کند.

سلامتی کلی

فراموش نکنید که تغذیه مناسب با دهان شما آغاز می‌شود. شما باید بتوانید مواد غذایی خود را به درستی بجوید تا سیستم گوارشی شما کارآمد باشد. وقتی فاصلهٔ زیاد دندان‌ها با توانایی‌های مربوط به غذا خوردن تداخل می‌کنند، سوء تغذیه، ناراحتی‌های گوارشی و درد مشکلاتی هستند که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید. بیماری پریودنتال نیز به مشکلات جدی بهداشتی مانند بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است زیرا باکتری‌هایی که در عمق لثه‌های شما جمع می‌گردند در نهایت وارد جریان خون شما می‌شوند و عفونت سیستمیک را ایجاد می‌کنند. مهم است که عوارض مربوط به مشکلات دندان‌ها بر سلامت روان خود را نادیده نگیرید. افسردگی، اضطراب و از دست دادن اعتماد به نفس همه مسائل مربوط به سلامت روان هستند که می‌توانند ناشی از ناراحتی در خصوص ظاهر دندان‌ها و فاصلهٔ زید آن‌ها باشند.

درمان فاصله زیاد دندان‌ها


روش ارتودنسی به طور مداوم در حال تکامل است، و شما می‌توانید از گزینه‌های متعدد برای حفظ سلامت خود را از طریق درمان ارتودنسی استفاده کنید. به عنوان مثال، اینویزیلاین راه مناسبی برای مرتب کردن دندان‌ها بدون صدمه زدن به ظاهر کلی فرد را ارائه می‌دهد. بسیاری از افراد این روش را ترجیح می‌دهند زیرا اینویزیلاین می‌تواند برداشته شود تا فرد بتواند بدون هیچ گونه مانعی اعمالی نظیر غذا خوردن، ورزش و مسواک زدن را انجام دهد. از سویی دیگر، بریس‌های معمول می‌توانند برای کودکان و نوجوانان که ممکن است الاینرهای پلاستیکی خود را به طور منظم استفاده نکنند، مورد استفاده قرار گیرند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post