آیا ریتینر هاولی (Hawley) برای ارتودنسی کودکان مناسب است؟

رتینر هاولی

انتخاب بریس برای فرزند شما یک تصمیم مهم است، اما بریس‌ها لبخندی سالم به فرزندتان ارائه می‌دهند که نه تنها عالی به نظر می‌رسد، بلکه می‌توانند از بروز پوسیدگی دندان، مشکلات فک و غیره جلوگیری کنند. وقتی بریس‌ها برداشته می‌شوند، لازم است کودک شما از یک نگهدارنده استفاده کند.

چرا کودکتان باید از نگهدارنده استفاد کند؟


پس از صرف زمان و هزینه برای بریس، نگه دارنده فرزند شما برای حفظ موقعیت دندان‌ها ضروری است. پس از برداشتن بریس، دندان‌ها شروع به سکنی گزینی در یک مکان پایدارتر می‌کنند. جویدن غذا، گاز گرفتن و حتی صحبت کردن می‌تواند بر قرار گرفتن آن‌ها تأثیر بگذارد. استفاده از نگهدارنده این اطمینان را حاصل می‌کند که دندان‌ها در موقعیت مناسب برای مدت طولانی قرار خواهند گرفت.

چند نوع نگهدارنده وجود دارد؟


اکثر متخصصین ارتودنسی سه مدل اولیه از نگهدارنده‌ها را ارائه می‌دهند. دو نوع از آن‌ها قابل جابجایی و یکی از آنها دائمی است.

نگهدارنده هاولی

اولین نگهدارنده متحرک، نگهدارنده هاولی نامیده می‌شود. این نگهدارنده از سیم‌های فلزی و اکریلیک محکمی ساخته شده است که برای تناسب با دهان قالب گیری می‌شود. همان طور که احتمالا دیده‌اید، اکریلیک به سقف دهان ثابت می‌شود، در حالی که سیم‌ها دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند. اکریلیک در رنگ‌های مختلف وجود دارد و می‌تواند برای کودک شما سفارشی ساخته شود.

مزایای نگهدارنده هاولی:

  • می‌تواند به گونه‌ای تنظیم شود که موقعیت دندان‌های کودک شما را بهبود ببخشد.
  • از نگهدارنده اسیکس قوی تر است.
  • می‌توانند تعمیر شوند.

معایب نگهدارنده هاولی:

  • سیم فلزی روی دندان‌های جلو بسیار قابل توجه است.
  • می تواند بیش از نگهدانده اسیکس گفتار را تحت تاثیر قرار دهد، هر چند هر دو نوع می‌توانند شیوه صحبت کردن را تغییر دهند.

نگهدارنده اسیکس  یا نگهدارند‌ه‌های شفاف 

نگهدارنده متحرک دوم، نگهدارنده اسیکس نامیده می‌شود. این نگهدارنده شفاف، و قابل جابجایی است که متناسب با تمام دندان‌های شما است و شبیه قالب اینویزیلاین می‌باشد. هیچ سیمی وجود ندارد و به سختی دیده می‌شود.

مزایای نگهدارنده اسیکس:

  • به دلیل شکل و رنگ نامرئی آن‌ها به سختی مورد توجه قرار می‌گیرند.
  • حداقل تداخل را با تمیز نگه داشتن دهان به همراه دارد.

مخارج نگهدارنده اسیکس:

  • در صورت لزوم نمی‌توانند تنظیم شوند – آن‌ها باید جایگزین شوند
  • نمی‌توانند تعمیر شوند - باید تعویض گردند

نگهدارنده زبانی فک پایین

نوع سوم نگهدارنده دائمی است و نگهدارنده زبانی پیوندی پایینی نامیده می‌شود. این نگهدارنده یک نوار فلزی است که در داخل دندان‌های جلویی فک پایین شما قرار می‌گیرد. هر انتهای آن به دندان‌های نیش شما متصل می‌شود و در آن‌جا نگه داشته می‌شوند تا موقعیت دندان‌های پایین را حفظ کنند.

 چه نگهدارنده‌ای برای کودک شما مناسب است؟


نگهدارنده‌های دائمی برای نوجوانانی ایده آل هستند که تمام دندان‌های دائمی خود را درآورده‌اند، اما معمولا فقط روی دندان‌های پایینی استفاده می‌شوند. اگر چه نیاز به مراقبت‌های بیشتری برای تمیز نگه داشتن دارند، قابل مشاهده نیستند و طبیعت دائمی آن‌ها باعث می‌شود به سختی شل شوند. به دلیل شیوه تثبیت شدن شان، آن‌ها را برای دندان‌های بالا توصیه نمی‌کنیم.هنگامی که صحبت از دندان‌های فوقانی شما به میان می‌آید، هر دو نگهدارنده اسیکس و هاولی گزینه‌های خوبی هستند. مشخص شده است که "ویژگی‌های نگهداری هر دو نگهدارنده اسیکس و هاولی مشابه هستند." بدین معنا که مهم نیست که کدام نگهدارنده را برای کودک خود انتخاب می‌کنید، شما می‌توانید مطمئن باشید که این امر به حفظ موقعیت دندان‌ها کمک می‌کند.اکثر دندانپزشکان اغلب نگهدارنده هاولی را برای کودکان توصیه می‌کنند، زیرا راحت‌تر می‌توانند به شیوه صحیح مورد استفاده قرار گیرند. نه تنها این مزیت را دارد، بلکه کودکان بیشتر از بزرگسالان ممکن است نگهدارنده‌شان را بشکنند، بنابراین امکان ترمیم یک مزیت بزرگ است. همچنین در صورتی که دندان‌های کودک شما در سن نوجوانی تغییر کند، قابل تنظیم هستند.

چگونه باید از نگهدارنده هاولی استفاده کرد؟


نگهدارنده هاولی به راحتی استفاده می‌شود - شما به راحتی سیم را در اطراف دندان‌های جلو خود می‌کشید، و اکریلیک محکم به سقف دهان‌تان ثابت می‌شود. بسیار مهم است که نگهدارنده در چند ماه اول به صورت تمام وقت استفاده شود (استفاده تمام وقت به معنی حداقل ۱۸ ساعت در روز است). این چند ماه اول واقعا برای سکنی گزینی صحیح دندان‌ها مناسب است. بعد از چند ماه، متخصص ارتودنسی شما می‌تواند به طور معمول میزان استفاده روزانه مورد نیاز از نگهدارنده برای حفظ موقعیت دندان‌ها را کاهش دهد.

مراقبت از نگهدارنده هاولی


یک مزیت فوق العاده نگهدارنده هاولی این است که متحرک می‌باشد. البته این تنها مشکل آن این است که به راحتی شل می‌شوند. مهم است کودکان را تشویق و حمایت کنید که نگهدارنده خود در سینی ناهار یا ظرف آشغال‌ها فراموش نکنند.نگهدارنده هاولی همچنین باید به صورت منظم تمیز شود. فرزند شما باید هر بار که دندان‌های خود را مسواک می‌زند نگهدارنده‌اش را نیز بشوید. اگرچه گرما، نگهدارنده هاولی را خراب می‌کند. بنابراین آن را با جوشاندن آن، قرار دادن در مایکروویو یا ماشین ظرفشویی تمیز نکنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post