آیا حرکت دندان ها پس از درمان ارتودنسی طبیعی است؟

movebrace

پس از سال‌ها استفاده از بریس و تحمل سیم‌کشی دندان‌ها سرانجام لبخندی زیبا که همواره آرزوی آن را داشتید، بر لبانتان نقش می‌بندد. پس از اتمام ارتودنسی در زمان‌های مقرر به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، توصیه‌های متخصص را به دقت رعایت می‌کنید و نهایت تلاشتان را برای مراقبت از دندان‌هایتان می‌کنید، اما ناگهان متوجه تغییری هشداردهنده می‌شوید. لبخندتان همچنان زیبا است، اما به نظر می‌رسد که دندان‌هایتان دارد حرکت می‌کند.

علت حرکت دندان‌ها پس از ارتودنسی


سیم‌کشی دندان‌ها یا بریس نامرئی (اینویزیلاین) دندان‌ها را ثابت نگه می‌دارد. متخصص ارتودنسی در دوران فعال درمان پلاک‌های جدید در اختیارتان قرار می‌دهد یا بریس را تنظیم می‌کند تا فشار روی دندان‌ها بیشتر شود و دندان‌ها در جهت مطلوب حرکت کند. دندان‌ها در کل دوران ارتودنسی تحت چنین فشار و تغییراتی قرار دارد. اتمام ارتودنسی به این معنا است که دیگر این فشار روی دندان‌ها وجود ندارد و دندان‌ها می‌تواند آزادانه حرکت کند؛ این حرکت طبیعی و قابل پیش‌بینی است. متخصص تغییرات کوچکی را در دندان‌ها ایجاد می‌کند تا دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد و بایت اصلاح شود؛ به این ترتیب همه چیز ایده‌آل خواهد شد.

همچنین از یاد نبرید که بدن به موازات بالا رفتن سن تغییر می‌کند. کلاژن پوست تحلیل می‌رود، در پی‌آمد آن خاصیت کشسانی پوست کاهش می‌یابد و چین و چروک‌ها شروع به خودنمایی می‌کند. این سیر نزولی حفره دهان را نیز درگیر می‌کند. لثه‌ها و استخوان فک نیز دستخوش تغییر می‌شود و در اثر آن دندان‌ها حرکت می‌کند. در واقع احتمال ثابت ماندن کامل دندان‌ها بسیار پایین است. به همین دلیل متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که حتی‌الامکان پلاک نگهدارنده (ریتینر) را در دهان نگه دارید. پلاک نگهدارنده این حرکت طبیعی و ناخواسته را به حداقل می‌رساند.

آیا حرکت کردن دندان‌ها پس از ارتودنسی طبیعی است؟


همان‌طور که گفته شد حرکت جزئی دندان‌ها به سمت موقعیت اولیه پس از باز کردن سیم‌کشی طبیعی است، اما گاهی تغییرات دیگری نیز رخ می‌دهد که اگر قابل توجه باشد یا شامل حرکت دندان‌های جلو بشود، عادی نیست و باید با متخصص تماس بگیرید.

یکی از متداول‌ترین روش‌های حل این مشکل تنظیم پلاک نگهدارنده به منظور پیشگیری از عود ناهنجاری و بازگشت دندان‌ها به وضعیت اولیه است. متخصص ارتودنسی در بعضی موارد ریتینر را با چسب مخصوص روی دندان‌ها می‌چسباند. این روش ساده است و معمولاً مشکل را برطرف می‌کند. نگهدارنده پس از ثابت شدن دندان‌ها برداشته می‌شود. دندان‌های برخی بیماران برای انجام این کار بسیار کوچک است، بنابراین باید به دنبال یک راه‌ سوم بود. متخصص گاهی توصیه می‌کند که اجازه دهید دندان‌ها حرکت کند تا در نهایت در یک موقعیت ثابت شود. سپس متخصص مشکل را با درمانی زیبایی مانند ونیر برطرف می‌کند. بیمارانی که تغییرات را نادیده می‌گیرند، مجبور خواهند شد چند ماه از پلاک شفاف استفاده کنند یا حتی دوباره بریس اینویزیلاین یا سیم‌کشی را روی دندان‌ها تحمل کنند.

مدت زمان استفاده از نگهدارنده


دندان‌ها پس از اتمام ارتودنسی حرکت می‌کند، این حرکت طبیعی یکی از دلایل تاکید متخصص بر استفاده از پلاک نگهدارنده در چند ماه نخست پس از ارتودنسی است. پلاک نگهدارنده احتمال بازگشت دندان‌ها به موقعیت اولیه را کاهش می‌دهد و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها و بایت را بهبود می‌دهد. پس از چند ماه متخصص توصیه می‌کند که فقط شب‌ها از نگهدارنده استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که اکثر بیماران باید از نگهدارنده تا پایان عمر استفاده کنند تا نبود فشار باعث نشود که دندان‌ها دوباره نامرتب نشود. خوشبختانه پس از مدتی کافی است که نگهدارنده را فقط شب‌ها یا چند بار در هفته در دهان بگذارید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post