آیا استفاده از اینویزیلاین در دوران بارداری امکان پذیر است؟

invisilign

در سال‌های اخیر، اینویزیلاین تبدیل به جایگزین محبوبی برای بریس‌های معمول شده است، زیرا نامرئی، راحت و آسان قابل استفاده است. در حالی که برای رفع کجی دندان‌ها فوق العاده است، همه افراد واجد شرایط این درمان نیستند. برخی از شرایط، مانند حاملگی، می‌توانند انتخاب اینویزیلاین را نامناسب کنند.

آیا استفاده از اینویزیلاین برای زنان باردار بی‌خطر است؟


اشعه ایکس

افرادی که می‌خواهند تحت درمان اینویزیلاین قرار بگیرند باید قبل از هرگونه بازسازی طولانی مدت اشعه ایکس فک انجام دهند. این کار به دندانپزشک کمک می‌کند تا دندان‌های نهفته را بررسی کند و قبل از ساخت بریس‌های نامرئی مشکل را برطرف کند. اگرچه اشعه ایکس به طور معمول مشکلی به همراه ندارد، برخی معتقدند که در طول بارداری می‌تواند عوارضی ایجاد کند.

با این حال، متخصص بسیاری معتقد هستند که احتمال آسیب جنین در حال رشد با اشعه ایکس در دوران بارداری بسیار ناچیز است. برای آرامش ذهن بیمار، برخی از شیوه‌های دندانپزشکی، از اشعه‌های ایکس دیجیتالی استفاده می‌کنند که تقریبا ۹۰ درصد از اشعه تابشی را به حداقل می‌رساند. علیرغم خبرهای خوب، بسیاری از زنان باردار نمی‌خواهند در معرض خطر قرار گیرند و منتظر می‌مانند تا درمان اینویزیلاین را پس از بارداری شروع نمایند.

علائم بارداری

نگرانی دیگر در مورد استفاده از اینویزیلاین در دوران بارداری این است که علائم بارداری می‌توانند اثربخشی درمان را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال، بسیاری از زنان باردار در طی چند ماه اول حاملگی از تهوع صبحگاهی رنج می‌برند. از انجا که اسید معده باعث ضرر به پلاستیک می‌شود، قبل از این که الاینرها بتوانند دندان‌ها را صاف کنند، ممکن است دچار آسیب شوند. بنابراین، دندانپزشکان به شدت توصیه می‌کنند که در طی چند ماه اول حاملگی از استفاده از اینویزیلاین خودداری شود.

به غیر از حالت تهوع، اشتهای زنان باردار ممکن است در طول بارداری نیز افزایش یابد. اگرچه غذا خوردن مکرر به بریس‌های نامرئی یا دندان‌ها آسیب نمی‌رساند، بیماران باید قبل از هر میان وعده یا وعده غذایی اینویزیلاین را بردارد، که به طور قابل ملاحظه‌ای تاثیر بریس را کاهش می‌دهد. زنان باردار که این علائم را آزار دهنده می‌دانند، می‌توانند درمان را به تعویق اندازند.

پلاستیک استفاده شده در اینویزیلاین

امروزه بیماران بیش از هر زمان دیگری هوشیار هستند و افراد به طور فزاینده‌ای در مورد مصرف مواد شیمیایی یا سایر مواد خارجی نگران هستند. از آن جایی که اینویزیلاین‌های پلاستیکی شفاف هنوز هم درمان نسبتا جدیدی هستند، بسیاری از بیماران در مورد مواد مورد استفاده در ایجاد این الاینرها ابراز نگرانی می‌کنند. آیا این پلاستیک بی‌خطر است؟

الاینرهای اینویزیلاین کاملا ایمن هستند. این بریس‌ها از رزین پلی یورتان بهداشتی ساخته شده و حاوی بسفنول-A، ماده شیمیایی صنعتی به نام BPA نیستند. علاوه بر این اینویزیلاین توسط FDA از سال ۱۹۹۸ تأیید شده است. این الاینرها با توجه به بالاترین استانداردهای ممکن ساخته می‌شوند و بعد از آن مورد آزمایش قرار می‌گیرند که نشان می‌دهد اینویزیلاین سلامت یا رفاه شما را به خطر نمی‌اندازد. این واقعیت برای زنان باردار نیز درست است،  شما می‌توانید اینویزیلاین را با اعتماد کامل استفاده کنید و جنین شما در معرض خطر قرار نخواهد گرفت.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post