بهترین متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

untitled
ارتودنتيست يا متخصص ارتودنسي به دندانپزشکاني گفته مي‌شود که تخصص آنها در زمينه مرتب کردن دندان‌هايي است که دچار انحراف و ناهنجاري شده باشند. اين متخصصان از ابزارهايي مانند بريس‌ها براي مرتب کردن دندان‌ها و بازگرداندن آنها به جايگاه درست خود استفاده مي‌کنند. متخصصين ارتودنسي عوارضي از قبيل فاصله زياد بين دندان‌ها، جلو بودن فک پاييني، جلو بودن فک بالايي و ساير عوارضي که به دندان‌ها، فک و عضلات صورت ارتباط داشته باشد را درمان مي‌کنند. اين متخصصان بعد از آنکه تحصيل در رشته دندانپزشکي را به پايان مي‌رسانند، يک دوره تخصصي دو ساله را نيز در زمينه ارتودنسي مي‌گذرانند. البته به خاطر رقابت بالا و آزمون‌هاي دشواري که براي اين دوره تخصصي وجود دارد، فقط درصد بسيار کمي از دندانپزشکان مي‌توانند تخصص ارتودنسي بگيرند. علاوه بر آن، يک دندانپزشک براي آنکه بتواند به يک متخصص ارتودنسي خوب تبديل شود بايد از نظر شخصيتي و اخلاقي نيز از صلاحيت‌هاي لازم برخوردار باشد. در اينجا مهم‌ترين ويژگي‌هاي بهترین متخصص ارتودنسی را ذکر مي‌کنيم تا شما هم با در نظر گرفتن آن بتوانيد يک متخصص ارتودنسي باصلاحيت را انتخاب کنيد.

مهم‌ترين نکاتي که در انتخاب يک متخصص خوب ارتودنسي اهميت دارد عبارت است از:

 • تجربه
 • دانش
 •  برخورد و رفتار

ما در مطب دکتر خديوي، بر اساس همين اصول سعي مي‌کنيم تا دانش تخصصي خود را افزايش دهيم و همکاران و اعضاي تيم خود را با فناوري‌هاي روز در زمينه ارتودنسي آشنا کنيم. ما تمام تلاش خود را به کار مي‌بنديم تا بيمارانمان احساس راحتي و آرامش داشته و مطمئن باشند که به نتايج مورد نظر خود دست خواهند يافت.

چه کسي مي‌تواند به شما کمک کند؟

اولين و مهم‌ترين نکته‌اي که براي درمان ارتودنسي بايد به آن توجه کنيد آن است که به کجا مي‌توانيد مراجعه کنيد و دقيقاً چه کسي مي‌تواند مشکل شما را حل کند؟ دقت کنيد که براي ارتودنسي و ساير بيماري‌هاي دنداني مرتبط با آن بايد به يک متخصص ارتودنسي مراجعه کنيد، نه به يک دندانپزشک عمومي.

 • متخصص ارتودنسي يک دندانپزشک است که پس از پايان تحصيلات خود در مقطع دکتري رشته دندانپزشکي، يک دوره دو ساله تخصص ارتودنسي را نيز به صورت تمام وقت در دانشگاه مي‌گذراند.
 •  متخصصين ارتودنسي با فراگيري آموزش‌هايي در زمينه نحوه جا‌به‌جا کردن دندان‌ها و اصلاح روند رشد و نمو اجزاي صورت (ارتوپدي فک و صورت)، دوره تخصصي ارتودنسي را طي مي‌کنند و سپس مي‌توانند به طور اختصاصي ناهنجاري‌هاي دندان‌ها و فک را درمان کنند.
 •  زمينه فعاليت متخصصين ارتودنسي، منحصر به درمان‌هاي ارتودنسي و ارتوپدي فک و صورت است. يعني تنها روش درماني که اين متخصصان انجام مي‌دهند و در واقع، تمام کاري که انجام مي‌دهند همين ارتودنسي است. بسياري از دندانپزشکان عمومي هم بعد از گذراندن يک دوره آموزشي دو روزه (در آخر هفته)، به صورت غيرقانوني و بدون داشتن مجوزهاي لازم اقدام به ارائه درمان‌هاي ارتودنسي و ساخت بريس‌ها مي‌کنند. اما اين افراد اصلاً مباني علمي ارتودنسي را فرا نگرفته‌اند و در مورد همه عوارض احتمالي ارتودنسي، روش‌هاي متعدد موجود براي ارتودنسي و بهترين روش قابل استفاده براي هر شخص، دانش و اطلاعات کافي را ندارند.

پس براي آنکه مطمئن باشيد بعد از شروع درمان خود دچار مشکلات و عوارض جانبي احتمالي نخواهيد شد، بايد از همان قبل از شروع ارتودنسي، يک متخصص خوب را انتخاب کنيد که دانش و تخصص لازم براي اين کار را داشته باشد. در ادامه به چند نکته مهم اشاره مي‌کنيم که مي‌تواند در انتخاب يک متخصص خوب ارتودنسي براي شما مفيد باشد.

چگونه يک متخصص ارتودنسي انتخاب کنيم؟

 1.  در نظر داشته باشيد که دوره درمان ارتودنسي ممکن است خيلي طولاني شود. پس بايد از همان ابتدا اطمينان حاصل کنيد که شما يا کودکتان با پزشک و همکاران او که در آينده تا مدت‌ها با آنها سر و کار خواهيد داشت، احساس راحتي داريد. در عين حال توجه کنيد که نتايج ارتودنسي هر چه که باشد تا پايان عمر با شما همراه خواهد بود و شما براي هميشه آن متخصصي که درمان شما را انجام داده است به خاطر خواهيد داشت. پس سعي کنيد حتماً در مورد سوابق کاري او و درمان‌هايي که در گذشته انجام داده است، اطلاعات کسب کنيد.
 2.  شما مي‌توانيد يک نوبت از مطب متخصص ارتودنسي بگيريد و براي مشاوره و کسب اطلاعات لازم در مورد نحوه کار او به آنجا مراجعه کنيد. در زمان مشاوره، هر سؤالي که در اين مورد داريد را بدون تعارف بپرسيد. به خاطر داشته باشيد که شما اصلاً براي همين کار اينجا هستيد و اين حق شما است و براي شما بسيار اهميت دارد که بدانيد چه روش‌هايي براي ارتودنسي وجود دارد و کدام روش براي درمان مشکلات شما بيشترين کارآيي را خواهد داشت. هر چقدر شما اطلاعات بيشتري در مورد سلامتي دندان‌هاي خود داشته باشيد، مي‌توانيد تصميم‌گيري بهتر و آگاهانه‌تري براي درمان خود انجام دهيد.
 3. بعضي از پرسش‌هاي مهم ديگري که بايد به دنبال يافتن پاسخ آنها باشيد، عبارت است از:
 •  چه کسي بر روند درمان شما نظارت خواهد داشت؟ خود متخصص ارتودنسي يا دستياران او؟
 •  آيا ساعت کاري مطب دندانپزشکي به اندازه کافي طولاني هست که بتوانيد قبل يا بعد از مدرسه کودکتان يا کار خودتان به مطب مراجعه کنيد؟
 •  اين مرکز دندانپزشکي با کدام بيمه‌ها همکاري دارد و چه شرايط و تسهيلاتي را براي پرداخت هزينه‌هاي درماني در نظر گرفته است؟
 •  آيا متخصص ارتودنسي برخورد خوب و محترمانه‌اي با شما دارد و به خواست شما احترام مي‌گذارد؟ يا اينکه در آنجا به شما فقط به عنوان يک مشتري عادي نگاه مي‌کنند.

يک متخصص خوب ارتودنسي چه ويژگي‌هايي دارد؟

 1. بهترین متخصصین ارتودنسي کسانی هستند که به آراستگی و زیبایی ظاهری اهمیت می‌دهند. در واقع شغل چنین افرادی آن است که با اصلاح وضعیت ظاهری و عملکرد دندان‌های یک بیمار به او کمک کنند تا احساس زیبایی و جذابیت بیشتری داشته باشد. پس خودشان هم باید به زیبایی اهمیت بدهند و زیبا و آراسته به نظر برسند. داشتن چنین ویژگی باعث می‌شود که متخصص ارتودنسی بتواند بهترین روشی که باعث ایجاد زیباترین لبخند برای شما می‌شود را تشخیص دهد. به این ترتیب بیمار می‌تواند به سطح بالاتری از اعتماد به نفس دست پیدا کند و احساس ناراحتی و خجالت کمتری در موقعیت‌های مختلف در اجتماع داشته باشد. علاقمند بودن به زیبایی و آراستگی ظاهری و داشتن حس همکاری و مساعدت با بیمار به یک متخصص ارتودنسي کمک می‌کند تا تصویری از نتایج نهایی درمان خود را به بیمار نشان دهد و بیمار نیز اطمینان پیدا کند که به اهداف مورد نظر خود از انجام ارتودنسی دست پیدا خواهد کرد.
 2. افرادي که يک متخصص ارتودنسي با آنها سر و کار دارد، تقریباً بدون استثنا کساني هستند که در مورد زیبایی ظاهری خود نگراني دارند و از مشکلات دندان‌های خود احساس خجالت می‌کند. این به آن معناست که داشتن ویژگی‌های شخصیتی مناسب از جمله توانایی درک نگرانی‌های یک بیمار و حساس بودن نسبت به آنها برای یک متخصص ارتودنسي اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع همین خصوصیات اخلاقی است که باعث می‌شود بیمار با یک متخصص ارتودنسي احساس راحتی بیشتری داشته باشد. به خاطر داشته باشید که وقتی مجبور هستید با یک متخصص ارتودنسي در مورد ناراحتی‌ها و مشکلات شخصی که به خاطر وضعیت دندان‌هایتان برای شما پیش آمده است صحبت کنید، ممکن است کمی احساس خجالت و اضطراب به شما دست بدهد. بنابراین بیمار با دیدن روی خوش و برخورد صمیمانه از یک متخصص ارتودنسي می‌تواند به توانايي او در رفع مشکلاتش اطمینان پیدا کند.
 3. توجه به جزئیات و نکات ریز، یکی دیگر از مشخصات یک متخصص ارتودنسي خوب است. اصولاً متخصصین ارتودنسي با مسائل بسیار دقیق و ظریف مانند ابعاد ابزارهای ارتودنسی، اندازه‌گیری فاصله بین دندان‌ها، شکل و رنگ بریس‌ها سر و کار دارند. حتی کوچک‌ترین تنظیمات مربوط به دندان‌ها مانند میزان فشاری که بر دندان وارد می‌شود، می‌تواند تفاوت‌های چشمگیری در نتیجه درمان ارتودنسی ایجاد کند و تأثیر زیادی بر زیبایی لبخند بیمار و راحتی او در جویدن و صحبت کردن در آینده خواهد داشت. همچنین می‌تواند تغيير چشمگيري در چهره و وضعیت ظاهری بیمار ايجاد کند. بنابراین مشخص است که دقت کردن به جزئیات تا چه حد می‌تواند برای یک متخصص ارتودنسي اهمیت داشته باشد. علاوه بر آن، متخصص ارتودنسي باید طبیعتاً انسان ایده‌آل‌گرایی باشد. به طوری که تمامی جزئیات کار تا جایی که لازم است مطابق با میل و نظر بیمار تنظیم شود.
 4. کار کردن به عنوان یک متخصص ارتودنسي نیاز به صبر و حوصله خیلی زیادی دارد. زیرا تا وقتی که کار یک متخصص ارتودنسي به نتیجه برسد و آثار موفق کار خود را ببیند، مدت زیادی طول می‌کشد. اغلب بیماران معمولاً در طول دوره درمان خود در فواصل زمانی منظم به متخصص ارتودنسي مراجعه می‌کنند تا تنظیمات لازم را به صورت تدریجی بر روی بریس‌های آنها انجام دهد. بنابراین متخصص باید حوصله زیادی داشته باشد تا این تنظیمات را به گونه‌ای در وضعیت دندان‌ها، فک‌ها و اجزای صورت انجام دهد که در پایان دوره درمان، همه چیز خوب و زیبا باشد.
 5. بیماران به یک متخصص ارتودنسي نیاز دارند که در مورد آینده و نتایج قابل انتظار از درمان، خوش‌بین باشد، اما در عین حال انتظارات غیر واقعی هم در مورد طول دوره درمان و هزینه آن برای بیمار ایجاد نکند. بهترین متخصص ارتودنسي کسی است که بتواند تضمین کند نتایج خوب ارتودنسی تا آخر عمر برای بیمار ماندگار خواهد بود.

با توجه به اهمیت ارتودنسی در زیبایی و همچنین هزینه‌های مربوط به آن یافتن، متخصصی ماهر در این زمینه جهت جلوگیری از عوارض و مشکلات پس از درمان ضروری به نظر می‌رسد. دکتر خدیوی و همکارانشان در گام اول ارتقاء دانش بیمار و کمک به ایشان در تصمیم‌گیری بهتر را کلید موفقیت روش‌های درمانی می‌دانند و انجام مشاوره قبل از انجام روش‌های ارتودنسی را به بیماران توصیه می‌کنند.
شما می‌توانید جهت مشاوره یا طرح سئوالات خود با دکتر خدیوی و همکارانشان با شماره تلفن ۲۲۹۰۰۲۹۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.