ارتودنسی با پلاکهای متحرک

d

امروزه از روش‌های ارتودنسی متحرک برای اصلاح بسیاری از مشکلات ایجاد شده برای رشد عادی دندان‌ها مثل پیش‌دندانی (over bites) و آندربایت (under bites)، فاصله بین دندان‌ها، کراس‌بایت (cross bites)، و کج شدن دندان‌ها استفاده می‌شود.

ارتودنسی متحرک می‌تواند از ابزارهای آکریلیک ساده بدون نیاز به سیم فلزی یا ابزارهایی مثل ارتودنسی نامرئی یا بریس‌های سرامیکی تشکیل شود. به این ترتیب در صورتی‌که نیاز به حرکت‌های ساده برای تنظیم موقعیت دندان‌های خود داشته باشید، استفاده از این روش‌ها می‌تواند در طول سه تا شش ماه نتایج مورد نظر شما را ایجاد کند. از طرف دیگر اگر مشکل دندان‌های شما پیچیده بوده و شامل مواردی همچون پیش‌دندانی شدید یا فضای زیاد بین دندان‌ها باشد، درمان مشکل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت. هدف اصلی این درمان حرکت دادن دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح و ایجاد امکان رشد استخوان برای نگه‌داشتن آنها در موقعیت مناسب است. فرآیند درمان در این شرایط با سرعت بسیار کم انجام می‌شود تا به این ترتیب بتوان از لق شدن دندان‌ها جلوگیری کرده و از ثبات و ماندگاری نتایج درمان اطمینان حاصل کرد. ابزارهای استفاده شده به این منظور معمولاً هر ۴ تا ۶ هفته برای ایجاد بهترین نتایج درمانی تنظیم می‌شوند.

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند درباره مناسب بودن استفاده از روش‌های ارتودنسی متحرک درباره شما اظهار نظر نماید. برای کسب اطلاعات لازم درباره روش‌های درمان قابل استفاده برای صاف کردن دندان‌ها، لازم است هماهنگی لازم را برای جلسه مشاوره رایگان در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر خدیوی انجام دهید.

برای رزرو نوبت و انجام مشاوره‌های لازم جهت ترمیم مشکلات مربوط به رشد طبیعی دندان‌ها و اصلاح نحوه قرارگیری آنها در دهان، از طریق شما تلفن ۲۲۹۰۰۲۹۸-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

مزیت استفاده از بریس‌های متحرک ارتودنسی


بریس‌های متحرک عملکرد خود را با وارد کردن فشار آرام و کنترل شده به دندان‌ها جهت حرکت دادن آنها به سمت موقعیت مناسب انجام می‌دهند. مزیت استفاده از بریس‌های متحرک مربوط به امکان خارج کردن آنها برای غذا خوردن و تمیز کردن می‌باشد. علاوه بر این، در صورتی‌که قصد دارید در یک ملاقات مهم یا مهمانی رسمی شرکت کنید، می‌توانید بریس‌های متحرک را از دهان خود خارج کنید. به هر حال، این ابزارها به میزان بریس‌های سنتی و ثابت اثربخشی ندارند. به همین خاطر لازم است متخصص ارتودنسی با بررسی شرایط درباره نوع مناسب ارتودنسی به شما راهنمایی لازم را ارائه نماید.

کاربرد بریس‌های متحرک


 • حفظ فضا
 • کاهش مشکل پیش‌دندانی (که با بهبود ظاهر صورت فرد همراه است)
 • کمک به رشد مناسب دندان‌ها
 • حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت مناسب

در چه مواردی استفاده از بریس‌های متحرک مناسب است؟


مشکلات ساده مربوط به نامرتبی یک یا چند دندان را می‌توان با هدایت آنها به سمت موقعیت صحیح از طریق بریس‌های متحرک درمان کرد. علاوه بر این تمام افرادی که سن آنها بالاتر از ۷ سال است می‌توانند از بریس‌های متحرک با طول درمان تقریبی بین ۶ تا ۹ ماه استفاده کنند. به هر حال، باید همیشه به خاطر داشته باشید موفقیت درمان با استفاده از بریس‌های متحرک به رعایت دقیق توصیه‌ها و نکات پزشک معالج توسط بیمار بستگی دارد.

به هر حال، استفاده از بریس‌های متحرک برای همه افراد مناسب نیست و به همین خاطر لازم است فرد قبل از تصمیم‌گیری نهایی درباره مناسب بودن این درمان برای خود، با متخصص ارتودنسی صحبت کند. در واقع بریس‌های متحرک بیشترین تاثیر را برای مشکلات ارتودنسی خفیف و متوسط دارد. این درمان برای حرکت افقی دندان‌ها (به سمت راست یا چپ) مناسب است، اما اثربخشی لازم را برای اصلاح موارد چرخش دندان‌ها به داخل یا خارج ندارد. به این ترتیب مشکلات شدید مربوط به ازدحام دندان‌ها، فضای زیاد بین دندان‌ها یا مشکلات شدید نامرتبی آنها بهتر است با بریس‌های ارتودنسی سنتی و ثابت درمان شوند. از این طریق متخصص ارتودنسی توانایی بیشتری برای کنترل حرکت دندان‌ها در اختیار خواهد داشت.

انواع بریس‌های ارتودنسی متحرک


ابزارهای فانکشنال (functional appliance)

یک ابزار فانکشنال در واقع بریس متحرکی است که بطور همزمان بر روی دندان‌های بالا و پایین استفاده می‌شود. امروزه انواع مختلف این ابزارها ساخته شده و برای استفاده افراد قابل دسترسی است. به هر حال در این مقاله بطور خاص ابزار توین بلاک (Twin Block) مورد بررسی قرار گرفته است.

d1

توین بلاک

این ابزار عبارت از بریس‌های متحرکی است که برای ایجاد هماهنگی در فک مورد استفاده قرار می‌گیرد. توین بلاک به عنوان یک ابزار قوی می‌تواند مشکل اورجت دندان را در نوجوانان کاهش داده و برای مثال از ۱۰ میلی‌متر به استاندارد ایده‌آل ۴ میلی‌متر در طول ۶ تا ۹ ماه برساند. به این ترتیب لازم است فرد طبق توصیه پزشک معالج به صورت تمام وقت این ابزار را برای مدت ۹ تا ۱۲ ماه استفاده کند.

با توجه به اینکه این ابزار از قدرت عضلات جویدن غذا در دهان استفاده می‌کند، لازم است فرد در طول یک دوره زمانی مشخص از آن بطور تمام وقت استفاده کند. به هر حال، در صورتی‌که با خستگی فک در هنگام استفاده از این ابزار مواجه شدید، به سادگی می‌توانید بریس را برای یک مدت زمانی کوتاه از دهان خارج کرده و به فک خود استراحت دهید.

توین بلاک به نحوی طراحی شده که امکان غذا خوردن در هنگام استفاده از آن برای بیمار وجود داشته باشد. با این وجود اگر در ابتدا غذا خوردن با این ابزار برای شما دشوار بود، می‌توانید در هنگام صرف غذا آن را از دهان خود خارج کنید.

untitled

پلاک‌های متحرک و نگهدارنده‌ها

پلاک‌های متحرک و نگهدارنده‌ها بطور معمول برای حفظ نتایج ارتودنسی پس از تکمیل درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثر نگهدارنده‌های ارتودنسی را می‌توان برای غذا خوردن و تمیز کردن از دهان خارج کرد، اما لازم است بیمار تا حد ممکن از آنها پس از تکمیل درمان استفاده کند تا به این ترتیب ساختار جدید تشکیل شده برای دندان‌ها و طرح لبخند خود را حفظ نماید.

d3

فضا نگهدار متحرک

از بین رفتن پیش از موعد دندان شیری می‌تواند مشکلات متعدد برای رشد دندان‌های دائمی ایجاد کند. به غیر از مشکلات عادی ایجاد شده در ارتباط با غذا خوردن و صحبت کردن، فاصله ایجاد شده در این شرایط می‌تواند باعث شود سایر دندان‌ها به سمت فضای خالی حرکت کرده و مسیر رشد دندان‌های دائمی را مسدود کنند. این شرایط در نهایت باعث نامرتبی دندان‌ها می‌شود. به این ترتیب استفاده از فضا نگهدار متحرک در محل فضای خالی بین دندان‌ها می‌تواند در پیشگیری از این مشکلات نقش موثر داشته باشد.

d4

مراقبت از بریس‌های متحرک


 • این ابزارها می‌بایست طبق توصیه متخصص ارتودنسی استفاده شده و فقط برای تمیز کردن یا انجام فعالیت‌های ورزشی دارای تماس مستقیم از دهان خارج شوند. همواره لازم است بیمار بلافاصله پس از خارج کردن این بریس‌ها از دهان آنها را در جعبه مخصوص قرار دهد تا به این ترتیب از وارد شدن آسیب به آنها یا گم شدن احتمالی بریس‌ها جلوگیری کند.
 • بریس‌های متحرک می‌بایست حداقل دو بار در روز تمیز شوند. انجام این کار از طریق استفاده از یک مسواک با موهای نرم و خمیردندان برای پاک کردن مواد غذایی باقیمانده بر روی بریس امکان‌پذیر است. به این منظور لازم است سینک ظرف‌شویی به میزان کافی با آب پر شود تا از شکسته شدن این ابزارها در صورت افتادن آنها از دست جلوگیری گردد. علاوه بر این بیمار می‌تواند هر دو روز یک بار از یک محلول مخصوص برای ضدعفونی کردن بریس‌ها استفاده کند.
 • در هنگام استفاده از بریس‌های متحرک لازم است از مصرف مواد غذایی خاص شامل غذاهای چسبنده، سفت، بسیار شیرین و نیز آدامس خودداری شود. مصرف این غذاها می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به بریس‌ها یا چسبیدن آنها به ابزارهای ارتودنسی شده و در نتیجه این شرایط فرآیند ایجاد پوسیدگی در دهان آغاز می‌شود.
 • از مصرف نوشیدنی‌های گازدار و اسیدی خودداری کنید. این نوشیدنی‌ها شامل انواع نوشابه‌های گازدار و آب میوه هستند. در واقع مصرف این نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث وارد شدن آسیب دائمی به مینای دندان شود. در هر حال بهتر است از آب به عنوان یک نوشیدنی سالم استفاده شود!
 • سعی کنید بریس‌های متحرک را بطور تمام وقت استفاده کنید. خارج کردن این ابزارها از دهان در هنگام غذا خوردن نمی‌تواند در فرآیند درمان شما اختلال ایجاد کند، اما مطمئناً این فرآیند را با تاخیر مواجه خواهد کرد.
 • شما می‌توانید بریس‌های متحرک را با مسواک نرم و خمیردندان شستشو دهید. علاوه بر این لازم است این ابزارها با محلول مخصوص برای ۴ یا ۵ بار در هفته ضدعفونی شوند.
 • در بهترین حالت لازم است بریس‌های متحرک در هنگام ورزش کردن از دهان خارج شوند. به این منظور شما می‌توانید بریس‌های خود را در یک جعبه مخصوص به منظور حفاظت از آنها قرار دهید. به خاطر داشته باشید لازم است نام خود را بر روی جعبه نگهداری بریس بنویسید.
 • معمولاً به افراد توصیه می‌شود هنگام نواختن سازهای بادی بریس‌های متحرک ارتودنسی را از دهان خود خارج نمایند.

معایب استفاده از بریس‌های متحرک ارتودنسی


درمان با بریس‌های متحرک ارتودنسی نیازمند مسئولیت‌پذیری و پشتکار بیمار برای استفاده از آنها است. به این ترتیب بیمار می‌بایست از این بریس‌ها بطور تمام وقت به غیر زمان غذا خوردن، مصرف نوشیدنی، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن استفاده کند. این شرایط به معنی اینست که اگر شما باز گرداندن بریس‌ها را به دهان خود پس از انجام این فعالیت‌ها فراموش کنید، پیشرفتی در فرآیند درمان شما ایجاد نخواهد شد. بطور مشابه، در صورتی‌که به مقدار لازم از این بریس‌ها استفاده نشود، دندان‌های شما طبق برنامه تعیین شده به سمت موقعیت صحیح حرکت نخواهند کرد. در نتیجه این شرایط ممکن است شما با نتایج درمان غیر موفقیت‌آمیز یا یک دوره طولانی درمان مواجه شوید.

احساس ناراحتی برای چند روز اول استفاده از بریس‌های متحرک مسئله‌ای عادی است و قرار گرفتن مناسب این ابزارها در دهان و عادت کردن بیمار به استفاده از آنها ممکن است به چند هفته زمان نیاز داشته باشد.